להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 18/02/2021 טיפול במחלת VKC לילד בן 3- פרוטופיק או רסטאזיס לאורך זמן?

  שלום פרופ׳ סולומון,

  בני בן ה- 3 וחצי אובחן עם מחלת VKC לפני כארבעה חודשים, לאחר חודשים בהם לא ידענו מה הגורם לכאב ואירוזיות חוזרות בקרנית.
  בחודשיים האחרונים הוא טופל בטיפות רסטאזיס, לאחר שכחודש וחצי של טיפול עם משחת פרוטופיק לא הראה שיפור משמעותי (אנו יודעים כי זה לוקח זמן), והילד הראה התנגדות רבה לשים את המשחה. במקביל לטיפל ברסטאזיס, הוא טופל בסטרואידים ברמות שונות (החל מסטרודקס שלוש פעמים עד שהגענו ל FML פעם אחת ביום).
  לצערנו, בשבוע שעבר התפרצה המחלה שוב לאחר כחודש וחצי רגועים יחסית. וכרגע יש לו אירוזיה בעין כתוצאה מההתקף. הוא מטופל כעת בסטרואידים חזקים (פרד פורטה) 4 פעמים ביום ומשחת מקסיטרול בלילה, עם כוונה להוריד במידה וישתפר.
  אנו מטופלים בקביעות בחודשים האחרונים אצל מומחה קרנית, אך להבנתנו עוד לא הצלחנו למצוא את המינון הנכון כך שהתקפים כאלה יראו תסמינים פחותים מאוד.
  היה קושי גדול לשים לו את הפרוטופיק, ולכן בעצת הרופא עברנו לרסטאזיס, אך אני בחשש כי לאורך זמן זה טיפול שלא יצליח להתמודד עם המחלה ללא סטרואידים (כמו ההתקף עכשיו). אנו כבר ארבעה חודשים עם הסטרואידים במינונים שונים, אשר לא העלו את הלחץ בעין עד עתה, אך כמובן שלא נרצה את זה כפתרון לאורן זמן.

  אשמח לעצתך:
  1. האם לאורך זמן כדאי לנו להתמיד ברסטאזיס או לעבור לפרוטופיק?
  2. האם ניתן לצפות כי לאורך זמן בטיפול ברסטאזיס או פרוטופיק לא נצטרך סטרואידים כלל?

  תודה רבה!

  שלום רב,

  הטיפול ברסטאזיס הוא טעות בסיסית. רסטאזיס הוא תכשיר שפותח לטיפול באנשים עם דלקת כרונית בעצימות נמוכה הסובלים מיובש בעיניים. התכשיר מכיל ציקלוספורין A במינון נמוך מאוד, מתאים לטיפול בדלקת כרונית קלה, אך כלל אינו יעיל בדלקת הקשה הכרוכה ב VKC. משחת פרוטופיק מכילה טקרולימוס, שהוא חומר היעיל פי 50 מציקלוספורין A. בנוסף - המשחה מאפשרת מגע ממושך של התרופה עם הקרנית ומשך פעולה ארוך יותר. בד"כ שמים אותה בלילה לפני השינה וכך היא משפיעה למספר שעות. הטיפול במשחת פרוטופיק נמשך מספר שנים, ויש לתת אותו כל לילה לפני השינה.

  לפי דבריכם אתם לא באמת מיציתם את האפשרות להשתמש במשחה, וויתרתם מוקדם מדי בגלל שהילד "הראה התנגדות רבה". במקום להתעקש ולתת לו את הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר במחלה, ויתרתם ועכשיו אתם נותנים לו טיפול שאינו יעיל (רסטאזיס) וגם לא בטוח (סטרואידים).

  מניסיון של למעלה מ-10 שנים בטיפול בילדים עם VKC קשה במשחת פרוטופיק - הרי שמי שמתמיד בטיפול, ולא מפחד מ"התנגדות רבה לשים את המשחה", רואה את ההקלה במחלה ואת השיפור המשמעותי באיכות החיים של הילד המטופל. רב הילדים המקבלים טיפול במשחת פרוטופיק לא נזקקים כלל לטיפול בסטרואידים!!! בנוסף - הטיפול במשחה זאת ככל הנראה מקצר את משך המחלה במספר שנים, דבר שראינו מניסיוננו וגם דווח בספרות הרפואית.

  בהצלחה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.