היפרמטרופיה27/05/2019

יש לי היפרמטרופיה עם צילינדר מגיל 7 המספר +4, +5. איזה ניתוח מתאים למקרה כזה? האם אחרי מספר שנים, יש סיכוי שזה חוזר לאותו מצב?

שלום רב,

התייחסתי כבר לשאלה זו בעבר באתר זה, במספר הזדמנויות.

צריך לדעת מהו גילך ומהו המספר בבדיקת משקפיים לאחר ציקלופלגיה כדי לענות לך. אנשים עם היפראופיה עוברים 2 בדיקות רפרקציה: בדיקה ראשונה (manifest refraction) המגלה מהו המספר הנוכחי שלהם, ובדיקה שניה (cycloplegic refraction) המגלה מהו המספר האמיתי שלהם, שהוא בד"כ יותר גבוה מהמספר הנוכחי.

בעין יש שריר הנמצא סביב העדשה התוך עינית, הנקרא שריר העטרה (ciliary muscle). השריר הזה בד"כ עוזר להתגבר על חלק מההיפראופיה, וגורם לכך שהמספר הנוכחי שלך נמוך מהמספר האמיתי. אם למשל המפסר האמיתי הוא 7+, השריר מצבע תהליך הנקרא אקוצמודציה, "מתגבר" על חלק מההיפראופיה, וכך המספר שלך כיום הוא למשל רק 4+. במהלך השנים השריר נחלש בהדרגה, ואז המספר עולה בהדרגה לכיוון המספר האמיתי שזה 7+ (זו רק דוגמא להמחשה).

אם ההבדל בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי (המתגלה בבדיקה עם הרחבה) הוא 2 ומעלה, הדבר מציב אתגר בהחלטה על ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר. התיקון יהיה בד"כ בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי. אם לדוגמא המספר הנוכחי הוא 4+ והמספר האמיתי הוא 7+, אז התיקון יהיה באמצע: 5.5+. זה אומר שמיד לאחר הניתוח אתה נכנס למצב של 1.5-, כלומר: קוצר ראיה קטן. במהלך השנים המספר יעלה לכיוון ה-0, ובהמך יכול לעלות לכיוון ה 1.5+. זה להבין את השינויים האלה ואת המשמעות שלהם לפני שמחליטים על ניתוח במצב שלך.

אם לעומת זאת ההבדל בין המספרים נמוך מ 2, המצב לאחר הניתוח יהיה יותר יציב עם פחות תנודות. טם המספר עכשיו הוא לדוגמא 5+ ובבדיקת המשקפיים לאחר הרחבה הוא 6+, אז הניתוח יהיה על 5.5+. לאחר הניתוח תיכנס למצב של 0.5- שזה סה"כ מצב טוב למדי, שמאפשר ראייה מעולה לקרוב וראיה טובה למדי לרחוק.

על כל אלו מומלץ לדבר עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם