להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 13/06/2017 הוצאת תפרים לאחר השתלת קרנית

  שלום רב
  אני שנה ושלושה חודשים אחרי השתלת קרנית. לפני שלושה חודשים הורדו לי שני תפרים וראיתי מצויין. אתמול הייתי בביקורת ואמרו לי שצריך להוריד עוד תפרים לאחר שהורידו חדות הראיה פחתה.שאלתי היא האם היה חייב להוריד את התפרים?למרות שפחדתי מראש שהראיה תפחת.והאים לאחר הוצאת תפרים נוספים אולי הראיה תחזור להיות חדה כמו לפני הוצאת התפרים?

  אבישי

  שלום אבישי,

  הוצאת תפרים בשתל קרנית מתחילה בד"כ כשנה לאחר הניתוח, כאשר מדובר בהשתלה מלאה. התפרים מוצאים באופן סלקטיבי, 1-2 תפרים בכל פעם, על פי מיפוי קרנית המבוצע באותו היום. מיפוי הקרנית מצביע על מיקום הציר הקמור של הקרנית. הציר הקמור הוא תוצאה של תפרים מתוחים יותר הנמצאים בציר זה. הסרת התפרים מקטינה את קמירות הקרנית באותו הציר, ומקטינה את מידת האסטיגמציה בשתל. לאחר כחודש מתבצע מיפוי חוזר, ואז מסירים שוב תפר אחד או שניים על פי המיקום החדש של הציר הקמור. הסרת התפרים משנה את פני הקרנית, ולכן בד"כ תורמת לשיפור בראייה. יחד עם זאת, בגלל הבדלים במתיחות של התפרים, יתכן שלאחר הסרת תפר תגדל הקמירות היחסית בציר אחר של השתל. בד"כ מומלץ להסיר את כל התפרים בסופו של דבר.

  קשה מאוד להעריך מה תהיה חדות הראייה הסופית לאחר הסרת כל התפרים. הדבר תלוי בצורת ריפוי הצלקת הנוצרת בחיבור שבין השתל והיקף הקרנית, ובגורמים נוספים (כגון העדשה, הרשתית, עצב הראייה).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.