להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • כיצד מאבחנים קרטוקונוס?

  האבחון של קרטוקונוס נעשה ע”י שילוב של מספר בדיקות: בדיקת המשקפיים שבה הצילינדר גבוה מהמספר, מיפוי ממוחשב של קרנית (טופוגרפיה) שבה נמצא איזור קמור ולא סימטרי, בד”כ בחלק התחתון של מרכז הקרנית, ובידקת פאכימטריה המדגימה קרנית דקה.

  בדיקת האופטומטריסט

  תמונה 1. קרטוקונוס מתקדם במבט מהצד.

  תמונה 1. קרטוקונוס מתקדם במבט מהצד.

  האבחון של קרטוקונוס נעשה ע”י שילוב של מספר בדיקות. בד”כ הראשון שחושד בקיום קרטוקונוס הוא האופטומטריסט. בד”כ גיל ההופעה של הקרטוקונוס הוא לקראת סוף העשור השני, כאשר מתחילות תלוהנות של ירידה גוברת בחדות הראייה בעין אחת או בשתי העיניים. ממצאים חשודים בבדיקת המשקפיים ע”י האופטומטריסט, כגון עלייה חדה בצילינדר, ומציאת רפלקס מוזר בצורה מספריים במהלך בדיקת הרטינוסקופיה (המבוצעת כחלק מבדיקת המשקפיים) – תביא להפניית המטופל ע”י האופטומטריסט לבדיקת רופא עיניים, ועדיף למומחה לקרנית. בד”כ האופטומטריסט יבצע בעצמו מיפוי ממוחשב של הקרנית, ויאבחן בעצמו את קיום הקרטוקונוס.

  לחץ כאן למידע על אופטומטריסט המומחה באבחון ובהתאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס.

  בדיקת רופא העיניים

  רופא העיניים יבדוק את המטופל במנורת סדק (מכשיר המבוסס על מיקרוסקופ המאפשר בדיקת העין בהגדלה גבוהה), ובמקרים של קרטוקונוס מתקדם יוכל להבחין בהתקמרות הקרנית ובהדקקות הקרנית (תמונה 1). בקרטוקונוס מתקדם ניתן לראות קוים עדינים מקבילים זה לזה בחלק הפנימי של הקרנית (נקראים vogt’s stria), ולעיתים אף הצטלקות במרכז הקרנית (apical scarring). אולם ברוב המקרים של קרטוקונוס התחלתי, לא ניתן למצוא ממצא כלשהוא בבדיקת הקרנית.

  מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית

  תמונה 2. מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה)של הקרנית חיוני לבדיקת תקינות פני הקרנית.

  תמונה 2. מיפוי ממוחשב (טופוגרפיה)של הקרנית חיוני לבדיקת תקינות פני הקרנית.

  אמצעי האבחנה העיקרי לקרטוקונוס הוא המיפוי הממוחשב (טופוגרפיה) של הקרנית. זהו אמצעי הדמייה המצלם את הקרנית והבונה מפה טופוגרפית של פני הקרנית (תמונה 2). המפה מראה בצורה מדוייקת את הקמירות היחסית של הקרנית בכל נקודה. סולם של צבעים מראה את הקמירויות השונות. איזורים בהם הקרנית יותר קמורה מיוצגים בצבעים כתומים ואדומים, בעוד שאיזורים בהם הקרנית פחות קמורה מסומנים בצבעים כחולים וירוקים (תמונה 3).

  בקרנית תקינה הקמירות אחידה ולכן הצבע בטופוגרפיה של הקרנית יהיה אחיד (בד”כ ירוק). בקרנית עם אסטיגמציה (המתבטאת בצילינדר במשקפיים) נראה צורת פרפר סימטרית, שבה הקמירות גבוהה יותר בציר אחד של הקרנית (תמונה 3).

  הקמירות בחלק התחתון שווה לזו שבחלק העליון של הקרנית, כלומר הפיזור של הקמירות בקרנית הוא סימטרי. טווח הערכים התקין של קמירות הקרנית הוא בין 40 ל- 48 דיופטר.


  תמונה 3. מיפוי ממוחשב של הקרנית המדגים אסטיגמציה רגולרית.

  תמונה 3. מיפוי ממוחשב של הקרנית המדגים אסטיגמציה רגולרית.

  בקרנית עם קרטוקונוס נראה איזור אחד עם קמירות גבוהה מאוד (ערכי הקמירות של הקרנית יהיו גבוהים מ- 49 דיופטר). כ”כ קמירות הקרנית אינה סימטרית: בד”כ החלק התחתון של הקרנית יהיה קמור יותר מהחלק העליון (האיזור הקמור יותר יסומן בצבעים כתומים-אדומים, ר’ תמונה 4).

  תמונה 4 מדגימה מיפוי (טופוגרפיה) של הקרנית בקרטוקונוס. יש במיפוי את שני המאפיינים העיקריים של קרטוקונוס:

  1- קמירות הגבוהה מ- 49 דיופטר (רואים שהקמירות בחלק האדום היא מעל 60 דיופטר).

  2- חוסר סימטריות בין החלק התחתון, הקמור יותר, והחלק העליון. הבדל של מעל 2 דיופטר בין החלק התחתון לחלק העליון מצביע בוודאות על קרטוקונוס.

  הטופוגרפיה של הקרנית היא בדיקה מהירה, קלה לביצוע ולא פולשנית. הנבדק מניח את ראשו מול המכשיר, ותוך כדקה מתקבל צילום צבעוני של הקרנית. בעזרת בדיקה זו ניתן לעקוב אחר התקדמות הקרטוקונוס בצורה מדוייקת, על פי צורת הקרנית ועל פי נתוני הקמירות המצויינים על המפה.

  עובי הקרנית (פאכימטריה)

  תמונה 4. טופוגרפיה של קרטוקונוס – הצבע האדום מייצג את איזור הקמירות הגבוהה

  תמונה 4. טופוגרפיה של קרטוקונוס – הצבע האדום מייצג את איזור הקמירות הגבוהה

  בדיקה חשובה נוספת היא בדיקת עובי הקרנית (פאכימטריה). זו בדיקה המבוססת על אולטרה-סאונד של הקרנית. גם זו בדיקה קצרה ולא פולשנית, הנותנת מדידה של עובי הקרנית בנקודות שונות של הקרנית. העובי של הקרנית נמדד ביחידת מדידה הנקראת מיקרון (1000 מיקרון = 1 מילימטר). לכל אדם עובי אחר של הקרנית. העובי הממוצע של הקרנית התקינה באוכלוסיה הוא 530 מיקרון. באנשים עם קרטקונוס עובי הקרנית בד”כ נמוך מ- 500 מיקרון, ובמקרים מתקדמים יכול להיות נמוך גם מ- 400 מיקרון. ככל שהקרטוקונוס מתקדם יותר, כך הקרנית תהיה דקה יותר בשיא איזור הקמירות.

  בחזרה לקרטוקונוס.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  09/05/2021 צילינדר וקרטוקונוס

  כל מי שיש לו צילינדר זה קשור למחלת קרטוקונוס שבגללה לא ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר ?
  או שצילינדר לא בהכרח קשור למחלה הזו וגם עם צילינדר ניתן לבצע הסרה בלייזר?

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  למרבית האנשים יש "צילינדר" במשקפיים. הצילינדר הוא חלק מהמספר, ומבטא קמירויות שונות של הקרנית, המצריכות תיקון עם 2 עדשות במשקפיים: עדשה ראשית (שהיא ה"מספר" במשקפיים) ועדשה נוספת שנותנת תוספת כוח בציר מסויים (שהיא ה"צילינדר"). הצילינדר מתוקן בכל הניתוחים להסרת משקפיים בלייזר.

  אין קשר בין קיום צילינדר ובין קרטוקונוס. האבחנה של קרטוקונוס נעשית ע"י מיפוי קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/04/2021 דילמה קרטוקונוס טיפול בצילוב

  שלום פרופסור סלומון.
  יש לי קרטוקונוס ב-2 העיניים. בימין מתקדם מאוד אני רואה מטושטש מאוד אבל אותה ראיה כבר 5 שנים מאז עשיתי טיפול בצילוב. עין שמאל הטובה שלי לאחרונה התחלתי לראות מריחה בתאורה והילות. העין עוד במצב טוב והשאלה שלי האם יש סיכון לעשות קרוס לינקינג בעין הטובה שלי? האם הדבר יכול להוביל לראיה וחדות פחות טובה. או מנגד האם לעשות מהר בשביל לשמור עליה טובה? בלי הראייה שיש לי עכשיו בשמאל אני אבוד לכן חושש מאוד.
  אציין כי אני בן 31 עשיתי צילוב ללא הורדת אפיטל בעין שמאל ב2017
  בנוסף האם התקדמות של 1.5 במיפוים מבחנתך נחשב התקדמות הקרטוקונוס
  תודה לך

  תמונה 8
  שלום רב,

  אם יש החמרה בראייה בעין שמאל, מומלץ לבצע מיפוי קרנית, להשוותו למיפויים קודמים - ואם יש התקדמות בקרטוקונוס יש לבצע בהקדם קרוס לינקינג.

  ההחלטה על החמרה בקרטוקונוס תלוייה בשילוב של מספר גורמים, ובהסתכלות על שורה של מיפויי קרנית לאורך ציר הזמן. עלייה של 1.50 ד' בין 2 מיפויים עוקבים - אין די בה כדי לאבחן החמרה. מומלץ להיוועץ בעניין זה במומחה לקרנית ולהביא לו את כל המיפויים שנערכו ב-3 השנים האחרונות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/12/2020 בדיקת קרטוקונוס

  שלום, אני עם משקפיים. בעין אחת מידה 8 ורואה טוב.
  בעין השניה אני לא רואה מספיק טוב (מס’ 6.5 במשקפיים) וכמה שהאוטימטריסטים הוסיפו לי במס’ של המשקפיים אפילו עד 9 זה לא שיפר את החדות הראיה. בן דוד שלי שיש לו קרטוקונוס אמר שזה נשמע אותה בעיה- ויש לזה גם סיכוי כי יש את זה במשפחה והבנתי שזה גנטי.
  רציתי לשאול כמה שאלות:
  האם התאור שלי מתאים לבעיה הזו וכדאי לבדוק זאת?
  האם אתה מטפל/ בודק קרטוקונוס?
  מהן דרכי הטיפול בקרטוקונוס?
  תודה רבה

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  לא ניתן לדעת על פי המידע שמסרת אם יש לך קרטוקונוס. הדרך היחידה לדעת זאת היא לבצע מיפוי ממוחשב של הקרנית (טומוגרפיה). מיפוי כזה מתבצע אצלנו במרפאות העיניים בהדסה עין כרם. אתה מוזמן לקבוע תור לבדיקה אצלנו ולבצע את המיפוי.

  אם יש לך קרוב משפחה עם קרטוקונוס - מומלץ לבצע מיפוי קרנית בהקדם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/01/2020 אבחון קרטוקונוס

  היי פרופ סלומון
  הבן שלי בן 15 התלונן על ראיה מטושטשת בעין אחת
  בבדיקה אצל רופאת העיניים היא שלחה אותנו לביצוע oct RNFL ובמקביל לאופטמירסט להתאמת משקפיים
  האופטמריסטית אמרה שיש לו קרטוקונוס
  האם אבחון של אופטומטריסט הוא וודאי?
  האם יכול להיות שקולטת העיניים לא ראתה את זה והאופטמריסט כן
  הטור ל oct רק בעוד זמן רב
  כיצד כדאי לי לפעול עכשיו ובאיזה בהילות

  תמונה 8
  שלום רב,

  מומלץ להגיע לבדיקת רוא עיניים מומחה לקרנית. במהלך הבדיקה יבוצע מיפוי ממוחשב של הקרנית, רפרקציה (בדיקת משקפיים) ובדיקת העיניים. על פי תוצאות הבדיקה ניתן יהיה להגיע לאבחנה.

  בדיקת OCT-RNFL איה מבוצעה לקרטוקונוס, אלא כדי לבדוק את המבנה של עצב הראייה הורשתית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2019 משמעות פענוח מיפוי קרנית (במכשיר “tomey” דגם tms – 5

  שלום רב לך פרופ’
  ברשותך, מעתיקה (כלשונו) את פענוח מיפוי קרנית המבוסס על בדיקה טופוגרפית בלבד, שבוצע לפני כשבועיים לבני בן ה- 13. ההפנייה למיפוי נעשתה על רקע עלייה משמעותית!!! בתוך שנה של מידת האסטיגמציה בעיניו (בפרט בעין שמאל). לציין, כי בנוסף, בני סובל מרוחק ראייה (במספרים לא גבוהים) ועל קרע שני אלה הוא מרכיב משקפיים מאז היותו בגיל 5. במשך השנים לא חל גידול משמעותי בכלל במספרי העדשות בשתי העיניים וזאת הן לנושא רוחק הראייה והן לנושא האסטיגמציה. עוד פרט, שלא יודעת אם חשוב או לא – בני סבל בקטנותו מ – “עין עצלה” (עין שמאל, שאובחנה מאוד מהר על ידי, והדבר טופל מידית (בעזרת רטייה) בזמן קצר והסתדר.
  הנה התוצאות המפוענחות ע”י רופא במכון:
  קמירות קרנית Posterior
  הערות לפענוח בשתי העיניים: פיענוח מיפוי קרנית
  סקלה NORMALIZED
  עין ימין
  איכות צילום ירודה
  אסטיגמטיזם WTR סימטרי, צילינדר 3, עובי באפקס 571
  משמאל
  אסטיגמטיזם WTR סימטרי, צילינדר 4, עובי באפקס 569
  לסיכום
  אסטיגמטיזם WTR סימטרי דו”צ, צילינדר משמעותי
  דרושה קורלציה קלינית, הפיענוח מבוסס על צילומים בלבד.
  שאלותיי, נכבדי, הנה: האם יש מקום לדאגה? מהו המשך הבדיקות והטיפול? האם הדבר עשוי להצביע על מחלת קרנית? מה הכוונה ב- “קורלציה קלינית”? (אין בדיקות קודמות להשוואה, זאת מכיוון שמעולם לא היו קפיצות משמעותיות במספרים).
  האם תוכל להשיב לי (מודאגת מאוד!!!)?
  תודות רבות,
  דבורית

  confused
  שלום רב,

  כן, יש מקום לדאגה מזה שאת מנסה לקבל אבחנות דרך האינטרנט לבעיה שיש לבנך, במקום ללכת בפועל עם הצילומים לרופא עיניים מומחה לקרנית. יותר פשוט ויותר יעיל. אי אפשר לעשות אבחנה דרך האינטרנט או דרך אפליקציות בנייד בלי לבדוק את בנך ולראות את הצילומים עצמם.

  המשמעות של "קורלציה קלינית" זה לבדוק את המטופל ולהשוות את ממצאי הבדיקה בפועל לממצאי הצילומים.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/07/2019 קרקוטונוס

  שלום פרופסור סלומון. אני בת 28 סובלת מקרקוטונוס מתקדם מגיל צעיר מאד, בשילוב עם קוצר ראיה גבוה מאד, מינוס 15 בעדשות מגע ו-23 משקפיים. עם משקפיים אני רואה מטושטש מאד מאד והעדשות לא נוחות לי כל כך. במשך חצי שנה ניסה לי אופטומטריסט מומחה מאד את כל סוגי העדשות שאפשריות למצבי ללא הצלחה, אני חושבת שיש לי אי סבילות לעדשות. לפני כמה חודשים הצלחנו להתאים סקאלריות הם יושבות לי בסדר אבל לעיתים רבות אני חשה כאבים חזקים ואי נוחות. רציתי לשאול מה ניתן לעשות במצבי יש ניתוח מתקדם? הרופאים טוענים שלא כדאי לנתח בכלל מחשש הסיכונים. קשה לי מאד עם העדשות. ועוד משהו הייתי לאחרונה אצל פרופסור בכר לייעוץ לניתוח והיא טוענת שלא לחשוב בכלל על ניתוח לפני שאני בודקת אם אני צריכה לעשות ניתוח קרוסילינג לעצירת הקרקוטונוס. רציתי לשאולך איך אדע אם אני צריכה את הקרוסילינג הזה איך מבצעים ניתוח זה היכן עושים מיפוי קרנית הכי טוב, והאם אני צריכה להסיר את העדשות שלי (שאני כל כך תלויה בהן) כשבוע לפני מיפוי קרנית?? איך אדע האם אני זקוקה לניתוח הזה? תודה מראש יעל

  Pop_arty_Eye__for_project__by_Jakeria
  שלום רב,

  ככלל יש לבצע מיפוי תקופתי של הקרנית, אחת לכמה חודשים. יש להסיר את העדשות זמן רב ככל האפשר לפני הבידקה, רצוי לפחות 48 שעות לפני. על פי בדיקות מיפוי עוקבות יוחלט אם את צריכה לעבור קרוס לינקינג. מיפוי קרנית ניתן לבצע בכל מרכז רפואי שיש בו מרפאות עיניים עם מומחים לקרנית.

  לגבי השימוש בעדשות מגע - כל זמן שיש לך ראייה תפקודית טובה עם עדשות סקלרליות, ואת מסוגלת לעבוד איתן - מומלץ שלא לעבור השתלת קרנית. השתלת קרנית יש לשקול רק אם את לא יכולה בככל להשתמש בעדשות הסקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/06/2019 אקטזיה זה קורטוקונוס?

  שלום רב האם אקטזיה משמעותה קרטוקונוס או שזה יכול להיות בנוסף לקורטוקונוס? מה ההשלכות של אקטזיה וכיצד ניתן לטפל בה?

  angelfish_blueface_eye
  שלום רב,

  אקטזיה וקרטוקונוס הם מושגים זהים המתארים תופעה דומה. המושג קרטוקונוס מתאר בד"כ מחלה המתפתחת עם הגיל, בד"כ על רקע גנטי. המושג אקטזיה מתאר מצב דומה, כשהסיבה שלו היא בד"כ ניתוח קודם בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/05/2019 קרטוקונוס

  שלום
  הובחנתי בגיל מאוחר, 30+, במחלת קרטוקונוס בעין ימין.
  ביצעתי מיפוי קרנית ב 2015 וב2016 ולא הייתה הידרדרות. באפריל האחרון ביצעתי שוב מיפוי ושם ראו הידרדרות במחלה.
  על סמך הבדיקות הללו הרופא המליץ לי על טיפול קרוסלינקינג.
  האם כדאי לגשת כבר לטיפול או שכדאי לעשות שוב מיפוי ולראות אם עדיין התדרדרות בעין?

  תמונה 8
  שלום רב,

  מומלץ לחזור על המיפוי, ולבחון האם באמת יש שינוי אמיתי, או שמדובר בתנודות לא משמעותיות. פעמים רבות נראה כאילו שיש עליה בקמירות הקרנית בבדיקה אחת לעומת הבדיקה הקודמת, אך כשמתסכלים לאחור על כל הבדיקות רואים שיש מנעד של עליות וירידות, וסה"כ יציבות. התנודות הן תוצאה של חוסר התמקדות במרכז במהלך הבדיקה, של אי הפסקת עדשות מגע קשות בצורה אחידה לפני הבדיקות (מבחינת זמן ההפסקה), שימוש במכשור שונה בין הבדיקות ועוד.

  כ"כ כדאי לבצע רפרקציה (בדיקת משקפיים). אם היה שינוי בגודל הצילינדר אז יתכן שבאמת יש החמרה. אבל אם הרפרקציה יציבה - ככל הנראה אין התדרדרות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/04/2019 קרטוקונוס

  שלום,
  אני בן 34 עם משקפיים מגיל 12 והיום באופטיקה אמרו לראשונה שיש לי קרטוקונוס [לאחר מיפוי].
  אציין שבמשפחתי לא ידוע בעיה זו.
  באופטיקה הפנו אותי לבדיקת רופא מומחה. המליצו מאוד עליך :-)
  שאלתי, מה התהליך? והאם זה מחייב בדיקה ואבחון באופן דחוף?

  תודה מראש,

  dali
  שלום רב,

  עליך לפנות למומחה לקרנית. רצוי להביא אתך את מרשמי המשקפיים של השנים האחרונות, וכן מיפויי קרנית מהעבר. במסגרת הבדיקה תעבור בדיקת משקפיים אצל אופטומטריסט, מיפוי קרנית ובדיקת רופא עיניים.

  הבדיקה אינה דחופה, אך יש לבצעה, וככל הנראה הקרטוקונוס קיים מזה שנים רבות ולא אובחן בעבר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/02/2018 קרטוקונוס

  בבדיקת ניתוח ליזר אבחנו לי קרטוקונוס, והמליצו לראות רופא.
  עברתי מיפוי קרנית והגעתי לרופא עם תוצאות חיוביות בקשר לבעייה. הוא הסתכל ובדק את העין, ומכיוון שאני רואה טוב עם משקפיים, החליט שאחזור עוד חצי שנה להמשך מעקב ותו לא.
  האם זה מקובל ואין לעשות כלום, עד בדיקה משנית עוד חצי שנה?

  מולי

  416-Large
  שלום מולי,

  כן. אם את מגיעה לראייה טובה מאוד עם משקפיים, ואם המצב יציב - אין צורך בטיפול. אם יש עדות לעלייה במספר המשקפיים (בעיקר בצילינדר), או יש עלייה בקמירות הקרנית על פי מיפויי קרנית חוזרים (טופוגרפיה) אז יש לשקול טיפול בקשרי צילוב (קרוס לינקינג) של הקרנית.

  לניתוח לייזר את לא מתאימה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/12/2017 קרטוקונוס

  שלום, אני כרגע משרת בצבא כבר 3 חודשים כמעט והתגייסתי עם פרופיל 45. החלום שלי הוא להגיע לקרבי. הורידו לי פרופיל בגלל קרטוקונוס וניתוח לב שעשיתי כשהייתי תינוק (בנוגע ללב הייתי כבר בועדה ואמרו לי שהוא תקין לגמרי, אז מה שמוריד את הפרופיל זה הקרטוקונוס, ולצערי לא הבאתי את הטפסים המתאימים לועדה הזו לגבי העיניים). בעין אחת יש לי קרטוקונוס ברמה קלה ובעין השנייה ברמה בינונית. רציתי לדעת אם זה אפשרי שיעלו לי פרופיל לפרופיל קרבי? אם זה משנה, יש לי עדשות שמתקנות את הראיה ל6/6. אין לי מספר העיניים, אבל יש צילינדר -2.5, בבקשה אם תוכל לענות לי בהקדם האפשרי, תודה רבה!

  3020
  שלום רב,

  אם ניתן לתקן אותך עם עדשות מגע ל 6/6, אז קרוב לודאי שניתן להתאים לך פרופיל 82, ותוכל לשרת בחלק מיחידות השדה. עליך לבקש וועדה רפואית, ולהציג בפניה את המספר שיש לך כיום במשקפיים, הראייה המושגת עם המשקפיים או עדשות המגע, מיפויי קרנית, וחוות דעת של רופא מומחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/09/2017 קרטוקונוס

  אני בן 69 מאז שאני מרכיב משקפיים יש לי צילינדר די גבוה נכון להיום הנתונים הם:
  R-6.00-4.50×72
  L-8.00-5.00×105
  העתקתי אותם ממה שרשם האופטומיטריסט. קבלתי המלצה לבדוק את קרטוקונוס. זו פעם ראשונה שאני מקבל המלצה כזו. אני בקשר כל חצי שנה עם רופא עיניים בקופ”ח ולפי דבריו הלחץ הוא בסדר, יש קצת קטרק אך לא מצדיק ניתוח
  שאלתי היא מה עלי לעשות במקרה שלי

  בנימין

  eyes of van gogh
  שלום בנימין,

  להמשיך ולשחק עם הנכדים.

  קרטוקונוס מתפתח בסוף העשור השני לחיים, ואם יש לך - הוא כנראה לא משמעותי. אין שום סיבה לעשות בירור לקרטוקונוס בגילך. ואם הקטרקט לא משמעותי - אז בכלל אתה במצב מעולה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/07/2017 גילוי קרטוקונוס

  שלום רב,
  הייתי אצל רופא מומחה לקרנית לאחר עלייה קלה בצילנדר לבקשת האופטומטריסט
  גילו לי בעין ימין התחלה של קורטקונוס ונמסר לי כי עלי להגיע כל שנה עם בדיקת טופוגרפיה חדשה.
  השאלה שלי היא למה להגיע כל שנה ? האם וכאשר יש מבנה לא תקין הוא יכול להיעצר? במידה ולא, מדוע לא כדאי להתחיל כבר בטיפול בעין זו?

  עידו

  imagesCAYLBIXL
  שלום עידו,

  אם התגלה אצלך קרטוקונוס חדש - עליך לעבור בהקדם טיפול קרוס לינקינג לעצירתו. העצה שקיבלת אינה נכונה. אם תחכה - הקרטוקונוס עלול להחמיר.

  אנא פנה בהקדם למומחה קרנית באיזור מגוריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2017 ניתוח לייזר להסרת משקפיים

  שלום רב פרופ’ סלומון,
  אני בגיל 45 , מס’ במשקפיים 5.25 ו- 5.5 עם צילינידר 1.5 בכל עין. המשקפיים ללא שנוי ב- 8 שנים האחרונות.
  בבדיקת התאמה לניתוח לייזר נאמר לי שמצב הקרנית הוא גבולי. במיפוי הטופוגרפי נמצאו ערכים ממוצעים במרכז הקרנית של 44. ואילו באיזור התחתון נמצא קונוס שקודקודו 46 בגודל של כשמינית מגודל הקרנית.
  האם להערכתך קיימת התאמה לניתוח לייזר להורדת משקפיים? (בהנחה שכל יתר הפרמטרים מתאימים)

  תמונה 8
  שלום רב,

  אני צריך לראות את מיפוי הקרנית כדי להבין האם אכן מדובר בקרטוקונוס. אם מדובר בקרטוקונוס - הרי שלא ניתן לבצע אצלך הסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2016 האם יש חשד לקרטוקונוס?

  שלום..
  אני בן 22 סובל כבר 4 שנים מכאבים ולחץ גדול בעינים
  אני רואה כל הזמן שחור בהיקף הראיה של העין (סוג של ליראות מתוך מישקפת)ועירפול בראיה ובמצבים מסוים נקודות שחורות
  והראיה שלי סוג של מנותקת מהמציאות וחסרת פוקוס ומיקוד,
  הייתי אצל רופא עיניים והבדיקת ראייה הייתה תקינה והרופא בדק ואמר שהכל בסדר רציתי לדעת האם כדי לבדוק קרטוקונוס. או האם יש לך המלצה אחרת תודה רבה מראש..

  אמיתי

  picasso-homer
  שלום אמיתי,

  התלונות שלך לא מכוונות למחלה מסויימת, ולא ניתן לבצע על פיהן אבחנה כלשהיא. כדי לבדוק אם אין לך קרטוקונוס מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים מומחה לקרנית, ולבצע מיפוי ממוחשב של הקרנית. במקביל כדאי גם לבצע שדות ראייה ממוחשבים כדי לבדוק את תלונותיך על צמצום בהיקף שדות הראייה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2016 קרטוקונוס – האם אבחון יכול להיות שגוי?

  שלום.

  אני בן כ- 31.
  כחלק מבדיקות מקדימות להסרת לייזר במשקפיים, גילו שיש לי רקטקונוס.
  אני מרכיב עדשות מגע רכות למעלה מ 15 שנים.
  כיום אני עם מספר -2.75 ו -2.5
  יש לציין שב- 10 שנים האחרונות עלה לי המספר בכ- 0.25 בשתי העיניים.

  מבדיקות באינטרנט ובאתר, אני מבין שהתסמינים של המחלה הם ירידה באיכות הראיה.
  מכאן התהיה – האם יכול להיות שהאבחנה אינה נכונה? תמוהה לי שהראייה שלי יציבה כבר שנים רבות ומצד שני קרטקונוס גורם לירידה באיכות הראיה, ואני לא חושב שאני סובל מתסמינים מיוחדים כלשהים. (אני לא יודע האם קיים לי צילינדר, אבל אני רואה בסדר גמור עם עדשות רכשות . משקפיים)

  יש לציין שבמרפאה ביקשו ממני לא להרכיב עדשות מגע כ-72 שכות לפני הבדיקות, אולם בתגובות באתר כאן אני רואה שמומלץ לא להרכיב עדשות מגע כשבועיים לפני הבדיקות.

  האם יכול להיות מצב שהאבחון שגוי עקב כך?
  כמו כן, מכיוון שאני רואה בסדר עם עדשות מגע ועם משקפיים, האם כדאי לטפל במחלה?
  אני לא מעוניין בעדשות קשות, ובהנחה שאני כן סובל מהמחלה והמספר יצב ונמוך (יחסית), האם ניתן להניח שטיפול מתאים יותר יהיה קרוס-לינקינג (למניעת הדרדרות של המחלה)

  תודה.

  תמונה 8
  שלום רב,

  כדי לדעת אם יש לך קרטוקנוס עליך לבצע מיפוי קרנית ולהיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית.

  ככל הנראה יש לך קרטוקונוס יציב. אין סיבה לבצע קרוס לינקינג לקרטוקונוס יציב, מכיוון שמטרת הטיפול היא להשיג יציבות. ככל שאתה מתבגר כך הולך ופוחת הסיכון שהקרטוקונוס יתקדם. אולם אין לדעת זאת בוודאות, ולכן מומלץ אחת לחצי שנה לבצע בדיקה אצל רופא עיניים מומחה לקרנית, בדיקה שתכלול מיפוי של הקרנית ורפרקציה (בדיקת המספר במשקפיים). השוואת התוצאות בבדיקות עוקבות של מיפוי הקרנית והרפרקציה תוודא שהמצב אצלך אכן יציב. אם המצב יציב אין צורך בטיפול כלשהוא.

  לצורך מיפוי קרנית למעקב אחר קרטוקונוס די אם תפסיק את השימוש בעדשות מגע ל-3 ימים לפני הבדיקה. לצורך הכנה לקראת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר יש להפסיק את העדשות לתקופה של שבועיים לפחות. מדובר בשני מצבים שונים.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/04/2016 קרטוקונוס ומשקפיים

  אובחנתי בקרטוקונוס על ידי רופא לפני 20 שנים שהייתי בגיל 17-18 שאז החלה ירידה משמעותית בראייה. לא קיבלתי מסמך רפואי או משהו רפואי סולידי המעיד על כל, רק אמר לי שאני סובל מהמחלה והתאים עדשות קשות. הראייה עם עדשות טובה 6/6 כל השנים הללו. אולם לאחרונה מתוך סקרנות קניתי עדשות רכות יומיות והבנתי לתדהמתי שאני רואה טוב איתם. למשל עם מינוס 8 ללא צילנדר אני רואה מעולה!! פניתי לאופטומיטריסט התאים משקפיים מינוס 10 בערך והתוצאה היא ראייה טובה מאד ( אם כי קשה לי להסתגל לכוח המספר) . בעדשות מגע קשות הנתונים הם BC= 7.75 בשתי העיניים. כוח עדשה -2.25 בעין ימין, 4.5 עין שמאל.
  השאלה שלי לאור שהעיניים שלי מגיבות טוב למשקפיים ולעשות רכות יומיות , האם ייתכן שאין לי קרטוקונוס ? וכל השנים הסתמכתי על טעות.
  אני אדגיש שמגיל 17 ועד 22 הרכבתי משקפיים וכל הזמן היה צורך בחידוש מרשם.

  האם ייתכן שהיה לי מיופיה קשה? שהחלה בגיל 17?
  ואם יש לי קרטוקונוס, האם זה בריא לשים משקפיים בכוח של -10 עד -12. כאשר בעדשות קשות המספר שלי -2.5 ו – 4.5?
  אני הרבה מבולבל לגבי התנהגות העיניים שלי.

  תמונה 8
  שלום רב,

  הדרך היחידה לענות על שאלתך היא להגיע לבדיקה אצל מומחה לקרנית ולבצע מיפוי של הקרנית, רצוי לאחר הפסקת השימוש בעדשות המגע ל-3 ימים לפחות.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2016 קרטוקונוס

  אני בת כ 40 עם בעיית קרטוקונוס כ 20 שנה אני משתמשת בעדשות קשות מיוחדות, מאחר ובשנה האחרונה עברתי לקופח אחרת ולצורך השתתפות ברכישת עדשות ביקשו להביא אישור מרופא עיניים שמאשר את הבעיה. היום פניתי לרופא והלה אמר שהוא לא יכול לאשר את הבעייה הוא צריך מיפוי, מספר עדשות. האם זה נכון ? בדיקת עיניים רגילה לא עולה על הבעיה? האם לרופא עיניים אין בקליניקה את המכשיר הרלונטי לבדיקה ? מאחר והרופא לא היה סימפטי וללא שירות לא ניתן היה לשאול שאלות ויצאתי ללא קבלת אישור מהרופא לבעיה אודה לתשובה תודה

  מיכל

  תמונה 8
  שלום רב,

  הבדיקה העיקרית, ולעיתים היחידה, שמאבחנת קרטקונוס בוודאות היא מיפוי ממוחשב של הקרנית. למרבית מרפאות העיניים בקופות החולים אין מכשור מתאים לביצוע בדיקה זו. ברב מחלקות העיניים במרכזים הרפואיים ניתן לבצע בדיקה זו.

  ללא קשר למעבר בין הקופות, זו בדיקה שהיית צריכה לבצע אחת לתקופה כחלק מהמעקב השגרתי אחרי קרטוקונוס. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית במרכז רפואי הסמוך לאיזור מגוריך לביצוע מיפוי הקרנית, ויש להסיר את עדשות המגע לפחות 24 שעות לפני הבדיקה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2016 Ffkc

  פרופסור אבי סלמון שלום
  עשיתי לפני חודש מיפוי קרנית אמר לי הדוקטור שיש לי ffkc בעיניים מה זה ואיך מטפלים בו

  רנא

  eye-art-photo
  שלום רנא,

  המושג מתייחס למצב של תבנית של חוסר סימטריה משמעותית במיפוי הקרנית, כשהחלק התחתון במרכז הקרנית קמור יותר יחסית לחלק העליון. מדובר במצב שעדיין איננו ממש קרטוקונוס, אבל די קרוב לכך, וחשוד להתפתחות קרטוקונוס בהמשך. יש לעקוב בעזרת מיפוי קרנית אחת לכמה חודשים כדי לראות אם המצב יציב או שהוא מתקדם לכיוון קרטוקונוס. אם בבדיקות אלו נמצא שהפער בקמירויות בין החלק התחתון והעליון ממשיך לעלות - יש לבצע קרוס לינקינג של הקרנית בהקדם.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/03/2016 בדיקת קרטוקונוס

  הייתי בבדיקה אצל הרופאת עיניים וגילו לי קרטוקונוס בעין שמאל אני יצטרך להגיע לבדיקה נוספת בעוד כחצי שנה, השאלה שלי היא האם זה לא מסוכן שבמשך החצי שנה המצב יחמיר ולא עדיף לטפל במחלה כמה שיותר מהר??

  אוסי

  458188-10-oh-brad
  שלום אוסי,

  הדבר תלוי בגיל שלך, ומתי לדעתך הופיע הקרטוקונוס. אם על פי הזכרון שלך - הראייה התחילה להתדרדר בשנה האחרונה, המספר במשקפיים עלה בצורה משמעותית, בעיקר הצילינדר, ואם גילך הוא סביב ה- 20, הרי שמדובר בקרטוקונוס בשלבי התפתחות ראשוניים. במקרה זה יש לבצע טיפול בקרוס לינקינג ללא דיחוי. המתנה של 6 חודשים עלולה להביא להחמרה נוספת בקרטוקונוס.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/01/2016 קרטוקונוס

  מה הוא טיפול קרטוקונוס סמוי והאם הוא עוויר של העיין

  afghan_girl_eyes

  שלום רנא,

  המונח קרטוקונוס סמוי אינו מונח רפואי, ואין בו כדי להגיד דבר על דרגת הקרטוקונוס שלך ועל מידת התפתחותו לאורך הזמן. אם הקרטוקנוס קל ויציב על פי בדיקות עוקבות של מיפוי הקרנית - ניתן להסתפק במעקב. אם הקרטוקונס מתקדם בהתמדה, על פי מיפוי הקרנית ועל פי בדיקת המשקפיים - אז יש לבצע טיפול קרוס לינקינג (קשרי צילוב) של הקרנית לעצירת הקרטוקונוס.

  מומלץ להתייעץ בנושא זה עם מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2015 צילינדר 2.5 לילד בן 13

  בני בן 13 בבדיקת עיינים בבית ספר ראו צילינדר גבוהה והפנו למיפוי קרנית איכן נתן לעשות בדיקת טופוגרפיה באופן פרטי מה העלות?. האם חברות הבטוח משתתפות בעלות?

  דפנה

  eye_see_toast

  שלום דפנה,

  מיפוי (טופוגרפיה) ממוחשב של הקרנית היא בדיקה שגרתית המבוצעת כיום במסגרת מרפאות העיניים הקיימות בכל מרכז רפואי בארץ. כ"כ ניתן לבצעה במרפאות העיניים בקהילה בחלק מסניפי קופות החולים. ניתן גם לבצעה אצל חלק מהאופטומטריסטים בחנויות האופטיקה. הבדיקה קצרה ופשוטה, והיא מכוסה במסגרת סל הבריאות.

  אנא פנו לרופא העיניים בקהילה בסניף קופ"ח הקרוב והוא ידע לאן להפנות אותכם.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2015 חשד לקרטוקונוס

  שלום,
  יש לי בת בת 3.5 שנים ולקחתי אותה לבדיקת עיניים אצל רופא פרטי דר עידי מצר והוא אמר שיש לביתי חשד לקרטוקונוס ושאני צרכה לבדוק עם מומחה לקרנית.
  למי עלי לפנות? מה זאת המחלה ומהן ההשלכות שלה?
  הוא כתב שיש לה 4.5 צילנדר בעיין שמאל ו 4 צילנדר בעיין ימין
  אודה לתשובך.

  קרן

  cEyvZAU

  שלום קרן,

  הסבירות לקרטוקונוס בגיל זה מאוד נמוכה. ניתן לבצע מיפוי קרנית ולהיבדק אצל מומחה קרנית בעיר מגוריך. ניתן לקרוא על קרטוקונוס באתר זה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/08/2015 מיפוי קרנית

  בוקר טוב
  השאלה מתייחסת לביתי בת ה8.5.
  לפני כשנתיים עשינו בדיקת ראיה לפני כיתה א הבדיקה יצאה תקינה.
  במהלך כיתה א הילדה התלוננה שהיא לא רואה הייטב.
  לקחתי אותה לבדיקת עניים ושם התברר שהמספר בעניים עומד על 1.5 וחצי צילנדר בעין ימין.ובשמאל 1.5 ללא צילנדר.
  עשינו משקפיים וזה עזר.במחצית כיתה ב הילדה התלוננה ששוב היא לא רואה הייטב .
  לקחתי אותה לבדיקת ראייה והרופא המליץ על מיפוי קרנית.תוצאות המיפוי עין ימין D48.12 אסטגמציה D1.64 עין שמאל D47.55 אסטגמציה D0.91. עם הערה שיש קמירות גבוהה מהרגיל בשתי הקרניות ואי סדירות קלה בשתי העניים.
  חזרנו לרופא לבדיקת ראיה חוזרת והמספרים עלו בימין -3.00 וצילנדר 1 .בשמאל -2.75 ורבע צילנדר. חדות הראיה עם משקפיים מסתכמת בעין שמאל 6.6. עין ימין -6.7/5 .אין עדות לקרטוקונוס בשתי העניים.והרופא אמר שצריך לחכות ולראות לאן זה יתפתח.האם יש סיכוי שזה יגיע לקרטוקונוס? אציין שגם מהצד שלי וגם של בעלי קיימת הבעיה .והאם ניתן לעשות משהוא מבלי להמתין שהמצב עלול להדרדר.בתודה מראש רוית

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13

  שלום רוית,

  קשה לענות על שאלתך בלי לראות את מיפוי הקרנית עצמו. כעיקרון - מומלץ להמשיך ולעקוב אחת ל- 4 עד 6 חודשים ע"י ביצוע בדיקות משקפיים ובדיקות מיפוי קרנית, ועדיף לעשות זאת אצל מומחה לקרנית. כל זמן שאין עדות לקרטוקונוס אין צורך לעשות דבר, פרט כמובן להתקנת משקפיים על פי המרשם העדכני. אם מתחיל להתפתח קרטוקונוס - הצעד שמומלץ הוא ביצוע טיפול קרוס לינקינג.

  בכל מקרה מומלץ לבצע את בדיקות המעקב אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/04/2015 בדיקת מיפוי קרנית

  שלום ד’ר שמי פנינה ואני צריכה לעבור מיפויי קרנית כי הרופא ראה שיש לי צילנדר גדול משהו כזה … עכשיו החשש שלי הוא אם הבדיקה פולשנית כמו טיפות או זריקות או כל דבר פולשני אחר או שזה רק צילום של העין והאם אני יכולה לבוא בלי מלווה וללכת יום למחרת לעבודה כרגיל ??? אשמח שתענה לי על כל מה ששאלתי אותך ותודה מראש,

  פנינה

  325794_8739804_lz

  שלום פנינה,

  בדיקת מיפוי הקרנית (טופוגרפיה) היא למעשה צילום ממוחשב של הקרנית ע"י מצלמה רגילה, עם היטל של "קוי גובה" מעגליים, הנותן מידע חיוני על קמירות הקרנית בנקודות שונות, וחשוב מאוד לאבחנה של קרטוקונוס. הבדיקה קצרה ופשוטה, נמשכת כדקה לכל עין, איננה מסוכנת ואיננה "פולשנית", אינה כרוכה בקרינה או בסיכון שלהוא. את יכולה לבוא ללא מלווה, ולהמשיך אח"כ בשיגרת יומך ללא כל בעיה.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2014 הסרת עדשות לפני מיפוי קרנית

  שלום פרופ’ סלמון.
  אני מאובחן בקרטוקונוס, ולאחרונה ביצעתי מיפוי קרנית, לאחר 24 שעות בלבד ללא עדשות. מטרת המיפוי היא לאבחן שינוי במבנה הקרנית ע”י מיפוי נוסף בעוד חצי שנה. אינני משתמש בעדשות לעיתים קרובות, מקסימום 4 שעות ליום במשך 3-4 ימים בשבוע. שאלתי היא האם יכול להיות שהמיפוי איננו מדוייק בשל הזמן המועט יחסית ללא עדשות, והאם זה עלול לגרום לשינוי מלאכותי מהמיפוי העתידי בעוד חצי שנה.
  תודה רבה,
  נועם.

  שלום נועם,

  בהחלט!!! מיפוי הקרנית מושפע במידה משמעותית ע"י הזמן שחולף מהסרת עדשות המגע ועד ביצוע המיפוי. ככל שהזמן מרגע הסרת העדשה ועד לביצוע המיפוי ארוך יותר - כך המיפוי יהיה מדויק יותר וישקף את המצב האמיתי של הקרנית. זאת מכיוון שעדשות מגע קשות  משנות את פני הקרנית וגורמות להשטחה של שיא הקמירות בקרנית. לאחר הסרת העדשות, הקרנית (בהיותה רקמה אלסטית) שואפת לחזור לצורתה המקורית. תהליך זה יכול לקחת מספר ימים, ולעיתים אף מספר שבועות.

  אם אתה אמור לבצע מיפויי קרנית חוזרים, במטרה להשוות אותם זה לזה כדי להעריך את מידת היציבות או אי-היציבות בקרנית, מומלץ להשאר זמן רב ככל האפשר ללא העדשות לפני המיפוי (לפחות 3 ימים), ולהקפיד שמשך הזמן ללא עדשות יהיה שווה בכל הבדיקות הבאות. ככל שזמן זה יהיה ארוך יותר - כך הבדיקה תהיה יותר מדוייקת.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/11/2014 בדיקה קרטוקונוס לבני

  בני בן השלוש וחצי נבדק במרפאת עיניים ולהלן הממצאים:
  עין ימין 2.25 צילינדר . ומספר 1.75
  עין שמאל : צילינדר 2.75 ומספר 2.5.
  כמו כן נשלחנו לבדיקת קרטוקונוס .
  חשוב לציין שאין מחלה כזו במשפחתי.
  מה הסיכוי שבני לוקה במחלה הזו?

  שלום רב,

  הסיכוי שיש לבנך בגיל שלוש וחצי קרטוקונוס הוא קלוש ביותר. יחד עם זאת כדאי לנסות לבצע מיפוי קרנית, שהיא בדיקה קצרה וקלה לביצוע, וכך ניתן יהיה לשלול קרטוקונוס בוודאות.

  בברכה,

   


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.