מהן הסיבות להתפתחות קרטוקונוס?

קיימות סיבות רבות להתפתחות קרטוקונוס, רובן גנטיות וחלקן נרכשות.

הגורמים הגנטיים לקרטוקונוס עדיין לא ידועים ברובם. עד כה נמצאו מספר ליקויים גנטיים הגורמים לקרטוקונוס, אך קיימים כנראה ליקויים רבים שעדיין לא התגלו. בחלק מן המקרים מופיע הקרטוקונוס במספר בני משפחה, ובעיקר במשפחות בהן יש נישואי קרובים.

מחקרים מצביעים על חולשה ברקמת הקרנית כתוצאה מפעילות עודפת של אנזימים הגורמים לפירוק החלבונים המבניים הבונים את הקרנית. תהליך זה חושף את הקרנית לנזק חמצוני מרדיקלים חופשיים. כתוצאה מכך רקמת הקרנית נעשית דקה יותר, והלחץ התוך עיני גורם להתבלטות הקרנית כלפי חוץ ולעיוות והתקמרות לא סימטרית שלה.

גורמים נרכשים לקרטוקונוס כוללים שפשוף מוגבר של העיניים, התאמה לא נכונה של עדשות מגע, דלקות עיניים אלרגיות, ומצבים דלקתיים כרוניים של העין. אחת מהמחלות העיקריות הקשורה בהתפתחות קרטוקונוס היא דלקת אביבית בילדים (Vernal Keratoconjunctivitis). זוהי מחלה כרונית קשה של הקרנית והלחמית על רקע אלרגי, שמתאפיינת בגרד ניכר בעיניים. הילדים הלוקים בא משפשפים את העיניים לאורך השנים, דבר הגורם לפגיעה מכנית בקרנית, להחלשותה, ולהתפתחות קרטוקונוס.

>> בחזרה לקרטוקונוס

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

קרטוקונוס מקרינה מייננת 26/02/2019

אני בן 25, בעבר עבדתי עם מערכת שפולטת קרינה מייננת.
האם יכול להיות שהיא גרמה לקרטוקונוס?
לא ידוע על מחלה כזאת במשפחה.

אבי

אבי שלום,

קרטוקונוס אינו נגרם בגלל חשיפה לקרינה מייננת.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס סמוי 23/07/2018

ערב טוב,בבדיקה בשתי עיניים נמצא קמירות יתר תחתונה היכולה להתאים לקרטוקונוס סמוי. מימין עובי קרנתי 517 מיקרון, שמאל 565 מיקרון. אני בת 37, מרכיבה משקפיים מגיל 14, אך מעולם לא סבלתי מצלינדר. האם זה דורש טיפול מיוחד, מעבר למעקב? מה המשמעות של זה? תודה רבה

שלום רב,

אין לכך משמעות, ויש צורך במעקב בלבד. בגילך רב הסיכויים שהמצב ימשיך להיות יציב.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קורטוקונס 18/07/2018

נא תשובה בהקדם האפשרי אם כבודו יכול לעשות כן
האם קרטוקונוס יכול להיגרם מחבלה ?
איך ניתן להבדיל באם קורטוקונס נגרם מחבלה או ממחלה ? האם דרך המקום בקרנית , הגיל וכדומה
רב תודה מראש

שלום רב,

קרטוקונוס לא נגרם בגלל חבלה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

סיבות נרכשות להתפתחות קרטוקונוס 23/04/2018

הבן שלי , חייל , ביחידה מובחרת , התגייס עם פרופיל 97. גילו לו לאחרונה את המחלה. איו בעיות עיניים במשפחה וגם לא היו.ראיתי ברשת ששהייה ממושכת בשמש עלולה לגרום להתפתחות המחלה. האם זה נכון.? כיוון שמעולם הוא לא סבל מאלרגיות או בעיות רפואיות .
תודה

שלום רב,

זה לא נכון. אין שום קשר בין שהייה בשמש להתפתחות קרטוקונוס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מחלת הקרטוקונוס 16/04/2018

ממה נובעת המחלה האם עבודות לילה ושעות רבות של עבודה גורמת לכך?

שלום רב,

ברב המקרים הקרטוקונס הוא מצב גנטי. במיעוט המקרים הקרטוקונוס מופיע בעקבות שפשוף עיניים תכוף ומושך, על רקע דלקת אלרגית בילדים הנקראת דלקת אביבית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קורטוקונוס 09/12/2016

שלום רב!!!
גילו אצלי קורטוקונוס והאופציה היחידה שנתנו לי זה עדשות מגע (הרופא שאובחנתי אצלו נתן אופציה אחת) האם יש עוד אופציות כמו ניתוח במקום עדשות?

שלום רב,

חשוב לדעת מהו גילך, והאם הקרטוקונוס התפתח לפי דעתך לאחרונה. ככל שהגיל בו מתגלה הקרטוקונוס לראשונה נמוך יותר, וככל שמתברר שמדובר בהתפתחות שהתחוללה לאחרונה - כך סביר שעליך לעבור קרוס לינקינג לעצירתו. אם את מבוגרת, והמצב קיים מזה זמן רב - מספיק לעקוב בעזרת מיפויים עוקבים. ההחלטה אם לבצע קרוס לינקינג ומתי צריכה להיות של רופא עיניים מומחה לקרנית.

יחד עם זאת - קרוס לינקינג לא משפר את הראייה, אלא רק מייצב את המצב ומונע החמרה של הקרטוקונוס. כדי לראות ברור יש להשתמש בכל מקרה בעדשות מגע קשות, בין אם עושים או לא עושים קרוס לינקינג. קיימות עדשות מגע מסוגים שונים לקרטוקונוס כגון עדשות קשות, עדשות היברידיות, עדשות פיגי-בק, עדשות סקלרליות ומיני-סקלרליות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס בירור גנטי 19/06/2016

אני יוצאת עם בחור שיש לו קרטוקונוס עבר השתלה של קרניות יש לי אפשרות לדעת על ידי בדיקה דם כלשהיא האם אצלו זה גנטי (אח שלו גם סבל מהמחלה)
ומה הסיכוי שהילדים שלי יסבלו מאותה מחלה?

שרה

שלום שרה,

אין בדיקות דם שבעזרתן ניתן לבצע אבחון גנטי לקרטוקונוס.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

האם קרטוקונוס זו מחלה אוטואימונית? 01/02/2015

שלום! סבלתי בעבר מקרטוקונוס ועברתי 2 השתלות קרנית. שאלתי היא האם אני יכולה לתרום דם או מח עצם? בעבר טענו שקרטוקונוס היא מחלה אוטואימונית ולכן לא נתנו לי לתרום דם. רציתי לדעת האם כבר ידוע שקרטוקונוס היא גנטית ונפסלה האפשרות שהיא אוטואימונית? חשוב לי לדעת כי אולי אני כן יכולה לתרום וסתם פסלו אותי. תודה

שלום רב,

קרטוקונוס איננה מחלה אוטואימונית. במרבית המקרים מדובר במצב המועבר בתורשה (כלומר - מחלה גנטית). צורת התורשה והשינוי הגנטי אינם ידועים בד"כ, ולעיתים רבות המצב מתבטא רק בדור אחד. בחלק קטן מהמקרים, הקרטוקונוס נגרם בגלל שפשוף נמרץ של העיניים לאורך זמן רב, בד"כ על רקע מחלת עיניים אלרגית. 

קרטוקונוס כשלעצמו איננו סיבה לפסילה לתרומת דם.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קרטוקונוס 28/11/2013

שלום רב,
כבר לפני עשור הרגשתי שבעין ימין אני לא רואה טוב למרות המשקפיים. הייתי אצל עשרות רופאים ומומחים לראייה בתחומים השונים. כולם הודיעו לי לאחר הבדיקה שהכל תקין. לפני כשנתיים עשו לי באחד מבתי החולים מיפוי קרנית והחליטו שיש לי קרטוקונוס שרק התחיל להתפתח. לאחרונה אני מרגישה שהמצב מחמיר. מה ניתן לעשות?(אני בת 57!!!)

שלום רחל,
האבחנה של קרטוקונוס חדש שהחל להתפתח בגיל כמו שלך מאוד לא סבירה.
אני ממליץ לחזור על המיפוי הממוחשב ולהיבדק אצל מומחה לקרנית.
בברכה,

סיבת הקרטוקונוס 14/08/2013

האם משהייה ממושכת מול מסך המחשב יכולה להיגרם מחלת הקרוטוקונוס?

שלום מוטי,

שהייה ממושכת מול מסך המחשב לא גורמת לקרטוקונוס.

העבודה הממושכת מול מסכי מחשב יכולה לגרום לתסמונת ראיית מחשב - Computer Vision Syndrome.
למידע נוסף על תסמונת זו באתר זה - לחץ כאן.

בברכה,

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם