להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הטיפול בקרטוקונוס – השתלת קרנית

  השתלת קרנית מבוצעת כפתרון אחרון לאחר שלא ניתן יותר להרכיב עדשות מגע כל שהן. בניתוח נלקחת קרנית מתורם וחלקה המרכזי מושתל במקום החלק המרכזי של קרנית החולה.

  השתלת קרנית לקרטוקונוס מוצעת כאפשרות האחרונה, כאשר המטופל אינו יכול יותר להרכיב עדשות מגע, או כאשר עדשות המגע לא נותנות יותר ראיה תפקודית סבירה.

  הקרנית המושתלת מושגת מתרומת רקמה מנפטר. השגת התרומה מתאפשרת לאחר הסכמת משפחת הנפטר. בשל שיעורי הסכמה נמוכים קיימת בעיה של זמינות קרניות להשתלה, וכתוצאה משך ההמתנה להשתלת קרנית בארץ אינו קצר.

  ככלל השתלת קרנית לקרטוקונוס הוא ניתוח בעל שיעורי הצלחה גבוהים. הקרנית אינה מכילה כלי דם ולכן אינה חשופה למערכת החיסונית כמו איברים אחרים. לכן הסיכון בדחיית הקרנית לאחר השתלה מוצלחת קטן יחסית להשתלות איברים אחרים.

  קיימות מספר שיטות של השתלת קרנית. שיטה אחת היא השתלת קרנית מלאה, שבה מבוצעת הסרה מלאה של כל החלק המרכזי של הקרנית מהמטופל, והשתלת החלק המרכזי של קרנית התורם (תמונה 1). החלק המרכזי של קרנית התורם מעוגן להיקף של קרנית המקבל בעזרת תפרים עדינים (תמונה 2). תפרים אלו מושארים בקרנית למשך כשנה, ובמשך הזמן הזה נוצר חיבור בין הקרנית המושתלת ובין היקף הקרנית של המטופל.

  בהשתלת קרנית שכבתית (DALK) מבוצעת הפרדה בין רוב שכבת קרנית החולה ובין החלק הפנימי (שכבת הדסמט ותאי האנדותל), כשהחלק הפנימי של הקרנית נשאר. מקרנית התורם מסירים את החלק הפנימי המכיל את תאי האנדותל, ומשתילים את גוף הקרנית על החלק הפנימי של קרנית החולה. ניתוח זה מונע את דחיית שתל הקרנית, מכיוון שתאי האנדותל (התאים הפנימיים בקרנית) אינם תאים זרים, אלא תאים של החולה עצמו.

  לחצו כאן למידע נוסף על השתלות קרנית.

  לחצו כאן לצפייה בסרטי ניתוחים המדגימים השתלות קרנית שונות.

  שיטה נוספת להשתלת קרנית מבוססת על הסרת החלקים הקדמיים של הקרנית, והשארת החלק האחורי של הקרנית (השכבה הפנימית המכילה את תאי האנדותל). שיטה זו נקראת השתלת קרנית שכבתית או השתלת קרנית חלקית (DALK). בניתוח זה משתילים את החלקים הקדמיים של קרנית התורם. היתרון בשיטה זו הוא בהקטנת הסיכון לדחיית השתל.

  עוד על השתלות קרנית – ראה בפרק על השתלות קרנית.

  >בחזרה לקרטוקונוס 

  מעוניינים במידע נוסף על הסרת משקפיים בלייזר? 

  התקשרו ל- 052-6741425 או השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  06/07/2021 תיקון צילינדר

  שלום
  האם ניתן לעשות תיקון לצילינדר לאחר השתלת קרנית (עקב קרטוקונוס שהיה ותוקן)?
  תודה

  דני

  Third Eye _2, b
  שלום דני,

  קשה מאוד לבצע תיקון לצילינדר לאחר השתלת קרנית. קיימות מספר דרכים לכך. בצילינדר נמוך ובינוני ניתן לבצע תיקון עם לייזר בשיטת PRK. בצילינדר מאוד גבוה ניתן לבצע חיתוך בהיקף השתל בציר של הצילינדר (relaxing incision). כ"כ ניתן לנסות להתאים עדשות מגע קשות או סקלרליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/06/2021 חולה קרטוקונוס שעבר השתלת קרנית לפני 30 שנה

  האם כל הטיפולים החדשים כמו טבעות יכולים לעזור למי שעבר השתלת קרנית וכיום מתחיל לסבול בשנית מקרטוקונוס ?

  eye-art-photo
  שלום רב,

  במקרים של חזרת קרטוקונוס לאחר השתלת קרנית מומלץ לנסות קודם התאמת עדשות מגע סקלרליות. בד"כ עדשות אלו יתנו מענה הולם וישפרו את הראייה. אם לא ניתן להתאים עדשות כאלו, אין מנוס מהשתלת קרנית חוזרת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/05/2021 ניתוח קטרקט אחרי השתלת קרנית

  שלום פרופסור.
  ביצעתי ניתוח השתלת קרנית בעין ימין בהדסה עין כרם לפני כ 18 שנים.
  עין זו סבלה וסובלת מירוד,(קטארקט)
  בניתוח לא הוציאו את הירוד.
  שאלתי היא: האם ניתן לבצע כיום ניתוח קטרקט ללא חשש מצד דחיית השתל?
  תודה רבה ושבוע טוב

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  מומלץ לבצע את ניתוח הקטרקט בהקדם האפשרי. לאחר הניתוח יש להיות במעקב אצל מומחה לקרנית. אם תהיה דחיית שתל, המומחה לקרנית יציע לך טיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/09/2020 תיקון קוצר ראייה למושתלי קרנית

  שלום,עברתי בשתי העיניים השתלות קרנית מלאות וכדי לתקן את קוצר הראייה הגבוה שנים לבשתי עדשות. בשנים האחרונות הקרניות שלי לא מסתדרות עם העדשות אלא רק לשעתיים שלוש ביום. בעין אחת מתחילות להופיע לי טבעות עם צבעי קשת בענן כלומר סימן שהקרנית “נחנקת” ובעין השנייה מופיעה הפרשה שגורמת לראיית ערפל. התופעות האלה קרו לי גם עם עדשות רכות מכל הסוגים וגם עם עדשות סקלרליות. כבר 3 שנים אני עם משקפיים אבל איכות הראייה וחווית הראייה השתנו לחלוטין מאשר אלה שהיו לי עם עדשות. אני כבר לא בטוחה שאוכל להרכיב זמן ממושך עדשות ושאלתי האם יש ניתוח לתיקון קוצר ראייה במושתלי קרנית? או האם יש דרך לחזק ולשמר את מצב הקרנית במושתלי קרנית? כמו בהשוואה לתהליך המקביל לקרוס לינקינג בקרטוקונוס. עשיתי את ההשתלה הראשונה לפני 20 שנה ותמיד יכולתי להרכיב עדשות כל היום. משהו השתנה אצלי בקרנית רק אני לא יודעת בדיוק מה כי עכשיו אחרי שימוש קצר מופיעות לי טבעות בצבעי הקשת מסביב לכל מוקד אור. מציינת שעברתי את ההשתלות עקב קרטוקונוס. תודה על התשובה

  Water-dance-med
  שלום רב,

  ככל הנראה התפתח אצלך תהליך של חזרת הקרטוקונוס בשולי הקרנית, בחיבור שבין השתל והיקף הקרנית. זו תופעה ידועה המתרחשת שנים רבות לאחר השתלות קרנית לקרטוקונוס. זו תוצאה של המשך החלשות הרקמה, והמשך ההתקמרות שלה, עם הידקקות האיזור המחבר בין השתל והקרנית ההיקפית. תהליך ההתקמרות של הקרנית גורם לירידה בראייה. התיקון האופטי המיטבי הוא עם עדשות מגע סלקלריות. כאשר לא ניתן יותר להרכיב אותן, השלב הבא הוא השתלת קרנית חוזרת.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/05/2020 ניתוח להשתלת קרנית

  שלום לך דר סולומון יש לי קורטוקונוס בשתי העיניים כאשר בעין שמאל כבר עברתי ניתוח להשתלת קרנית אך הראיה בה אינה טובה ובקושי אני מסתדרת עם עדשות מגע בינתיים העין השניה עין ימין שהיתה העין הטובה שראתה טוב הראיה בה גם ירדה מאוד עד כדי עיוורון גם עם משקפיים בקושי אני רואה משהו האם ניתוח להשתלת קרנית גם בעין זאת יכול לתקן את המצב וחהחזער את הראיה למרות שבעין שמאל שבה כבר ביצעתי ניתוח הראיה לא חזרה ונשארתי עם מספר גבוה ? האם יש דרך אחרת להחזיר את הראיה ניתוחים או טיפולים אחרים לעיניים ע”מ שאוכל לתפקד ולחזור לעבודה ולנהיגה

  Spiders_Eye_by_x_xLithiumx_x
  שלום רב,

  ראשית - לא ברור אם עברת כבר קרוס לינקינג. פעולה זו היתה מונעת התדרדרות במצב הקרנית, בעיקר בעין ימין. בשלב זה מומלץ לנסות עדשות מגע, בעיקר עדשות סקלרליות או מיני סקלרליות. מומלץ להתקין אותן אצל אופטומטריסטים שזו מומחיותם.

  אם לא ניתן להשיג ראייה טובה עם עדשות מגע, או שלא ניתן להסתגל אליהן, הרי שיש לשקול השתלת קרנית גם בעין ימין. אין קשר בין סיכויי הצלחת הניתוח בין העיניים, וזה שלא הושגה תוצאה טובה בעין שמאל כלל לא אומר שכך יהיה גם בעין ימין.

  מומלץ לפנות למומחה לקרנית בכל הנוגע להערכת מצב הקרטוקונס והערכת הצורך בהתאמת עדשות מגע מיוחדות או השתלת קרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/10/2019 קורטוקונוס ומשקפיים

  שלום פרופסור אבי סולומון ברצוני לשאול האם ניתן לתקן את הראיה עם קורטוקונוס בעזרת משקפיים או שעדשות מגע מתקנות טוב יותר. בעין אחת עברתי השתלת קרנית זו עין אשר אנני רואה בה כלל האם הקורטוקונוס עבר בעקבות השתלת הקרנית?

  picasso
  שלום רב,

  מכיוון שהקרנית בקרטוקונוס בעלת מבנה לא סימטרי, קשה לתקן את הראייה בעזרת עדשות המשקפיים שנותנות מענה רק לקרנית תקינה בעלת מבנה סימטרי. עדשות מגע נונתנות תיקון אופטי טוב יותר, מכיוון שהן יושבות על הקרנית הלא סימטרית ומאפשרות תיקון אופטי טוב יותר.

  הראייה לאחר השתלת קרנית תלוייה בגורמים רבים, כגון המתיחות השונה של התפרים, מירכוז השתל ביחס לאישון, סדירות החתך של השתל, יצירת הצלקת בין השתל והקרנית, וגורמים נוספים. בד"כ השתל נותן לקרנית מבנה סימטרי יותר, ובכך משפר את חדות הראייה. הקרטוקונוס כשלעצמו אף פעם לא "עובר", והוא למעשה נשאר ברקמת הקרנית ההיקפית שנשארת לאחר ההשתלה.

  כשנה לאחר השתלת הקרנית יש לבצע הסרת תפרים סלקטיבית על פי מיפוי הקרנית. לאחר מכן, אם נשאר צילינדר גבוה, צריך לפעמים להתאים עדשת מגע קשה על פני השתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2019 קרוסלינקינג

  הקרוסילינג עוצר מצב קרטוקונוס שלא יחמיר. האם הוא יכול גם לשפר מעט את המצב הקיים? ואם הוחלט שאני צריכה לעשות קרוסליקינג- האם חובה לעבור קרוסליקינג לפני שחושבים על ניתוח אחר כגון השתלת קרנית?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  המטרה העיקרית בטיפול בקרוס לינקינג לקרטוקונוס היא עצירת התקמרות הקרנית ומניעת החמרת הקרטוקונוס. בד"כ אין שיפור במצב, וגם אם יש ירידה קלה בקמירות - זה לא מתבטא בשיפור כלשהוא בראייה. את השיפור בראייה משיגים ע"י השימוש בעדשות מגע מיוחדות.

  בכל הנוגע להשתלת קרנית - אין קשר בין ביצוע קרוס לינקינג להחלטה על הצורך בהשתלת קרנית. השתלת קרנית מבוצעת אם לא ניתן להגיע לראייה מיטבית בעזרת עדשות המגע או שלא ניתן להשתמש בעדשות מגע בשל חוסר סבילות לעדשות אלו.

  קרוס לינקינג מבוצע באופן אידיאלי בשלבים הראשונים של התפתחות הקרטוקונוס, בסמוך להופעתו או לאבחונו, כדי שלא תהיה בהמשך החמרה כזאת שתצריך השתלת קרנית. המטרה של הקרוס לינקינג הוא לייצר מצב יציב, שיאפשר במשך החיים שימוש בעדשות מגע קשות כדי לראות טוב.

  כאשר הקרטוקונוס החמיר מאוד, בד"כ באנשים שלא בצעו קרוס לינקינג בזמן, ונוצר מצב שלא ניתן להרכיב יותר עדשות מגע, או שעדשות המגע גורמות לדלקות בעיניים - אז יש לשקול השתלת קרנית. במצב כזה אין טעם יותר בקרוס לינקינג, ואין צורך לבצע קרוס לינקינג כתנאי להשתלת קרנית.

  בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/04/2019 קרטוקונוס ועין שלא רואה

  שלום רב אני סובלת מקורטוקונוס בעין שמאל כרגע הראיה בה אפסית אין ראיה בכלל עשיתי ניתוח להשתלת קרנית לפני שמונה חודשים ועדיין אין שיפור בראיה העין באותו מצב. האם יש סיכוי שיהיה שיפור בראיה? האם אפשר לעשות ניתוח אחר להחזרת הראיה כי אני חצי עיוורת לא רואה כלום? האם קורטוקונוס יכול להיעלם לבד בעצמו. תודה על התייחסותך לכל שאלה

  eye_see_toast
  שלום רב,

  הראייה לאחר השתלת קרנית לקרטוקונוס תלוייה במגוון גורמים, כגון מירכוז השתל, התפרים המחברים בין השתל לקרנית, שולי הפצע של השתל, וכן מצב העדשה והרשתית. כשנה לאחר הניתוח מתחילים להסיר את התפרים בצורה סלקטיבית על פי מיפוי קרנית. תהליך זה עשוי לשפר את הראייה.

  מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח.

  ברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/05/2018 בעיית קרוטוקונוס

  שלום פרופסרור אבי
  יש לי קרוטוקונוס בעיניים ברצוני לדעת אם יש זה פתרון טוב ותקין .
  כיום אני עם עדשות מגע קשות
  אשמח לתשובתך

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום אסף,

  הטיפול בקרטוקונוס כולל מעקב עם מיפויי קרנית חוזרים אצל מומחה קרנית, החלטה אם צריך לבצע קרוס לינקינג, והתאמת עדשות מגע מיוחדות לקרטוקונוס.

  השתלת קרנית מבוצעת לאלו שלא מסוגלים להרכיב עדשות מגע, או שלךא ניתן לשפר את הראייה בעזרת עדשות מגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/04/2018 השתלה קרנית לילד

  אנו גרים בחו”ל מכסיקו.
  עשיתי לבן שלי ניתוח קרוס לינקטיג, אצל מומחה, בעין השמאלית לא עבד טוב, ואומר לנו הרופא שיש סיכוי שנצטרך לניתוח השתלה קרנית (אם לא נצליח עוד להסתדר עם עוד עדשות משקפיים).
  מקובל אצלינו כאן שזה גורם לבעיות בראיה כל החיים, זה לא ניתוח שמביא להרבה הצלחות.
  שמעתי שבארץ ישראל זה הרבה יותר מוצלח, וגם שמעתי שיש שם הרבה יותר דרכים ואפשרות גדולה שאפשר לטפל בזה אף בטיפים בלבד.
  רציתי לקבל מידע על כך, ואל מי אפשר לפנות.
  תודה רבה.

  hqdefault
  שלום רב,

  הטיפול בקרטוקונוס בילדים כולל קרוס לינקינג בהקדם האפשרי, בסמוך לאבחנה הראשונית. בהמשך -  תיקון הראייה צריך להיות בעזרת עדשות מגע קשות. השתלות קרנית בילדים לא מומלצות במיוחד בגלל שיעורי הדחייה הגבוהים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/02/2018 האם אפשר לחזור ללימודים עם טפרים בעין

  שלום רציתי לדעת אני עובר ניתוח בעוד שבוע בעין יש לי קריעת הקונוס בעין עכשיו אני גם לומד במכללה ורציתי לדעת אם אני יהיה עם טפרים בעין אני אוכל לחזור ללימודים או לא

  שמעון

  Colourful_Eye_by_LuminousStar
  שלום לך שמעון,

  בהחלט כדאי לחזור ללימודים במכללה... אולי שם יעזרו לך לכתוב בעברית נכונה. "תפרים" כותבים עם ת ולא עם ט. והמושג "קריעת הקונוס" הוא ככל הנראה "קרטוקונוס".

  אם אתה הולך לעבור השתלת קרנית, יהיו לך תפרים בשתל הקרנית במשך לפחות שנה. אחרי שנה יוציאו לך אותם בהדרגה. כשבוע לאחר הניתוח תוכל לחזור לשגרת חייך. תצטרך להיזהר מחבלות בפנים, ולהימנע מספורט מגע. אתה תזדקק לביקורי מעקב אצל הרופא המנתח במהלך החודשים הקרובים, אך תוכל ללכת ללמוד ולנהל אורח חיים רגיל.

  בהצלחה בלימודים ובניתוח

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/08/2017 קרטוקונוס

  אחרי השתלת קרנית בעין אחת מלפני כעשור וכרגע הראייה מדרדרת בשתי העיניים. יש טיפול חדש או שההשתלה זאת האופציה היחידה?

  אור

  eye-art-photo
  שלום אור,

  יכולות להיות סיבות רבות לירידה בראייה, ועלייך להיבדק אצל רופא עיניים כדי לדעת מה הסיבה אצלך. זה יכול להיות התקדמות של הקרטוקונוס ברקמה שסביב השתל, וגם בעין שלא נותחה; זה יכול להיות קטרקט; וזה יכול להיות דחיית שתל או כשל השתל.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/03/2017 השתלת קרנית

  היי ,
  יש לי קרטוקונוס מתקדם בעין שמאל , ניסיתי מגוון עדשות מגע אך הראייה שהגעתי אליה אינה מספקת.
  האם השתלת קרנית תספק ראייה טובה יותר? ואם לא מהן הסיבות לכן? כי הרי רק הקרנית היא הבעייתית בקרטוקונוס..

  SprayArt_eye
  שלום רב,

  קשה מאוד לדעת מה תהיה הראייה לאחר השתלת קרנית. הראייה המתקבלת לאחר השתלת קרנית לקרטוקונוס תלוייה במספר רב מאוד של גורמים כגון: התפרים המחזיקים את השתל ומידת המתיחות שלהם, תהליך הריפוי בפצע השתל (איזור החיבור בין השתל והיקף הקרנית של המקבל) ואופן יצירת הצלקת, שקיפות השתל ואיזור המגע בין השתל ושכבת הדסמט (במקרים בהם בוצעה השתלה שכבתית מסוג DALK). גורמים נוספים המשפיעים על הראייה בטווח הרחוק הם אירועים של דחיית השתל, יובש בעין המשפיעה על שכבת האפיתל המצפה את השתל, התפתחות קטרקט, והתפתחות גלאוקומה. כל הגורמים הרבים הללו יכולים להשפיע בצורה כזו או אחרת על הראייה, ולכן קשה לחזות מה תהיה הראייה לאחר הניתוח. מסיבה זו ההחלטה לבצע השתלת קרנית מתקבלת רק אם הקרטוקונוס מאוד מתקדם (הקרנית מאוד קמורה, יש צלקת במרכז) ולא ניתן להתאים עדשות מגע (בגלל קמירות רבה מאוד של הקרנית), או לא ניתן להרכיב אותן בגלל תגובה דלקתית אלרגית של העין לעדשות. כל זמן שמתקבלת ראייה תפקודית טובה בעזרת עדשות המגע (כלומר: ראייה השווה או טובה מ- 6/12) - מומלץ להמשיך ולהשתמש עם עדשות המגע. אתה עלול למצוא את עצמך במצב בו הראייה המתקבלת לאחר השתלת קרנית טובה פחות מזו שיש לך כיום עם עדשות המגע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/11/2016 קרטקונוס השתלת קרנית

  שלום. אני סטודנטית בת 24 וסובלת מקרטקונוס מתקדם בשתי העיניים ולא מסוגלת להרכיב עדשות. אני צריכה לעשות השתלה בשתי העיניים, וכמובן שמתחילים קודם בעין אחת. רציתי לדעת במידה ואני עושה השתלה בעין אחת, מתי אוכל לחזור לשגרה וללימודים? (אני לא מתכוונת למתי אני אראה טוב אלא מתי אוכל לחזור לשגרה), שכן אינני יודעת אם אפשרי להמשיך ללמוד תוך כדי.

  טל

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום טל,

  האשפוז לאחר השתלת קרנית הוא של מספר ימים, בד"כ 3. לאחר מכן אין סיבה שלא תחזרי לנהל אורח חיים רגיל, כולל לימודים, כי תוכלי להמשיך ולתפקד עם העין השנייה.

  דרך אגב, אם היית עושה קרוס לינקינג בסמוך לאבחון הקרטוקונוס, כשעדיין היה בשלב התחלתי - היה נמנע ממך כיום הצורך בניתוחי השתלות קרנית, כמו למרבית האנשים כיום שעוברים אבחון וטיפול בשלבים הראשונים של המחלה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/03/2016 קרטוקונוס-טרום ניתוח

  שלום רב,
  בעוד כחודש אני הוזמנתי לטרום ניתוח בביה”ח מסויים בארץ וזה לאחר שביקרתי אצל רופא המשפחה והלכתי לרופא עיניים והמליצה ללכת לרופא מומחה. ולהיבדק. עשיתי בדיקה של הקרנית לאחר מכן,נבדקתי על ידי רופא שוב והומלץ על ניתוח.
  סוג הניתוח :קרוטוקונוס
  אני נורא חוששת מכך ושואלת אם אתה יכול להמליץ על אלטרנטיבה אחרת יעילה לשיפור הראייה מלבד ניתוח.
  אשמח לתשובה.
  תודה,
  מזל

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום מזל,

  קרטוקונס זה לא שם של ניתוח, אלא שם של מחלה בקרנית.

  לא ברור אם את אמורה לעבור קרוס לינקינג של הקרנית או השתלת קרנית. קרוס לינקינג הוא הליך מרפאתי לא ניתוחי שמטרתו לייצב את הקרנית ולמנוע החמרה במצב הקרטוקונוס. השתלת קרנית זה ניתוח בו מחליפים את הקרנית שלך בקרנית המתקבלת מתרומת רקמות.

  כדי לדעת איזה טיפול מתאים לך צריך לבדוק אותך, ולעבור על בדיקות מיפוי הקרנית אותן עברת לאחרונה, וכן על מרשמי המשקפיים הנוכחיים ומהשנים האחרונות. מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/08/2015 קטרקט וקרטוקונוס

  תוצאות מיפוי קרניות שעשיתי מראות שיש לי קרטוקונוס בשתי העיניים וכן קטרקט בשתיהן.
  רופא העיניים שלי אומר שאינו רוצה לגעת בקרניות הואיל ובגילי (58 ) הקרטוקונוס נעצר ולכן נעשה ניתוח לקטרקט וזה ישפר לי את הראיה.מקריאת חומר באינטרנט אני מבין שגם טיפול בקרטוקונוס מביא לשיפור בראיה.
  האם עלי לעשות את ניתוח הקטרקט או לטפל בקרטוקונוס

  soul-window-kelly-del-rosso

  שלום אבי,

  הרופא שלך צודק. בגילך יש לנתח את הקטרקט בלבד. הקרטוקונוס קיים אצלך שנים רבות, וקרוב לודאי שהיה יציב ב-15 השנה האחרונות. מה שהשתנה לאחרונה אצלך הוא הקטרקט. לכ"כ קרוב לודאי שהקרטוקונס היה קל, והיה ניתן לתיקון אופטי בעזרת משקפיים או עדשות מגע. אחר ניתוח קטרקט תשוב ראייתך להיות כפי שהיתה לפני שהקטרקט התפתח.

  אם לאחר ניתוחי הקטרקט לא תהיה לך ראייה טובה, אפשר יהיה לשקול אפשרויות טיפוליות לקרטוקונוס. אפשרויות אלו כוללות עדשות מגע מיוחדות, השתלת טבעות, או השתלת קרנית. מכיוון שיש לטיפולים אלו חסרונות בצד יתרונות, ומכיוון שהתוצאה האופטית לא תמיד צפוייה - מומלץ אם אין צורך בכך שלא לטפל בקרטוקונס.

  בברכה, 


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/03/2013 השתלת קרנית חוזרת

  אני בת 43,לפני כ15 שנים עברתי השתלת קרנית,עקב קרטוקונוס כיום ישנה ירידה חדה מאד בראיה של אותו עין,שכנראה נגרמה בעקבות חיידק בו נדבקתי אחרי הניתוח ,ונשקלת אפשרות לניתוח חוזר או חלקי לתיקון.בנוסף התחילה בעין השניה גם קרטוקונוס ,האם טיפול קרוס לינקין יכול לעזור להדרדרות,והאם חובה להרכיב עדשות מגע אחרי טיפול כזה או הסתפקות במשקפיים?

  שלום רב,
  הטיפול בקרוס לינקינג לקרטוקונוס (קשרי צילוב של הקרנית) מומלץ במצב שבו הקרטוקונוס נמצא בשלבים של התקדמות, ויש אכן עדות לדינמיקה במצב, על פי השינוי במיפוי הממוחשב של הקרנית או השינוי בבדיקת המשקפיים.
  בימים הראשונים אחרי הטיפול יש צורך בעדשת מגע טיפולית, אותה מסירים לאחר סיום הריפוי. בהמשך ניתן להרכיב משקפיים או עדשת מגע בהתאם למצב הקרנית.
  בעין השניה שעברה השתלת קרנית לפני 15 שנה - הירידה בראיה עלולה להיות תוצאה של חזרת הקרטוקונוס בקרנית (בהיקף הקרנית, האיזור שלא הושתל), או צלקת בשתל בעקבות הזיהום.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.