רוחק ראיה

רוחק ראייה (היפראופיה) הוא הפרעת תשבורת שבה אלומת קרני האור המקבילות המגיעות אל העין מאין סוף מתמקדות במישור הנמצא מאחורי הרשתית (תמונה 1). ברוחק ראייה קל (מספרים הקטנים מ 2+) מרבית העצמים הנמצאים קרוב לעין נראים באופן לא ברור, בעוד שעצמים רחוקים נראים היטב. אולם ברוחק ראייה בינוני וגבוה (מעל 2+), גם עצמים הנמצאים רחוק מהעין אינם נראים ברור.

תכונת האקומודציה של העין, שבה בעזרת התכווצות שריר העטרה העדשה מקבלת תוספת של כח שבירה, מאפשרת לעין להתגבר על רוחק הראייה, ולהביא את המוקד אל הרשתית. היכולת להתגבר עם אקומודציה על רוחק הראייה תלוייה במידת רוחק הראייה, ובגיל. ככל שרוחק הראייה גדול יותר, וככל שהגיל מתקדם ומתקרב ל-45, כך יכולת האקומודציה פוחתת, ולא מאפשרת לעין לתקן לבד את רוחק הראייה.

תמונה 1. ברוחק ראייה קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית.

תמונה 1. ברוחק ראייה קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית.

תמונה 2. עדשה מרכזת (מספרי +) עוזרת בתיקון רוחק ראייה.

תמונה 2. עדשה מרכזת (מספרי +) עוזרת בתיקון רוחק ראייה.

 

התיקון לרוחק ראייה נעשה ע"י משקפיים עם עדשות קמורות (שלהן מספרים חיוביים, למשל: 2+, 4+). עדשות אלו גורמות להתכנסות קרני האור, ובכך מגדילות את כוח השבירה של העין, ומקרבות את המוקד אל הרשתית (תמונות 2-3).

הסיבות לרוחק ראייה נעוצות בשילוב של מבנה הקרנית והעדשה, ובאורך הצירי של העין: לקרנית יכולה להיות קמירות נמוכה מדי, לעדשה יכול להיות כח שבירה קטן מדי, או שהאורך הצירי של העין קטן מהרגיל. כל אחד מהגורמים הנ"ל, או שילוב שלהם, עשוי לגרום לנפילת המוקד מאחורי הרשתית.

תמונה 3. עדשה מרכזת מתקנת רוחק ראייה ע"י קירוב המוקד והבאתו אל הרשתית.

תמונה 3. עדשה מרכזת מתקנת רוחק ראייה ע"י קירוב המוקד והבאתו אל הרשתית.

מכיוון שעיניים עם רוחק ראייה הן קטנות יותר, הלשכה הקדמית רדודה יותר, וגם הזווית (שבה מתנקז הנוזל של הלשכה) צרה יותר. לכן בעיניים עם רוחק ראייה יש סיכון רב יותר לפתח גלאוקומה של זוית סגורה, שבה יש עלייה בלחץ התוך עיני כתוצאה מהפרעה בניקוז נוזל הלשכה דרך הזווית הצרה. בנוסף, עצבי הראייה בעיניים אלו קטנים ודחוסים יותר.

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

ניתוח לייזר להיפראופיה 05/02/2022

שלום, אני הילה , אני סובלת מרוחק ראייה ועין עצלה ונותחתי בגיל שנתיים וחצי ליישור פזילה וכיום אני מרכיבה עדשות מגע (3 בימין ו 3.5 בשמאל) . אני מתחילה להרגיש שהראייה שלי נחלשת ומנסה למצוא פתרון לא בהרכבת משקפיים משום שהעדשות גורמות לעיניים שלי להיראות גדולות וזה פוגע לי בדימוי העצמי, מה גם שהמשקפיים נותנות פתרון לטווח הקצר כי אני נאלצת להחליף כל מספר חודשים כי המספרים גדלים. בעבר באחת מרשתות המנתחות בלייזר להסרת משקפיים סירבו לנתח אותי מחשש שהפזילה תחזור.
אשמח להתייעצות בנושא ניתוח לשיפור הראייה.

שלום הילה,

אם המספרים במשקפיים עדיין בעלייה ואין עדיין יציבות, את עדיין לא מתאימה לניתוח. יש להמתין להתייצבות המספר. לגבי הפזילה - אם אין לך פזילה כיום כשאת מרכיבה משקפיים, לא תהיה לך פזילה לאחר ניתוח לייזר בעיניים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

סוג הניתוח 08/06/2021

שלום פרופ׳ סלומון,
אני בן 40, ״נהנה״ מהיפרופיה,
אובייקטיבי – פלוס 5 בעין הפחות מוצלחת, עם צילינדר מינוס 1.25
סוביקטיבי – פלוס 3.5
עובי קרנית 517 מיקרון.
בעין השניה הנתונים קצת טובים יותר.

נבדקתי במס׳ מכונים והתרשמתי מאד מהדסה וכעת שוקל האם לעבור ניתוח או לרדת מהעניין.
מס׳ שאלות:
1. ברוב המכונים הומלץ לי דווקא על lasik ונאמר לי שבניתוח זה הסיכוי לרגרסיה בהמשך נמוכה יותר. האמנם? מה הסיכוי לרגרסיה משמעותית (נניח מעל 1D) בPRK?
באופן כללי אני די השתכנעתי שאם אלך על ניתוח זה יהיה רק prk.
2. חיפשתי קצת מאמרים בנושא ומצאתי תופעת לוואי שנקראת haze ring. מה הסבירות לפתח דבר כזה, מה המשמעות והאם זה עניין חולף?
3. בהנחה שמקפידים באדיקות על התרופות והסטרואידים לאחר הניתוח, מה בכל זאת הסיכוי לפתח צלקת או כל סימן כלשהו או התפתחות לא תקינה/חלקה של תאי האפיתל וכו׳?
4. שאלה פחות מדעית ויותר מעניינת… מנסיונך, מה הסיכוי שאצטער על ביצוע הניתוח?
תודה!

שלום רב,

אכן להיפראופיה גבוהה מומלץ יותר לבצע את הניתוח בשיטת לאסיק (למעשה כיום בשיטת אינטרא-לאסיק).

אם עושים את הניתוח בשיטת PRK, אכן קיים סיכון קטן לפתח צלקת באיזור השיוף בצורת טבעת (מכיוון שתבנית השיוף בהיפראופיה היא של טבעת סביב מרכז הקרנית). אם מקפידים על טיפול בסטרואידים למשך מספר חודשים הסיכון לפתח צלקת קטן אך קיים.

בגיל 40צההירפאופיה גורמת לך לקושי ניכר בקריאה ועבודה מול מסכים. לכן קיים סיכוי טוב מאוד לכך שתהיה מרוצה מאוד לאחר הניתוח.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

רוחק ראייה 26/11/2019

להפתעתי התברר כי צריך פחות חצי מספר במשקפיים לרחוק…איך ? ייתכן???

פשוט מאוד - בפעם שעברה שרכשת משקפיים, נתנו לך חצי מספר יותר ממה שאת צריכה...

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

יש לי קוצר ראייה עם מספר חיובי, הכיצד? 27/10/2019

הפכתי לרחק ראייה בגיל מבוגר ואחר כך גם לקצר ראיה. יש לי משקפי מולטיפוקל וגם משקפיים לצפייה מרחוק בלבד. האופטומטריסט אמר לי שהמספר של המשקפיים לראיה מרחוק שלי הוא חיובי ולא שלילי כמקובל ולכן לא אמצא תחליף על המדף. איך זה יכול להיות?
והאם יש פתרון לזה בניתוח למקרה של ניתוח קטרקט?
תודה

אמיר

שלום אמיר,

התבלבלת קצת. יש לך רוחק ראייה (או היפראופיה, כלומר: צורך בהרכבת משקפיים עם עדשות פלוס למרחק) בשילוב של זוקן ראייה (או פרסביאופיה, כלומר: תוספת של פלוס נוסף לקרוב).

לדוגמא: אם המספר שלך לרחוק הוא 2.00+ ואם אתה בן 48 למשל, אז יש לך תוספת של 1.50+ לקרוב, כלומר: 3.50+ לקרוב. במשקפיים המולטיפוקליות המספר במרכז העדשה יהיה 2.00+ ובחלק התחתון (לקריאה) 3.50+.

בניתוחי קטרקט ניתן להשתיל עדשות מולטיפוקליות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

היפרמטרופיה 27/05/2019

יש לי היפרמטרופיה עם צילינדר מגיל 7 המספר +4, +5. איזה ניתוח מתאים למקרה כזה? האם אחרי מספר שנים, יש סיכוי שזה חוזר לאותו מצב?

שלום רב,

התייחסתי כבר לשאלה זו בעבר באתר זה, במספר הזדמנויות.

צריך לדעת מהו גילך ומהו המספר בבדיקת משקפיים לאחר ציקלופלגיה כדי לענות לך. אנשים עם היפראופיה עוברים 2 בדיקות רפרקציה: בדיקה ראשונה (manifest refraction) המגלה מהו המספר הנוכחי שלהם, ובדיקה שניה (cycloplegic refraction) המגלה מהו המספר האמיתי שלהם, שהוא בד"כ יותר גבוה מהמספר הנוכחי.

בעין יש שריר הנמצא סביב העדשה התוך עינית, הנקרא שריר העטרה (ciliary muscle). השריר הזה בד"כ עוזר להתגבר על חלק מההיפראופיה, וגורם לכך שהמספר הנוכחי שלך נמוך מהמספר האמיתי. אם למשל המפסר האמיתי הוא 7+, השריר מצבע תהליך הנקרא אקוצמודציה, "מתגבר" על חלק מההיפראופיה, וכך המספר שלך כיום הוא למשל רק 4+. במהלך השנים השריר נחלש בהדרגה, ואז המספר עולה בהדרגה לכיוון המספר האמיתי שזה 7+ (זו רק דוגמא להמחשה).

אם ההבדל בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי (המתגלה בבדיקה עם הרחבה) הוא 2 ומעלה, הדבר מציב אתגר בהחלטה על ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר. התיקון יהיה בד"כ בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי. אם לדוגמא המספר הנוכחי הוא 4+ והמספר האמיתי הוא 7+, אז התיקון יהיה באמצע: 5.5+. זה אומר שמיד לאחר הניתוח אתה נכנס למצב של 1.5-, כלומר: קוצר ראיה קטן. במהלך השנים המספר יעלה לכיוון ה-0, ובהמך יכול לעלות לכיוון ה 1.5+. זה להבין את השינויים האלה ואת המשמעות שלהם לפני שמחליטים על ניתוח במצב שלך.

אם לעומת זאת ההבדל בין המספרים נמוך מ 2, המצב לאחר הניתוח יהיה יותר יציב עם פחות תנודות. טם המספר עכשיו הוא לדוגמא 5+ ובבדיקת המשקפיים לאחר הרחבה הוא 6+, אז הניתוח יהיה על 5.5+. לאחר הניתוח תיכנס למצב של 0.5- שזה סה"כ מצב טוב למדי, שמאפשר ראייה מעולה לקרוב וראיה טובה למדי לרחוק.

על כל אלו מומלץ לדבר עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

התאמה לניתוח לייזר 15/03/2019

בת 25 מספרים 5+ וצילינדר 2.5- במשך שנים רבות נאמר לי שאני מתאימה לניתוח אינטרלאקס ויש לי חששות האם היית ממליץ מה הסיכונים? תוכל לפרט מעט על מצבי ומה צפוי לי

שלום רב,

את צריכה לבוא אלינו לבדיקת התאמה כדי שנוכל לדעת לאיזו שיטה את מתאימה. איך אני יכול לפרט על מצבך בלי שבדקתי אותך?

מידע רב על הניתוחים, השיטות, סיכויי הצצלחה ותופעות הלוואי נמצא בדפי האתר הזה, ואת מוזמנת לקרוא.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

רוחק ראייה 17/02/2019

שלום, אני בת 52, לפני כשנה שאלתי אותך על ניתוח לקרוב ורחוק ענית לי שאני לא מתאימה…מעוניינת עכשיו לבדוק אפשרות לעשות ניתוח רק לרחוק..המספרים שלי לרחוק- 1+ בשתי העיניים כבר כשנה…לקרוב אני 2.5 בשתי העיניים…האם כדאי ונכון לעשות זאת כעת, אם בכלל??? תודה רבה

שלום רב,

את עדיין לא מתאימה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

היפרמטרופיה בגיל 6 14/02/2019

הופנתי עם בני בן השש לבדיקה ראיה אחר בדיקת עיניים בבית ספר. התוצאה הייתה היפרמטרופיה גבוה ללא פזילה. ובתכנית הטיפולית נכתב תקון חלקי פלוס 2 בכל עין.
האם זה אומר שכל חיו הוא יצטרך משקפים. וגם הרופא אמר לי לא ללחוץ על הילד אם הוא לא רוצה ללבוש את המשקפים.
האם הרכבת המשקפיים תטפל בבעיה והוא לא יצטרך בעתיד.
תודה מראש

שלום רב,

מקובל לתת תיקון מלא עם משקפיים בגיל כזה. המספר במשקפיים עתיד להשתנות במהלך השנים הבאות. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לרפואת עיניים בילדים בנושא זה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מספר גבוה לילד 09/01/2019

שלום רב,
עשיתי לבן שלי בדיקה שגרתית של גיל 3
נאמר לי כי הילד צריך משקפיים והמספר 7.5+
מה זה אומר +?
הילד מעולם לא התלונן על בעיית ראיה
הוא רואה טלוויזיה מרחוק וגם מזהה דמויות
בבדיקות שיגרתיות שעשיתי לו שהיה קטן לא ראו זאת
כדי ללכת ליעוץ נוסף?
תודה

שלום רב,

ילדים יכולים להתגבר על היפראופיה (רוחק ראייה) גבוהה ע"י מאמץ של אקומודציה. יחד עם זאת מומלץ לתת להם תיקון מלא במשקפיים על פי הבדיקה, במיוחד אם מדובר במספר כ"כ גבוה.

מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים ילדים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הסרת משקפיים בלייזר. 26/12/2018

שלום. אני בת 28. מרכיבה משקפיים לרוחק ראייה. בעין אחת מספר פלוס 4.5 עם צילינדר 2-. בעין השניה המספר וגם הצילינדר קצת יותר נמוכים. רציתי לשאול: 1. האם ייתכן עוד שיפור בראייה בגילאים אלו (הקטנת המספר)? 2. האם ניתן לבצע בהצלחה הסרת משקפיים בלייזר במספרים אלו? תודה מראש

שלום אריאל,

כעיקרון ניתן לבצע הסרת משקפיים עם מספרים כאלו. ההצלחה לטווח הארוך תלויה בהבדל שבין המספר הנוכחי ובין המספר הסופי (אותו בודקים לאחר הזלפת טיפות המשתקות את השריר בעין שגורם לאקומודציה). אם המספר הסופי גדול משמעותית מהמספר הנוכחי, הרי שאת הניתוח יהיה צריך לבצע על מספר הנמצא בין 2 המספרים (הנוכחי והסופי). דבר זה גורם לחוסר יציבות ותנודתיות בשנים הראשונות שלאחר הניתוח. עליך לקבל הסבר מהרופא המנתח כדי להבין בדיוק למה לצפות בשנים שלאחר הניתוח.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה


    דילוג לתוכן