חסכו מעל 1,000 ש"ח על משקפיים ועדשות וקבעו ייעוץ חינם עם פרופ' אבי סלומון, לחצו כאן

קוצר ראייה

קוצר ראייה (מיופיה) הוא הפרעת תשבורת שבה אלומת קרני האור המקבילות, המגיעות אל העין מאין סוף, מתמקדות במישור הנמצא לפני הרשתית (תמונה 1). במצב זה מרבית העצמים הנמצאים רחוק מהעין נראים באופן לא ברור. קוצר ראייה נגרם בגלל שציר העין (המרחק שבין קצה הקרנית ובין הרשתית) ארוך מדי, או בגלל שכח השבירה של הקרנית או העדשה גדולים מדי, או בגלל שתי הסיבות יחדיו.

 

קוצר ראייה מתוקן ע"י עדשה קעורה (מספרים שליליים, לדוגמא: 3-, 7-), המפזרת את קרני האור, וגורמת למוקד הנופל לפני הרשתית להתרחק, וליפול על הרשתית (תמונה 2).

קיימים מספר סוגים של קוצר ראייה:קוצר ראייה צירי, קוצר ראייה קמירותי, וקוצר ראייה עדשתי. בקוצר ראייה צירי (Axial myopia), אורך ציר העין גדול מהרגיל בעוד שקמירות הקרנית והעדשה תקינים. סוג זה של קוצר ראייה נדיר, והוא קשור במספרים גדולים יחסית של קוצר ראייה, ובהתפתחות מתמשכת של קוצר הראייה על פני השנים במקביל לעלייה באורך העין. בקוצר ראייה קמירותי (Curvature myopia), קמירות הקרנית גבוהה מהרגיל. זהו המצב היותר נפוץ של קוצר ראייה. בקוצר ראייה עדשתי (Lenticular myopia), קיימת עלייה בקמירות העדשה או באינדקס השבירה שלה. מצב זה קיים בשלבים הראשונים של התפתחות קטרקט (ירוד) בגיל מבוגר.

קוצר ראייה אינו מופיע בד"כ בלידה, והוא מתפתח מאוחר יותר במקביל להתפתחות העין בגיל הילדות. בד"כ הוא מתגלה בגיל בית הספר, והוא הולך וגדל ומתייצב לקראת סוף העשור השני. הסימנים הראשונים להתפתחות קוצר ראייה בילד הם ראייה מטושטשת למרחק, וכיווץ העפעפיים (squinting) כדי לחדד את התמונה הרחוקה (לקבלת אפקט pinhole).

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

 

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

קוצר ראיה בעין שעברה ניתוח היפרדות רשתית 22/04/2022

שלום,

אני בן 37 ועברתי לפני מספר חודשים ניתוח בעין עקב היפרדות רשתית. כעת המספר שלי בעין שעברה ניתוח הוא -6 ובנוסף צילינדר 1.5, בעין השניה אני רואה 6:6.
נאמר לי כי איכות הראייה כבר לא תשתפר מעבר לזה ושלא מומלץ לי להשתמש במשקפיים כיוון שהפער בין איכות הראיה בין העיניים גדול מדי.
האם לדעתך יש אפשרות כן לשפר את איכות הראייה ?
במידה ומצב זה אינו ניתן לשינוי, האם ליקוי זה נחשב לסוג של נכות ?

אודה לתשובתך

יניב

שלום רב,

מומלץ לנסות להתאים עדשת מגע לעין זאת, ובכך להתגבר על הפערים בין שתי העיניים. לגבי קביעת אחוזי נכות מומלץ להתייעץ עם מומחה לרשתית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מה המספר של הראיה שלי אם בימין יש לי פלוס 1.75D עם מינוס צילינדר 0.50D 16/04/2022

ובעין שמאל פלוס 2.00 עם מינוס צילינדר 0.25D

אני מבקש רק לדעת איך זה נקרא 6/על כמה … או שזו בדיקה אחרת בכלל?

תודה מראש,

נאור

נאור שלום רב,

אין כל קשר בין המספר שלך במשקפיים ובין חדות הראייה. המספרים שאתה מכוון אליהם בשאלתך (6/6 או 6/9 וכו) מציינים את חדות הראייה, המתקבלת לאחר בדיקה שבה אתה צופה במספרים עם גודל הולך ויורד. חדות הראייה המקסימלית היא 6/6 או 6/5. חדות הראייה המינימלית לקבלת רשיון נהיגה היא 6/12.

את חדות הראייה ניתן למדוד ללא משקפיים (חדות הראייה הלא מתוקנת) או עם תיקון במשקפיים (חדות הראייה המיטבית המתוקנת). כדי למדוד את חדות הראייה המיטבית שלך האופטומטריסט שם עדשות שונות מול כל עין, ובודק לאיזו חדות ראייה אתה מגיע עם תיקון אופטימלי עם העדשות. לדוגמא במקרה שלך יש לך בעין ימין 1.75+ עם צילינדר 0.50-, וככל הנראה אתה מגיע ל 6/6 או ל 6/7 או לחדות ראייה כלשהיא עם התיקון הנ"ל. אין קשר בין מספר העדשות במשקפיים ובין חדות הראייה המיטבית אליה את המגיע עם העדשות, ולא ניתן לדעת את זה ללא בדיקה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שיפור ראייה לקראת רישיון נהיגה 19/02/2022

היי, אני נער בן 17.5 ומעוניין להוציא רישיון נהיגה והלכתי כמה פעמים לעשות בדיקות חדות ראייה וחדות הראייה שלי אינה מספיקה למטרת רישיון בעין שמאל החדות היא 6/15 ובעין ימין 6/60 אחרי תיקון אופטי אופטימלי באמצעות משקפיים .
נאמר לי שהמספר לא השתנה במשך יותר משנה ולא עלה המספר שלי במשקפיים הוא בעין ימין -2.75 ובעין שמאל הוא -3.25 ובנוסף לכך קיים צילינדר במספר 3 בשתי העיניים.
נאמר לי שאין צורך בהעלאת המספר ושניתוח לייזר לא ממש יעזור לי בשיפור הראייה על מנת להוציא רישיון נהיגה ורציתי לשאול מה כן אפשר לעשות כל מנת לשפר עוד קצת את חדות הראייה על מנת שאוכל להוציא רישיון .
תודה רבה והמשך יום טוב.

שלום רב,

תנסה להתאים עדשות מגע קשות. אם הראייה תגיע ל 6/12 באחת מהעיניים (ככל הנראה בעין שמאל) - תוכל לקבל רשיון נהיגה. ניתוח לייזר לא רלבנטי במקרה שלך.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

משקפיים צבא 13/01/2022

שלום רב פרופסור
יש לי משקפיים במספר -5.5 ב2 העיינים עם -0.5 צילינדר
רציתי לשאול איזה פרופיל אקבל בצבא
תודה רבה!

איתי

שלום איתי,

על קוצר ראייה הנע בין 1.75- ל 6.0- הפרופיל הצבאי הוא 82.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

אימוני עיניים 13/01/2022

היי , אני בת 12 והמספר שלי במשקפיים הוא מינוס 3 שמעתי על תרגיליים לחיזוק הראייה מחקרים אומרים שלילדים זה יכול לעזור במיוחד אז רציתי לשאול אם אעשה את התרגילים קוצר הראיה יחלוף ???
תודה אשמח לתשובה בהקדם…

נועה

נועה שלום רב,

אין תרגילים שיכולים לעצור קוצר הראייה, או לגרום לקוצר הראייה לחלוף.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קוצר ראייה 11/11/2021

האם קוצר ראייה זה דבר גנטי? ואם כן מה האחוזים שזה יכול לעבור לילדים? והאם זה רק הולך ומחמיר או נשאר סטטי? תורה רבה רבה

יהודית

שלום יהודית,

קוצר ראייה הוא גנטי. מדובר בתורשה רב גורמית, והסיכוי שגם לילדים יהיה קוצר ראייה גבוה מאוד, אך לא ניתן לנבא מהי מידת קוצר הראייה. קוצר הראייה מתחיל בגיל מסויים (זה יכול להתחיל בילדות, בגיל 4-5, ויכול להתחיל בגיל 20), ומתפתח בהדרגה עד להתייצבות. כל אחד מתייצב בגיל אחר. לאחר שהמספר התייצב במשך כשנה, קיים סיכוי גבוה שזה הוא המספר הסופי, והסיכוי שימשיך לעלות קטן מאוד.

מקובל לבצע הסרת משקפיים בלייזר לאחר שהיתה התייצבות של לפחות שנה במספר המשקפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מתלבט אם לשים משקפיים 29/08/2019

היי ,
לפני שנה עשיתי בדיקת ראייה מעמיקה והכל יצא תקין ומעבר לזה ראיתי 56 (שזה טוב מהנורמה כפי שכמובן ידוע לך ) , במשך השנה הזו הראייה נהייתה קצת פחות חדה ומרחוק אני רואה פחות בבירור ממה שהייתי רגיל , אתמול עשיתי בדיקת ראייה ונאמר לי שאני צריך מס' מינוס חצי , העניין הוא שבאמת עם משקפיים ראיתי בחדות יותר טובה אבל בלי משקפיים אני רואה עדיין מעולה , הההתלבטות היא האם יש צורך במשקפיים שראייה לא תחמיר או להפך האם אין צורך בכדי שהמספר לא יעלה עקב כך שאהיה עם משקפיים (מיתוס ששמעתי רבות) ? .
האם יש סיבה הגיונית לכך שבמשך שנה בלבד הראיה הדרדרה ? (אני יודע שמינוס חצי זה ממש מינורי יחסית אבל עדיין זה קצת מוזר לי , שמעתי שעישון יכול להשפיע ודרך אגב אני גם סטודנט שהמון במחשב במשך היום )

תודה רבה 🙂

שלום רב,

בד"כ מספר של מינוס חצי לא מצריך הרכבת משקפיים. אתה יכול להרכיב משקפיים אם זה נוח לך, במיוחד בנהיגה בלילה, ואתה יכול גם לא להרכיב - תלוי בצרכים שלך. הרכבת המשקפיים לא תגרום למספר לעלות או לרדת.

הופעת קוצר ראייה היא תופעה סבירה בשנות ה-20, והמספר יכול להמשיך ולעלות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קוצר ראייה אצל נכדי תלמיד ישיבה בן 16 11/09/2018

האם ניתן לשפר את הראייה למרחק ע"י מאמץ של העדשה לקריאה עם ספר ממרחק.

מתוך הנחה שקוצר הראייה נובע ממאמץ יתר של קריאה מקרוב . והראיה מרבית תלמידי הישיבה חובשים משקפיים עם הזמן.

שלום רב,

לא. המסקנה שלך איננה נכונה. המסקנה הנכונה יותר מהנושא של קוצר ראייה שמתפתח בעקבות שנים של מאמץ לקריאה (accomodation induced myopia) הוא שניתן למנוע באופן חלקי התפתחות של קוצר ראייה עם השנים, ע"י הימנעות מקריאה מאומצת ומוגזמת של שעות רבות ביום (כפי שנהוג בילדים ונערים הלומדים בישיבות). אבל לא ניתן לחלוטין למנוע קוצר ראייה, ובטח שאי אפשר להפחית את מידת קוצר הראייה ע"י קריאה עם ספר מרחוק.

חשוב להבין שקוצר הראייה אצל כל אחד הוא בעיקר תוצאה של גנטיקה, ובמידה פחותה יותר תוצאה של גורמים סביבתיים נרכשים (כמו מאמץ לקריאה). גם נושא המאמץ לקריאה כגורם להחמרה בקוצר ראייה הוא תוצאה של קריאה מוגזמת במשך שעות רבות ביום, הרבה מעבר למאמץ הרגיל המקובל לקריאה בילדים. במרבית הילדים שמבלים זמן סביר בקריאה, הדבר לא ישפיע כלל על המספר הסופי שלהם במשקפיים. הגורם העיקרי שמשפיע על התפתחות קוצר ראייה, כמו על תכונות אחרות של הגוף, הוא כנראה הגורם הגנטי.

אם אתה רוצה שלנכד שלך לא יהיו משקפיים, אז הדרך היחידה היא ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, כשאר יגיע לפחות לגיל 17.5, וכאשר תהיה התייצבות של המספר במשקפיים לפחות למשך שנה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

איך הלייזר מתקן את הראייה? 08/01/2018

איך הלייזר מתקן את קוצר הראיה?
איך הלייזר מתקן את רוחק הראיה?

בר

שלום בר,

לתיקון קצר ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר מינוס) – מתבצע שיוף במרכז הקרנית כדי להקטין את קמירות הקרנית במרכז.
לתיקון רוחק ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר פלוס) – מתבצע שיוף בהיקף האמצעי של הקרנית, סביב המרכז, כדי לגרום להגדלת קמירות הקרנית במרכז.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בירור מספר וניתוח 30/08/2017

בעין שמאל -אם יש לי מספר חדות 8.5-2/ 6 Distance CC ו7.5/ 6 Distance PH
בעין ימין – אם יש לי מספר חדות 8.5-2/ 6 Distance CC ו7.5-1/ 6 Distance PH
האם אלו מספרים טובים ? האם אפשר להרכיב עדשות? אפשרי לעשות ניתוח? תודה

שלום רב,

לא די בנתונים אלו כדי לדעת אם את מתאימה לניתוח. צריך לדעת מה גילך, האם המספר יציב, לבדוק את העיניים, למדוד את עובי הקרנית, ולבצע מיפוי ממוחשב של הקרנית. כל אלו נעשים בבדיקת ההתאמה.

אנא תאמי מועד לבדיקת התאמה ב 052-6741425.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה