קוצר ראייה

קוצר ראייה (מיופיה) הוא הפרעת תשבורת שבה אלומת קרני האור המקבילות, המגיעות אל העין מאין סוף, מתמקדות במישור הנמצא לפני הרשתית (תמונה 1). במצב זה מרבית העצמים הנמצאים רחוק מהעין נראים באופן לא ברור. קוצר ראייה נגרם בגלל שציר העין (המרחק שבין קצה הקרנית ובין הרשתית) ארוך מדי, או בגלל שכח השבירה של הקרנית או העדשה גדולים מדי, או בגלל שתי הסיבות יחדיו.

תמונה 1. בקוצר ראייה מתמקדות קרני האור בנקודה הנמצאת לפני הרשתית (מצויינת באדום).

תמונה 1. בקוצר ראייה מתמקדות קרני האור בנקודה הנמצאת לפני הרשתית (מצויינת באדום).

תמונה 2. עדשה מפזרת (מספר שלילי) גורמת להרחקת המוקד בקוצר ראייה אל מישור הרשתית.

תמונה 2. עדשה מפזרת (מספר שלילי) גורמת להרחקת המוקד בקוצר ראייה אל מישור הרשתית.

 

קוצר ראייה מתוקן ע"י עדשה קעורה (מספרים שליליים, לדוגמא: 3-, 7-), המפזרת את קרני האור, וגורמת למוקד הנופל לפני הרשתית להתרחק, וליפול על הרשתית (תמונה 2).

תמונה 3. העדשה המפזרת מתקנת קוצר ראייה ע"י הרחקת המוקד והבאתו אל הרשתית.

תמונה 3. העדשה המפזרת מתקנת קוצר ראייה ע"י הרחקת המוקד והבאתו אל הרשתית.

קיימים מספר סוגים של קוצר ראייה:קוצר ראייה צירי, קוצר ראייה קמירותי, וקוצר ראייה עדשתי. בקוצר ראייה צירי (Axial myopia), אורך ציר העין גדול מהרגיל בעוד שקמירות הקרנית והעדשה תקינים. סוג זה של קוצר ראייה נדיר, והוא קשור במספרים גדולים יחסית של קוצר ראייה, ובהתפתחות מתמשכת של קוצר הראייה על פני השנים במקביל לעלייה באורך העין. בקוצר ראייה קמירותי (Curvature myopia), קמירות הקרנית גבוהה מהרגיל. זהו המצב היותר נפוץ של קוצר ראייה. בקוצר ראייה עדשתי (Lenticular myopia), קיימת עלייה בקמירות העדשה או באינדקס השבירה שלה. מצב זה קיים בשלבים הראשונים של התפתחות קטרקט (ירוד) בגיל מבוגר.

קוצר ראייה אינו מופיע בד"כ בלידה, והוא מתפתח מאוחר יותר במקביל להתפתחות העין בגיל הילדות. בד"כ הוא מתגלה בגיל בית הספר, והוא הולך וגדל ומתייצב לקראת סוף העשור השני. הסימנים הראשונים להתפתחות קוצר ראייה בילד הם ראייה מטושטשת למרחק, וכיווץ העפעפיים (squinting) כדי לחדד את התמונה הרחוקה (לקבלת אפקט pinhole).

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

 

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

מתלבט אם לשים משקפיים 29/08/2019

היי ,
לפני שנה עשיתי בדיקת ראייה מעמיקה והכל יצא תקין ומעבר לזה ראיתי 56 (שזה טוב מהנורמה כפי שכמובן ידוע לך ) , במשך השנה הזו הראייה נהייתה קצת פחות חדה ומרחוק אני רואה פחות בבירור ממה שהייתי רגיל , אתמול עשיתי בדיקת ראייה ונאמר לי שאני צריך מס' מינוס חצי , העניין הוא שבאמת עם משקפיים ראיתי בחדות יותר טובה אבל בלי משקפיים אני רואה עדיין מעולה , הההתלבטות היא האם יש צורך במשקפיים שראייה לא תחמיר או להפך האם אין צורך בכדי שהמספר לא יעלה עקב כך שאהיה עם משקפיים (מיתוס ששמעתי רבות) ? .
האם יש סיבה הגיונית לכך שבמשך שנה בלבד הראיה הדרדרה ? (אני יודע שמינוס חצי זה ממש מינורי יחסית אבל עדיין זה קצת מוזר לי , שמעתי שעישון יכול להשפיע ודרך אגב אני גם סטודנט שהמון במחשב במשך היום )

תודה רבה 🙂

שלום רב,

בד"כ מספר של מינוס חצי לא מצריך הרכבת משקפיים. אתה יכול להרכיב משקפיים אם זה נוח לך, במיוחד בנהיגה בלילה, ואתה יכול גם לא להרכיב - תלוי בצרכים שלך. הרכבת המשקפיים לא תגרום למספר לעלות או לרדת.

הופעת קוצר ראייה היא תופעה סבירה בשנות ה-20, והמספר יכול להמשיך ולעלות.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

קוצר ראייה אצל נכדי תלמיד ישיבה בן 16 11/09/2018

האם ניתן לשפר את הראייה למרחק ע"י מאמץ של העדשה לקריאה עם ספר ממרחק.

מתוך הנחה שקוצר הראייה נובע ממאמץ יתר של קריאה מקרוב . והראיה מרבית תלמידי הישיבה חובשים משקפיים עם הזמן.

שלום רב,

לא. המסקנה שלך איננה נכונה. המסקנה הנכונה יותר מהנושא של קוצר ראייה שמתפתח בעקבות שנים של מאמץ לקריאה (accomodation induced myopia) הוא שניתן למנוע באופן חלקי התפתחות של קוצר ראייה עם השנים, ע"י הימנעות מקריאה מאומצת ומוגזמת של שעות רבות ביום (כפי שנהוג בילדים ונערים הלומדים בישיבות). אבל לא ניתן לחלוטין למנוע קוצר ראייה, ובטח שאי אפשר להפחית את מידת קוצר הראייה ע"י קריאה עם ספר מרחוק.

חשוב להבין שקוצר הראייה אצל כל אחד הוא בעיקר תוצאה של גנטיקה, ובמידה פחותה יותר תוצאה של גורמים סביבתיים נרכשים (כמו מאמץ לקריאה). גם נושא המאמץ לקריאה כגורם להחמרה בקוצר ראייה הוא תוצאה של קריאה מוגזמת במשך שעות רבות ביום, הרבה מעבר למאמץ הרגיל המקובל לקריאה בילדים. במרבית הילדים שמבלים זמן סביר בקריאה, הדבר לא ישפיע כלל על המספר הסופי שלהם במשקפיים. הגורם העיקרי שמשפיע על התפתחות קוצר ראייה, כמו על תכונות אחרות של הגוף, הוא כנראה הגורם הגנטי.

אם אתה רוצה שלנכד שלך לא יהיו משקפיים, אז הדרך היחידה היא ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, כשאר יגיע לפחות לגיל 17.5, וכאשר תהיה התייצבות של המספר במשקפיים לפחות למשך שנה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

איך הלייזר מתקן את הראייה? 08/01/2018

איך הלייזר מתקן את קוצר הראיה?
איך הלייזר מתקן את רוחק הראיה?

בר

שלום בר,

לתיקון קצר ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר מינוס) – מתבצע שיוף במרכז הקרנית כדי להקטין את קמירות הקרנית במרכז.
לתיקון רוחק ראיה (עדשות במשקפיים עם מספר פלוס) – מתבצע שיוף בהיקף האמצעי של הקרנית, סביב המרכז, כדי לגרום להגדלת קמירות הקרנית במרכז.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

בירור מספר וניתוח 30/08/2017

בעין שמאל -אם יש לי מספר חדות 8.5-2/ 6 Distance CC ו7.5/ 6 Distance PH
בעין ימין – אם יש לי מספר חדות 8.5-2/ 6 Distance CC ו7.5-1/ 6 Distance PH
האם אלו מספרים טובים ? האם אפשר להרכיב עדשות? אפשרי לעשות ניתוח? תודה

שלום רב,

לא די בנתונים אלו כדי לדעת אם את מתאימה לניתוח. צריך לדעת מה גילך, האם המספר יציב, לבדוק את העיניים, למדוד את עובי הקרנית, ולבצע מיפוי ממוחשב של הקרנית. כל אלו נעשים בבדיקת ההתאמה.

אנא תאמי מועד לבדיקת התאמה ב 052-6741425.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שינוי במספר ובצילינדר 21/08/2017

בחודשים האחרונים משתנה לי המספר במשקפיים כל חודש במשך שנים היה 2-עם רבע צילינדר וכיום לאחר 3 שינויים הוא 1.5- עם 1 צילינדר.
למרות שבאופן כללי המספר נשמר, השינוי הוא בתדירות גבוהה.
מאחר ועין ימין שלי נמצאת בעיוורון הרי שעין שמאל המדוברת היא היחידה והשינויים הללו גורמים לחוסר חדות בראיה דבר שפוגע באיכות החיים הבסיסית שלי.
ביקרתי לאחר המלצת האופטומיטריסט שלי אצל רופא עניים שקבע שהעין תקינה וכן אצל מומחה לקרנית שקבע שהיא תקינה.
שאלתי היא האם תפקוד עין אחת גורם להחלשתה כיון שמתאמצת יותר?
ב. מה ניתן עוד לבדוק ע"מ למצא את הגורם לשינוי?

שלום רב,

לא. אין קשר בין הדברים. המספר בעין היה עולה גם אם היו לך 2 עיניים מתפקדות. מה שקובע את המספר בעין שלך זו בעיקר הגנטיקה. אין שום דבר שניתן לעשות כדי לבדוק למה המספר עולה. מה שצריך זה להיבדק ע"י אופטומטריסט מקצועי ואמין, ולהתקין את המשקפיים שיתנו לך את הראייה המיטבית.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

שימוש במשקפיים לקוצר ראייה מעלות את המספר 29/07/2017

האם יש מחקרים שמראים ששימוש במשקפיים לקוצר ראייה לקריאה (כי אנשים שלובשים משקפיים בד"כ לא יורידו לקריאה את המשקפיים למרות שאין להם צורך לפחות במספרים נמוכים)
גורמים לכך שגלגל העין יתארך (העין מתאימה את עצמה למירכוז האור שמאחורי העין כשהאדם קורא)
וכך לאחר זמן מסויים העין גדלה וכך קוצר הראייה גדל?

שלום רב,

הדעה שמאחורי הנחה זו היא שאם מרכיבים משקפיים עם תיקון מלא לטווח הקרוב (קריאה, מחשב), מפעילים יותר אקומודציה. יתר אקומודציה מקושרת לעליית המיופיה. עבודה לקרוב עם מינוס קטן (לדוגמה: 1.00- או 1.50-) ללא תיקון מפחיתה את הצורך באקומודציה (המינוס מנטרל את הפלוס הכרוך באקומודציה), וכך יש פחות דחף לפתח קוצר ראייה. כמובן שמדובר בתיאוריה, וכן מדובר על שינויים המתרחשים בגיל ילדות ובצעירים. במבוגרים אין משמעות לכל אלו, לאחר שהעין השיגה את האורך הצירי הקבוע שלה.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מיאופיה בעין שמאל 03/08/2016

מלפני שבוע אני מרגישה בעין אי נוחות. הרופא אמר שזו מיאופיה.
אני בת 27. כבר שנים רבות עם מספרים גבוהים בעיניים.(מרכיבה עדשות מגע)
מינוס 11 ומינוס 12.

רציתי להבין מה זה מיאופיה ואיך אני צריכה לטפל?

שלום רב,

מיופיה = קוצר ראייה. יש לך קוצר ראייה גבוה, כפי שאת יודעת, שמתבטא במספרים הגבוהים שיש לך.

אי הנוחות בעין יכולה להיות תוצאה של אלרגיה לעדשות המגע, יובש, דלקת עפעפיים וסיבות רבות אחרות. המיופיה אינה גורמת לאי נוחות בעיניים, וזוהי רק האבחנה שהרופא בוודאי רשם לך במכתב הסיכום, שמציין את כלל הבעיות מהן את סובלת.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה