הלשכה הקדמית

הלשכה הקדמית היא החלל הנמצא בין הקרנית מקדימה ובין הקשתית (האיריס) והאישון מאחור (תמונה 1). חלל זה מלא בנוזל צלול, הקרוי נוזל הלשכה (aqueous humor). הנוזל הזה נוצר באופן קבוע ע"י גוף העטרה, ומשם זורם אל הלשכה האחורית הנמצאת בין העדשה ובין הקשתית (תמונה 2). משם עובר הנוזל דרך האישון אל חלל הלשכה הקדמית. נוזל הלשכה מגיע אל איזור הזווית, ממנו הוא מתנקז אל מחוץ לעין.

תמונה 1. הלשכה הקדמית נמצאת בין הקרנית ובין הקשתית והאישון.

תמונה 1. הלשכה הקדמית נמצאת בין הקרנית ובין הקשתית והאישון.

תמונה 2. הלשכה הקדמית מכילה נוזל הנוצר בגוף העטרה ומתנקז דרך הזווית (חיצים כחולים).

תמונה 2. הלשכה הקדמית מכילה נוזל הנוצר בגוף העטרה ומתנקז דרך הזווית (חיצים כחולים).

 

הזוית נמצאת בחיבור שבין הקשתית והקרנית (תמונה 2), ובה נמצאת מערכת סינון מיוחדת, דרכה מתנקז נוזל הלשכה. מערכת זו נקראת Trabecular meshwork. עומק הלשכה משתנה מאדם לאדם, וכך גם גודל הזווית. במרבית האנשים הזווית פתוחה, ומאפשרת ניקוז תקין של נוזל הלשכה.
הייצור התקין והניקוז המתמיד של נוזל הלשכה מאפשרים שמירה על לחץ קבוע של גלגל העין. הפרעה לניקוז נוזל הלשכה הקדמית דרך הזווית עלולה לגרום לעלייה בלחץ התוך עיני ולמחלה הנקראת גלאוקומה. סיבות שונות הגורמות להיצרות הזווית, או לחסימת מעבר הנוזל דרך האישון – עלולות לגרום גם כן לעלייה חדה בלחץ התוך-עיני.

נוזל הלשכה התקין הוא צלול, ואין בו בד"כ תאים. בדיקת צלילות נוזל הלשכה היא חלק מהבדיקה הבסיסית של העין, ויש לה חשיבות באבחון תהליכי דלקת שונים. בתהליכים דלקתיים תוך עיניים (Uveitis) יכולים להופיע תאי דלקת בנוזל הלשכה. תופעה זו ניתנת לאבחון ע"י בדיקת העין במנורת סדק. במקרים של חבלה בעין יכול להופיע דימום בלשכה הקדמית (hyphema). במקרים של זיהום או דלקת תוך עיניים עלול להצטבר נוזל מוגלתי בלשכה הקדמית (hypopion).

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

פענוח סיכום רפואי 02/01/2021

מה משמעות הקיצור
לשכה קדמית: ע, ת+

שלום רב,

ע = עמוקה, שזה בסדר;

ת+ = תאים 1+, שזה מעיד על תהליך דלקתי תוך עיני הנקרא uveitis.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

גלאוקומה 21/06/2020

איך רואים במנורת סדק שהזוית פתוחה או שהיא סגורה ואז. הלחץ עולה?

שלום,

כדי לבדוק את הזוית משתמשים בעדשה מיוחדת שבתוכה יש מראות שמאפשרות לראות את הזוית (gonio-lens).

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מי הלשכה 18/03/2017

מהם מי הלשכה ?

קוראל

שלום רב,

מי הלשכה הם הנוזל הצלול הנמצא בלשכה הקדמית, בין הקרנית והקשתית. הנוזל מיוצר בגוף העטרה, משם עובר בין הקשתית והעדשה ודרך האישון אל הלשכה הקדמית, ויוצא מהלשכה דרך הטרבקולום הנמצא בזוית. הנוזל מכיל מרכיבי מזון החיוניים להזנת שכבת תאי האנדותל של הקרנית. קצב ייצור הנוזל, ובעיקר קצב פינויו מהעין קובעים את הלחץ התוך עיני.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

מבנה עין 14/05/2014

שלום, תגידו לי בבקשה מה זה ע"צ בקשר ללשכה קדמית. תודה

ע"צ = עמוקה וצלולה.

הכוונה היא שהלשכה הקדמית עמוקה (כלומר המרחק בין הקרנית והקשתית נראה תקין), וצלולה (כלומר - נוזל הלשכה צלול ונקי, ואין בו תאי דלקת או תהליך פתולוגי כלשהוא). במילים אחרות - הלשכה הקדמית תקינה.

בברכה,

פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם