הסקלרה

תמונה 1. הסקלרה היא המעטפת החיצונית של גלגל העין.

תמונה 1. הסקלרה היא המעטפת החיצונית של גלגל העין.

הסקלרה היא רקמת חיבור עבה וצפופה, והיא המשכית לקרנית (תמונה 1). הגבול בין הסקלרה והקרנית נקרא גובלת (לימבוס). בניגוד לקרנית השקופה, סיבי הקולגן בסקלרה מאורגנים ברשת לא סדירה, הם בעלי עובי ומרחק משתנים ועם הסתעפויות רבות, מה שגורם לצבעה הלבן האטום. תכונות אלו מעניקות לסקלרה חוזק ביחד עם אלסטיות וגמישות מסויימים, החיוניים לעמידה בלחצים הפנימיים והחיצוניים המשתנים המופעלים על גלגל העין. החלק הפנימי של הסקלרה מחובר לכורואיד בשכבת הסופרה-כורואיד. עובי הסקלרה משתנה, והוא נע בין עובי מירבי של 1000 מיקרון בקוטב האחורי,  ועד עובי מינימלי של 300 מיקרון מאחורי חיבורי שרירי העין.

בסקלרה אין כלי דם, ואספקת החמצן וגורמי התזונה באה מכלי דם אפיסקלרליים וכורואידליים. האפיסקלרה היא רקמת חיבור רפויה, המכילה כלי דם, והנמצאת חיצונית לסקלרה (תמונה 2). כלי הדם האפיסקלרליים גדולים מכלי הדם של הלחמית, ואם הם גדושים הם נראים דרך הלחמית.

תמונה 2. כלי הדם מהאפיסקלרה מספקים דם לסקלרה.

תמונה 2. כלי הדם מהאפיסקלרה מספקים דם לסקלרה.

עצב הראיה נכנס לסקלרה דרך פתח אחורי בסקלרה, שיש בו רשת של רקמת חיבור הנקראת lamina cribrosa. רשת זו דומה למעין מסננת של סיבי רקמת חיבור הארוגים שתי וערב, שדרכם עוברים סיבי עצב הראיה. כמו כן עוברים דרך הסקלרה עורקים, ורידים ועצבים שונים. בנוסף, השרירים החיצוניים של העין, האחראיים על תנועות העין, מחוברים לסקלרה בנקודות שונות.

צבע הסקלרה התקין הוא לבן. בילוד צבע הסקלרה כחלחל מכיוון שהיא דקה, וניתן לראות את גוון ה- Uvea דרכה. במחלות רקמת חיבור שונות בהן הסקלרה דקה, יתכן גם גוון כחלחל. הסקלרה יכולה להיות צהובה במחלות כבד שונות.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

סקלריטיס 01/11/2019

בת 51. לאחר ניתוח קטרקט בעין שמאל לפני 3 חודשים. הילו כאבים מאחורי גלגל העין שהתפתחו לכאבים בשעת הנעת העין ימינה ושמאלה , כאב מעל העין סמוך לאף ובהמשך כאב של ימים סביב כל העין והלחי. האולטרסאונד הראה סקלריטיס אחורית. מטופלת ב פרדינזון כבר 3 שבועות עם ירידה בכאב.
שאלתי:
1 מי המומחה מס 1 בארץ ל סקלריטיס אחורית?
ואם לא בארץ- האם בעולם?
2 האם קפיצות שיש לי בעיין לא רצוניות והבהובי פנימיים של אור ועייפות השריר יכולות להיות כתוצאה מהניתוח או מאמץ יתר?
3 לחץ תוך עייני היה 9 לפני חודש ועלה ל 20 בשבוע שעבר. האם מדאיג או מצריך טיפול מיידי? הבנתי שיכול להיות תוצאה של הסטרואידים.
תודה רבה

שלום רב,

אין "מומחה מס 1 בארץ לסקלריטיס אחורית"... מדובר במחלה נדירה מאוד... ככלל מחלה זו מטופלת ע"י רופאי עיניים בשתי תת-התמחויות: מומחים לקרנית או מומחים ל- Uveitis. בכל מרכז רפואי בארץ ישנם מומחים כאלה, ואת יכולה לגשת לכל אחד מהם. פסק רב אם תקבלי טיפול אחר מזה שאת מקבלת כעת. הסיבה לסקלריטיס אחורית לא תמיד ברורה, והטיפול במצב זה יכול להיות ממושך.

הקפיצות בעין הן ככל טיקים בעפעפיים, ואינן קשורות לסקלריטיס. "הבהובים פנימיים של אור" יכולים להצביע על בעייה בזגוגית או ברשתית, ולכן יש להיבדק ע"י מומחה לרשתית שיבדוק אם אין תהליך הנקרא הפרדות הזגוגית.

עליית הלחץ מ-9 ל-20 היא תוצאה של הטיפול בסטרואידים. יש להתייעץ עם הרופא שנותן לך את הטיפול, ויתכן שיש להוסיף טיפות המורידות את הלחץ.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

הראיה מטושטשת. 25/05/2013

3 ימים אחרי נתוח העפעפים כל שטח הסקלרה בצבע
ורוד וכלל לא לבן. האם הטשטוש בא מהסיבה הזו.
מודים מראש מקרב לב אם נקבל תשובה לשאלתנו.
משפחת הרמן.

שלום רב,
אחרי כל ניתוח בעיניים יכולה להופיע אדמומיות קלה בעיניים.
את הסיבה לירידה בראיה יש לבדוק.
אנא פני בהקדם לרופא המנתח כדי שיבדוק את העיניים ויתייחס לתופעות שאת מתארת.
בברכה,

לתיאום בדיקת התאמה חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם