אסטיגמציה

תמונה 1. מישורי שבירה שונים גורמים למוקדים שונים.

תמונה 1. מישורי שבירה שונים גורמים למוקדים שונים.

אסטיגמציה היא תוצאה של שבירת קרני האור במישורי שבירה שונים על פני הקרנית. אילו הקרנית היתה כיפה סימטרית (חלק מכדור מושלם, כלומר: רדיוס קמירות שווה בכל המישורים) – אזי קרני האור היו נשברות באופן אחיד על פני הקרנית, ומתמקדות במוקד אחד. אולם הקרנית ברוב האנשים אינה כיפה סימטרית, אלא דומה יותר לביצה. ולכן יש לה קמירויות שונות בכיוונים שונים, וכתוצאה – מוקדי שבירה רבים (תמונה 1). קרני האור הנשברות דרך הציר הקמור יותר מתמקדות במוקד קרוב יותר אל הקרנית, וקרני האור הנשברות בציר השטוח יותר נשברות במוקד רחוק יותר מהקרנית.

תמונה 2 מדגימה את עקרון האסטגימציה. כדי להמחיש את הקמירויות השונות, סומן הציר הקמור יותר בכחול, והציר הפחות קמור באדום. קרני האור העוברות דרך הציר הכחול מתמקדות במוקד הנמצא קרוב יותר אל הקרנית (המוקד הכחול), וקרני האור העוברות דרך הציר האדום, היותר שטוח, נשברות בעוצה חלשה יותר, ולכן מתמקדות במוקד המרוחק יותר מהקרנית (המוקד האדום). כאשר מתקינים משקפיים לתיקון המצב הזה, יש צורך להביא את 2 המוקדים אל הרשתית, ולכן משתמשים בשתי עדשות שונות המוצמדות זו לזו. עדשה אחת מתקנת את אחד המוקדים, ועליה מוצמדת עדשה נוספת (הנקראת "צילינדר"), והיא נותנת תוספת של כח באותו הציר לתיקון המוקד השני.

לדוגמא: אם המספר הראשי במשקפיים הוא 3-, והצילינדר הוא 1-, המשמעות היא שהעדשה העיקרית היא 3-, ועליה מוצמדת עדשה נוספת בציר מסויים (שהוא הציר של הצילינדר) שנותנת תוספת של 1- באותו הציר. באופן זה, בציר של הצילינדר המספר למעשה הוא 4-.

תמונה 2. הדגמה גראפית של אסטיגמציה: קמירויות שונות בצירים שונים. הציר הכחול יותר קמור מהציר האדום.

תמונה 2. הדגמה גראפית של אסטיגמציה: קמירויות שונות בצירים שונים. הציר הכחול יותר קמור מהציר האדום.

תמונה 3. מיפוי ממוחשב של הקרנית המדגים אסטיגמציה. הציר האנכי קמור יותר מהציר האופקי.

תמונה 3. מיפוי ממוחשב של הקרנית המדגים אסטיגמציה. הציר האנכי קמור יותר מהציר האופקי.

 

תמונה 3 מדגימה מיפוי ממוחשב של קרנית עם אסטיגמציה. ניתן לראות שהקרנית קמורה יותר בציר האנכי מאשר בציר האופקי (על פי הצבעים השונים שבמפה). ההבדל בין הקמירויות גורם לאסטיגמציה, וצורך להתאים משקפיים עם צילינדר מתאים.

מעוניינים לבצע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אך אתם לא יודעים האם אתם מתאימים? לבדיקת התאמה חינם השאירו פרטים אצלנו באתר ואחד מניציגנו יחזור אליכם.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא
קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות גולשים

שינוי משמעותי בצילינדר בעין אחת 31/12/2018

לפני כשנה וחצי הותאם לי זוג משקפיים שראיתי איתו מצויין עם צילינר 2 בכל עין. במהלך השנה וחצי חשתי הידרדרות משמעותי בראייה בעין שמאל.לציין כי אני לומדת מספר שעות רב ביום מול ספרים ומחשב. כאשר ניגשתי להתאים זוג משקפיים חדש בעין ימין המרשם עלה ל2.25 ובעין שמאל ל3.75.
האופטמיטריסטית המליצה לא להעלות את המספר בצורה כזו דרסטית בתואנה שלעין יהיה קשה להתרגל למספר החדש, כך שניתן לי מרשם של 2.25 בעין ימין ו3 בעין שמאל. לציין שאני מן הסתם עדיין רואה מטושטש בעין שמאל עם המספר החדש, בעין ימין רואה מצויין.
האם קפיצה כזו גדולה במספר מצריכה בדיקה אצל רופא עיניים?
והאם באמת צריך "להרגיל" את העין בהדרגה לשינוי כזה גדול?

רות

שלום רות,

בהחלט, מומלץ להיבדק אצל רופא עיניים, ולבצע מיפוי של הקרנית. במקרים בהם יש צילינדר גבוהה מומלץ לנסות התאמת עדשות מגע, במיוחד עדשות קשות, שיתנו לך ראייה טובה יותר מאשר משקפיים.

בברכה,
פרופ' אבי סלומון
רופא עיניים ומומחה לקרנית

לייעוץ והכוונה עם פרופסור אבי סלומון

השאירו פרטים ונחזור אליכם

    נא לבחור סיבת פנייה


    דילוג לתוכן