להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 18/07/2019 קרוסלינקינג

  הקרוסילינג עוצר מצב קרטוקונוס שלא יחמיר. האם הוא יכול גם לשפר מעט את המצב הקיים? ואם הוחלט שאני צריכה לעשות קרוסליקינג- האם חובה לעבור קרוסליקינג לפני שחושבים על ניתוח אחר כגון השתלת קרנית?

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  המטרה העיקרית בטיפול בקרוס לינקינג לקרטוקונוס היא עצירת התקמרות הקרנית ומניעת החמרת הקרטוקונוס. בד"כ אין שיפור במצב, וגם אם יש ירידה קלה בקמירות - זה לא מתבטא בשיפור כלשהוא בראייה. את השיפור בראייה משיגים ע"י השימוש בעדשות מגע מיוחדות.

  בכל הנוגע להשתלת קרנית - אין קשר בין ביצוע קרוס לינקינג להחלטה על הצורך בהשתלת קרנית. השתלת קרנית מבוצעת אם לא ניתן להגיע לראייה מיטבית בעזרת עדשות המגע או שלא ניתן להשתמש בעדשות מגע בשל חוסר סבילות לעדשות אלו.

  קרוס לינקינג מבוצע באופן אידיאלי בשלבים הראשונים של התפתחות הקרטוקונוס, בסמוך להופעתו או לאבחונו, כדי שלא תהיה בהמשך החמרה כזאת שתצריך השתלת קרנית. המטרה של הקרוס לינקינג הוא לייצר מצב יציב, שיאפשר במשך החיים שימוש בעדשות מגע קשות כדי לראות טוב.

  כאשר הקרטוקונוס החמיר מאוד, בד"כ באנשים שלא בצעו קרוס לינקינג בזמן, ונוצר מצב שלא ניתן להרכיב יותר עדשות מגע, או שעדשות המגע גורמות לדלקות בעיניים - אז יש לשקול השתלת קרנית. במצב כזה אין טעם יותר בקרוס לינקינג, ואין צורך לבצע קרוס לינקינג כתנאי להשתלת קרנית.

  בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.