להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 07/02/2016 פצעון בעפעפיים

  מדי פעם יוצאת לי מין בליטה קטנטנה כמו פצעון קטן על קו המים (עפעף) גם עליון וגם תחתון, זה מציק ולאחר זמן קצר כיומיים זה חולף
  מה זה? ולמה מופיע?

  מירב

  kiwi_eye_reloaded_by_ftourini
  שלום מירב,

  בקצות העפעפיים נמצאים פתחי בלוטות מייבומיאן, המייצרות את המרכיב השומני של הדמעות. השומן המיוצר בבלוטות מופרש אל נוזל הדמעות ומהווה בו חלק חשוב. לעיתים בגלל פגם כלשהוא בייצור התקין של תרכובות השומן בבלוטה, נוצרים משקעים לא מסיסים של שומן, הסותמים את פתחי הבלוטות, וגורמים להצטברות שומן בקצה הבלוטה. זה נראה כמו פצעון קטן בקצה העפעף. בד"כ הסתימה משתחררת מאליה.

  לעיתים החסימה ממושכת יותר, דבר הגורם להצטברות משמעותית של שומן בבלוטה. השומן פורץ אז אל מחוץ לבלוטה אל הרקמה בעפעף שסביב הבלוטה, וגורם לתגובה דלקתית מקומית, שנראית כמו גוש קטן בעפעף. הגוש נקרא "שעורה" (או Chalazion). גם הוא חולף לבד, אך לאחר פרק זמן ארוך יותר (בד"כ מספר שבועות). במקרים אחרים יתכן זיהום של בלוטות אלו ע"י חידקים הנמצאים בקצות העפעפיים, ןאז נוצר גוש קטן רגיש, מעין אבצס קטן בעפעפף, הנקרא Hordeolum.

  תופעות אלו מהוים ביטויים שונים למצב הנקרא Meibomian Gland Disease, ולעיתים הוא אחד הגורמים לדלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס). כדי להסיר את החסימה מפתחי הבלוטות מומלץ לנקות את קצות העפעפיים מספר פעמים ביום. קיימים מספר תכשירים המסייעים בניקוי העפעפיים (כגון: Lid Care או Eye Care). לחילופין - אפשר גם פשוט לקחת צמר גפן, להרטיב ולסחוט אותו, ולשים עליו מעט שמפו היפואלרגני (כמו שמפו לתינוקות), ולהעביר את זה על קצות העפעפיים. פעולה זו תשחרר את חסימת פתחי הבלוטות, תנקה את קצות העפעפיים ואת הריסים, ותקל על תחושות האי נוחות המלווה מצב זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.