להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 09/07/2015 סיכונים וסיבוכים

  אני מתעניינת בניתוח PRK. הוסבר לי כי ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים (כדוגמת כתם במרכז הקרנית, עכירות בראייה, דלקות וכו’).
  האם תוכל בבקשה לפרט מה הם הסיכונים לטווח הארוך, ומה אחוז האנשים או היחס של מס’ האנשים שאכן נפגעים מהם.

  WW148tabEyeShadow

  שלום יעל,

  ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK הוא ניתוח בטוח, המבוצע בהצלחה מזה קרוב ל-30 שנה (הניתוח הראשון בוצע כבר ב- 1986). בכל ניתוח קיימים סיבוכים וסיכונים, אולם אלו נדירים. ביצוע הניתוח במכון ותיק, שהרופאים המנתחים בו מיומנים ובעלי ניסין של שנים רבות, מעלה במידה רבה את סיכויי ההצלחה ומקטין את הסיכונים.

  תופעת הלואי העיקרית לאחר ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר היא יובש בעיניים. מדובר בתופעה קלה וחולפת, הנמשכת בעיקר בחודש הראשון, והניתנת לטיפול בעזרת תחליפי דמעות. שכיחות התופעה היא כ-20% מכלל המנותחים. התופעה נפוצה יותר בגיל מבוגר, ובאנשים שהיה להם יובש בעיניים גם לפני הניתוח. התופעה חולפת תוך מספר שבועות ולא גורמת לבעיות כלשהן בטווח הארוך.

  תופעות לואי אחרות של PRK, שהן כיום נדירות מאוד, הן זיהום של הקרנית והופעת צלקת בקרנית.

  זיהום עלול להתפתח בשבוע הראשון כשיש עדשות מגע טיפוליות בעיניים. כדי למנוע זאת אנו משתמשים בטיפות אנטיביוטיקה בשבוע הראשון. תופעה זו נדירה מאוד, ולא התרחשה עד כה בין המנותחים שלי. במאמר הגדול ביותר שהתפרסם עד כה בנושא (ב- 2006) - מתוך הנסיון של צבא ארה"ב בניתוחי PRK לחיילים בצבא היבשה האמריקאי, תוארו 5 מקרים של זיהום בקרנית מתוך 25,337 ניתוחי PRK. כך שעל פי מאמר זה השכיחות היתה כ- 1:5000.

  צלקת בקרנית היא גם תופעה נדירה מאוד. כיום עם השימוש במיטומיצין C במהלך הניתוח (חומר המונע צלקות) ומתן טיפות המכילות סטרואידים למשך מספר שבועות לאחר הניתוח - תופעה זו נדירה ביותר. גם על כך קיימים נתונים, שוב מצבא ארה"ב. במאמר שפורסם ב- 2005 תוארו 2 מקרים של צלקת בקרנית מתוך 20,745 ניתוחי PRK שנסקרו באותו מאמר, כך שמדובר בשכיחות של כ- 1:10,000.

  כדי להעריך האם הנתונים על תופעות לואי בניתוח מסויים הם משמעותיים או לא - כדאי לבחון מהם הסיכונים באלטרנטיבה, בה אנו משתמשים יום יום? מרבית האנשים משתמשים בעדשות מגע כל יום, שהסיכונים בהם לאורך החיים גבוהים הרבה יותר מכל הסיכונים הכרוכים בניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. אמנם להרכבת עדשות מגע כל יום לא קוראים "ניתוח", אבל מדובר בפעולה הרבה יותר מסוכנת מניתוח. עדשות מגע גורמות לזיהומים קשים בקרנית, ליובש בעיניים, לתופעות אלרגיות, לצמיחת כלי דם בקרנית, ולצניחת העפעפיים.

  מומלץ ללחוץ כאן ולקרוא את השאלה הבאה על עדשות מגע, בכדי להבין אילו בעיות כרוכות בשימוש בהן.

  לסיכום: בכל ניתוח יש סיכונים בצד סיכויים. הסיכונים הם נדירים, והניתוח בטוח, בודאי כשאנו בוחנים אותו מול החלופה הרלבנטית שהיא עדשות המגע. ביצוע הניתוח במכון איכותי, עם רופאים מנתחים מיומנים ועתירי ניסיון, שהם גם מומחים לקרנית  - מבטיחים את הבטיחות ואת התוצאה המוצלחת של הניתוח. 

  לחצי כאן לקריאה באתר זה על תופעות לואי לאחר ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר.

  לחצי כאן לקריאה באתר זה על המלצות כיצד לבחון את המכון בו יבוצע הניתוח. 

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.