להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 28/01/2016 כאב בעין

  שלום,
  לפני כחצי שנה בני הקטן הכניס לי בטעות אצבע לעין בחזקה. לאחר מכן שבוע שלם העין כאבה ודמעה וזה עבר. אולם מאז אחת למס’ שבועות אני קמה מתוך שינה עם כאבים חזקים בעין והיא דומעת ללא הפסקה במשך כחצי שעה עד שזה מפסיק.
  הייתי אצל רופא עיניים שאמר לי שהוא פגע לי בקרנית ושזה לא התאחה כמו שצריך ולכן לשים תחליף דמעות של איירוניק מס חודשים ואולי זה יעבור. אם לא הוא אמר שאני אצטרך לעבור הליך כירוגי כואב שבו הוא יסיר את השכבה הפגועה שתצמח מחדש.
  זה לא עוזר לי וזה ממשיך לכאוב בלילות.
  האם יש טיפול תרופתי אחר במקום הליך כירוגי?
  תודה!

  אחווה

  HorusGallery_2x2
  שלום אחווה,

  את סובלת מתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית. תסמונת זו היא תוצאה של פציעה של שכבת תאי הציפוי של הקרנית (תאי האפיתל). לאחר הפציעה נוצר איזור קטן שבו החיבור בין תאי האפיתל ובין הקרנית חלש. איזור זה מועד לפציעות חוזרות ונשנות, הנוצרות בעיקר בזמן פתיחת העפעפיים בזמן יקיצה מהשינה בבוקר, או פקיחת העיניים במהלך הלילה. התוצאה היא ארוזיה (פצע קטן בו התקלפה שכבת האפיתל בנקודה מסויימת בקרנית), הגורמת לכאב עז. כאב זה נמשך מספר שעות, וחולף לאחר ריפוי עצמי של תאי האפיתל, הצומחים ומכסים מחדש את איזור הפציעה.

  הטיפול בתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית (Recurrent corneal erosions) מתחיל במניעת הארוזיות ע"י הזלפת טיפות מי מלח מרוכזים (NaCl 5%) הניתנים לפני השינה כל לילה. ניתן להשתמש גם במשחת המכילה NaCl 5% (ניתנת להשגה בארה"ב, נקראת Muro 128). טיפול זה מונע את הפציעה של אפיתל הקרנית המתרחשת כאשר פותחים את העפעפיים. הטיפול בשלב החריף, כאשר יש כאבים, הוא התקנת עדשת מגע טיפולית למספר שבועות (מחזור של שבועיים עם עדשה אחת, ולאחר שבועיים החלפתה בעדשה חדשה). טיפולים אלו ניתנים בד"כ ע"י רופאי עיניים מומחים למחלות קרנית.

  מצב זה נמשך לעיתים מספר חודשים, ובמקרים בודדים עד מספר שנים מהפגיעה הראשונית. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית. נדרש כאן מעקב מתמשך לאורך זמן מכיוון שמדובר במצב שעלול להימשך תקופה ארוכה עם התקפים חוזרים ונשנים.

  לחצי כאן לקריאה נוספת על תסמונת הארוזיות החוזרות באתר זה.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.