להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 17/03/2019 הרכבת עדשות כPIGGYBACK

  שלום, אני בת 56 אחרי השתלת קרנית ב2 העיניים. האופטמטריסט התאים לי עדשות סקלרליות (ואחרי חודש בערך) כעט שאני שמה את העדשות אחרי שעה בערך לפעמים פחות העדשה מקבלת “לכלוך” או בשפה שלכם דוק וזה כמו ענן שאי אפשר לראות יותר. בעדשות רכות (יש לי גם את הטוריקׂ ) זה לא קורה. האופטמטריסט אמר לי לשים עדשה רכה מעל העדשה הסקלרלית כלומר 2 עדשות בכל עיין (PIGGYBACK) קראתי שיש כזה דבר אבל שקודם שמים את הרכה ועל זה את הסקלרלית. האם זה נכון, בריא לעיין ככה להרכיב עדשות? האם יש מספיק חמצן לעיין? והאם יש לך פתרון אחר או אולי עדשות אחרות?

  אביגיל

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  לתופעה שאת מתארת קוראים "ערפול צהריים". יש אנשים שמרכיבים עדשות מגע סקלרליות ומדווחים על משקעים, אדים או ענן מיד לאחר ההרכבה או עד שעה וחצי לאחר ההרכבה. תופעה זאת נקראת ערפול צהריים. התלונות הן של ראייה מעורפלת או ראייה דרך ערפל או "ענן של לכלוך".

  התופעה יחסית נפוצה וההערכה היא כי עד 30% של משתמשי עדשות סקלרליות מתלוננים על ערפול צהריים או ראיית אדים אחרי הרכבת עדשות המגע למספר שעות.

  הסיבות לערפול צהריים בעדשות סקלרליות הן חוסר ניקיון יעיל, משטר ניקיון לקוי, פסולת מיקרוסקופית, העדר משאבת דמעות (שחלוף הדמעות והנוזל מתחת לעדשה) ומרחק קטן מידי בין הקרנית לעדשה הסקלרלית (נובע מהתאמה לא מיטבית של העדשה). בנוסף, צמיגות נמוכה של דמעות או הנוזל הכלוא בין הקרנית לעדשה עשויה גם לתרום לערפול צהריים או ראיית אדים.

  הפתרון למצב זה כולל שימוש בציפוי מיוחד שמסוגל להתמודד עם ערפול הצהריים בצורה יעילה, כמו ציפוי הידרה פג או ציפוי פלסה מיוחד. ניתן גם לתכנן את העדשה הסקלרלית בעיצוב של שחלוף דמעות, חירור ועוד כדי למנוע ערפול צהריים, משקעים או אדים.

  לחצי כאן למידע נוסף על תופעה זאת. מומלץ לפנות לאופטומטריסטים המתמחים בהתקנת והתאמת עדשות מגע סקלרליות.

  בהצלחה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.