להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 03/05/2020 אלרגיה/דלקת עור

  בן 39, ברקע : אלרגי לקרדית האבק, עובש, חתולים. מטופל לפי צורך בטלפסט ומשאף סימבוקורט. סובל גם מסבוריאה דרמטיטיס עם טיפול לפי צורך במשחת ניזורל. במהלך השנה האחרונה פניתי מספר פעמים לרופאת עיניים עם דלקת שטופלה במקסיטרול, עם הטבה וחזרה. סובל מגירודים ואדמומיות (בעיקר עין ימין) עד כדי הופעת קמטים תחת העין. בנוסף גירודים עזים לעיתים בגב ובחזה- טיפול מקומי במשחות סטרואידיות עם הטבה זמנית. בדיקת רופא עיניים נוסף לאחרונה- ללא ממצאים חריפים למעט פפילות יותר מימין מתאים יותר לתגובה אלרגית ופחות זיהום ויראלי, ומייובמיטיס עדינה יותר בעין שמאל. הומלץ על טיפול בטיפות פטנול ללא הטבה (ומסאז’ עיני במים חמים). בדיקת אלרגולוג לאחרונה- תבחיני קונטקט דרמטיטיס יצאו שליליים. המליצה עם טיפול בפרוטופיק מתחת לעין ובתוכה, אך לאור שיפור זמני עם קרם לחות לא השתמשתי בתרופה (בינתיים חזרו הגרד והנפיחות תחת העין). עלתה שאלה של אטופיק דרמטיטיס. בבדיקה אצל רופא עור- המליץ על החלפת הטלפסט בכדורי בילקסטן לשלושה חודשים. נראה היה לו שפחות מתאים אטופיק לאור הפיזור בעור (עם זאת יש לי אחיינית מאובחנת).

  אתמול התחלתי בכל זאת את הפרוטופיק (רק מתחת לעין לא בפנים). קצת צורב וחם. האם להשתמש גם בתוך העין?
  האם להפסיק את הפרוטופיק ולהתחיל את כדורי האלרגיה בילקסטן? האם ניתן להשתמש בשתיהן יחד?

  המון תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  משחת פרוטופיק היא הטיפול היעיל ביותר והבטוח ביותר בכל סוגי הדלקת האלרגית בעיניים. היא אכן גורמת לתחושת צריבה וחום (גם בעיניים וגם בעור). יש לשים אותה במגע עם העין, כלומר בשקע שבין הפעפף התחתון והעין, כך שתהיה במגע עם הקרנית והלחמית. יש לקחת אותה כל יום לפני השינה, לפחות עד תום תקופת הקיץ הנוכחית. גם בסתיו ובחורף שיבואו יש לקחת אותה אחת ליומיים או אחת ל-3 ימים, אך לא להפסיקה כליל.

  מכל הטיפולים שקיבלת אין לי כל ספק שמשחת פרוטופיק היא היעילה ביותר. יש לזכור שהמשחה לא מביאה לריפוי של המצב, אלא להקלה משמעותית כל זמן ששמים אותה. לאחר הפסקתה יחזרו התסמינים של הדלקת האלרגית.

  אין לכדורים לאלרגיה (בילקסטן, טלפסט וכו') השפעה כלשהיא על דלקת אלרגית בעיניים. גם תכשירים אנטי-היסטמיניים מקומיים (כמו פטנול) אינם יעילים במיוחד.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.