להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • דלקות של הלחמית

  דלקת של הלחמית הוא ביטוי רחב הכולל בתוכו מספר רב של מצבים המתבטאים באודם של הלחמית, הפרשה, ותלונות שונות, ביניהן תחושת צריבה, גרד, דמעת, תחושת גוף זר או חול, ולעיתים טשטוש בראייה. קיימות סיבות רבות לדלקות של הלחמית, והן נחלקות ל-2 קבוצות עיקריות: דלקות זיהומיות (חיידקי, ויראלי) ודלקות ללא רקע זיהומי (דלקות אלרגיות, יובש בעיניים).

  כאשר מדברים על “דלקת של העין” מתיחסים בד”כ לכך שהעין אדומה, העפעפיים נפוחות, ושיש הפרשה כלשהיא בריסים והעפעפיים. אולם המושג “דלקת” הוא מושג רחב ביותר, הכולל מספר רחב מאוד של מחלות בלחמית ובקרנית. חלקן הן מחלות קצרות מועד, המופיעות לפתע, ונגרמות ע”י זיהומים שונים בחיידקים או וירוסים. מחלות אלו חולפות בד”כ מעצמן, ולעיתים מצריכות טיפול קצר בתכשירים מקומיים המכילים אנטיביוטיקה, סטרואידים או תחליפי דמעות. לעומתן, חלק מהדלקות הן על רקע לא זיהומי, והן קשורות במצבים אלרגיים או בשינויים בשכבת הדמעות. האבחון והטיפול במחלות אלו יותר מורכב, מתמשך, ומחייב מעקב אצל מומחה למחלות קרנית.

  דלקות זיהומיות

  העין היא איבר חיצוני החשוף דרך קבע למזהמים רבים. מרבית המזהמים חודרים ללחמית ע”י מגע של הידיים שלנו בעיניים, תוך כדי שפשוף העיניים עם אצבעות שנגעו קודם לכן במשטחים מזוהמים. דלקת זיהומית של הלחמית יכולה להיגרם ע”י חיידקים או ע”י וירוסים. רב הדלקות ניתנות לאבחון וטיפול ע”י רופא המשפחה או רופא הילדים. במיעוטן, כאשר התהליך מתמשך ולא מגיב לטיפול, או כאשר יש סיבוכים המערבים גם את הקרנית, יש צורך בהפנייה לרופא עיניים המומחה במחלות הקרנית.

  דלקת חיידקית של הלחמית

  דלקת חיידקית של הלחמית מתבטאת בעין אדומה ודביקה, מופיעה בצורה חדה, עם תלונות של גרד, צריבה או תחושת דביקות בעיניים. בד”כ אין תלונות על ירידה בראייה. בד”כ עין אחת מעורבת בתחילה, ולאחר זמן של שעות או ימים מתפתחת דלקת גם בעין השנייה. בד”כ קודם לכך מגע עם אדם אחר בסביבה הקרובה שסבל מדלקת בעיניים.

  תמונה 1. הפרשה סמיכה בדלקת חיידקית של הלחמית.

  תמונה 1. הפרשה סמיכה בדלקת חיידקית של הלחמית.

  העפעפיים נפוחות, הלחמית גדושה ואדומה, וקיימת הפרשה מוגלתית סמיכה בין העפעפיים ועל הריסים (תמונה 1). לעיתים קרובות העפעפיים עצמן מעורבות בדלקת. בד”כ הקרנית אינה מעורבת ולכן אין ירידה משמעותית בראייה. ההפרשה עלולה לגרום לירידה קלה וחולפת בראייה. כאשר יש ירידה בראייה בנוכחות עין אדומה ומפרישה, יש לשלול מעורבות של הקרנית, ולבדוק אם אין כיב בקרנית.

  רוב הדלקות החיידקיות חולפות מעצמן תוך מספר ימים ללא טיפול. ניתן לטפל בדלקת חיידקית של הלחמית ע”י טיפות או משחה אנטיבוטית כגון משחת סינטמיצין (המכילה כלורמפניקול), משחת טוברמיצין או משחת חומצה פוסידית.

  אם הדלקת לא מגיבה לטיפול, ניתן לקחת דגימה מההפרשות לבדיקת חיידקים (תרבית). כ”כ יתכן שמדובר בדלקת ויראלית. זיהום ממשוך שלא מגיב לטיפול מחייב הפניה לרופא עיניים.

  דלקת ויראלית של הלחמית

  תמונה 2. דלקת ויראלית מתחילה בעין אחת ועוברת אח"כ לעין השניה.

  תמונה 2. דלקת ויראלית מתחילה בעין אחת ועוברת אח”כ לעין השניה.

  וירוסים רבים עלולים לגרום לדלקת של הלחמית. דלקת ויראלית של הלחמית דומה לדלקת חיידקית בהבדל עיקרי אחד: ההפרשה היא בד”כ מימית צלולה ולא מוגלתית סמיכה, כמו בדלקת חיידקית. הדלקת מתחילה בד”כ בעין אחת, ועוברת לאחר יום או מספר ימים לעין השניה (תמונה 2). לעיתים תיתכן מחלת חום במקביל להופעת הדלקת בלחמית, ולעיתים תיתכן במקביל דלקת ויראלית של דרכי הנשימה העליונות.

  תמונה 3. דלקת ויראלית המאופיינת בפוליקולים המופיעים בפורניקס התחתון.

  תמונה 3. דלקת ויראלית המאופיינת בפוליקולים המופיעים בפורניקס התחתון.

  הסימנים בבדיקת העין כוללים נפיחות העפעפיים, אודם של הלחמית, הפרשה מימית, ולעתים קרובות גם דימומי נקודה זעירים בלחמית. הפורניקס התחתון (השקע שבין העפעף התחתון והעין) יכול להכיל גבשושיות עדינות בעלות שטח פנים חלק הנקראים follicles (זקיקים) (תמונה 3). לעיתים מופיעות ארוזיות נקודתיות (אזרים של חוסר אפיתל) בקרנית. בלוטת הלימפה שלפני תנוך האוזן יכולה להיות מוגדלת, במיוחד בילדים עם דלקת ויראלית של הלחמית.

  מרבית הדלקות הויראליות של הלחמית עוברות מעצמן ללא טיפול. ניתן להקל על תחושת הצריבה בעיניים ע”י שטיפה עם תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, וע”י ניקוי תכוף של ההפרשות בריסים ובעפעפיים. לעיתים ניתן להוסיף טיפול אנטיביוטי בטיפות כדי למנוע הדבקה משנית בחיידקים.

  אחד הסוגים הקשים והממושכים של דלקת ויראלית של הלחמית נגרם ע”י וירוס מסוג ה- Adeno. וירוס זה מופיע בצורה מגפתית, בעיקר במקומות בהם נמצאים בני אדם בצפיפות, כמו גני ילדים, קייטנות או מחנות נוער. דלקת זו פוגעת בלחמית וגם בקרנית, ולכן היא נקראת Epidemic Kerato-Conjunctivitis או בקיצור – EKC. דלקת זו נמשכת כ- 2-4 שבועות בשלב האקוטי, והיא מתבטאת בעין אדומה מאוד, הפרשה מרובה, תחושת צריבה ולעיתים כאב בעיניים, ולעיתים גם ירידה ניכרת בראייה, על רקע הופעת תסנינים דלקתיים בקרנית. כ”כ תיתכן צמיחה של קרום דלקתי בחלק הפנימי של העפעפיים ואפילו ארוזיה בקרנית. סוג נוסף של דלקת ויראלית בלחמית הנגרמת ע”י וירוס ה- Adeno פוגע במיוחד בילדים וכרוך גם בדלקת של הגרון. סוג זה נקרא Pharyngo-Conjunctival Fever או PCF.

  תמונהב 4. תסנינים בקרנית בדלקת ויראלית של אדנו-וירוס.

  תמונה 4. תסנינים בקרנית בדלקת ויראלית של אדנו-וירוס.

  לאחר השלב האקוטי של דלקות בלחמית הנגרמות בגלל וירוס ה- Adeno (בעיקר ב- EKC), יתכן בחלק מהאנשים מהלך ממושך של מספר חודשים, שבו נמצאים תסנינים דלקתיים בשכבות השטחיות של הקרנית (תמונה 4). תסנינים אלו עלולים לגרום להפרעה בראייה, לעיוותים, הילה וסינוור, בייחוד בראיית לילה. מחלה זו מחייבת הפנייה לרופא עיניים המומחה במחלות קרנית. לעיתים יש צורך בטיפול ממושך בטיפות סטרואידים לעיניים כדי לסלק את התסנינים הדלקתיים בקרנית.

  דלקות לא זיהומיות

  דלקות לא זיהומיות הם תהליכים כרוניים של דלקת בלחמית בעוצמה מתונה, הנגרמות על רקע אלרגי או על רקע של תסמונת העין היבשה. דלקות אלו מאופיינות במהלך ממושך, בתחושת אי נוחות, צריבה, גרד, דקירות, יובש, תחושת גוף זר או תחושת חול. המהלך שלהן אינו חד וסוער אלא איטי וממושך. בד”כ מחלות אלו מחייבות הפנייה לרופא עיניים, ורצוי למומחה במחלות קרנית.

  דלקת אלרגית של הלחמית

  דלקות אלרגיות של הלחמית הן תוצאה של חשיפה לגורמי אלרגיה הנמצאים באויר או בסביבתנו הקרובה (אבקני פרחים, חלקיקים מפרוות בעלי חיים, זיהום תעשייתי, אבק הבית, חומרי קוסמטיקה וחומרי כביסה). בנוסף קיימת נטייה גנטית למחלות אלרגיות, והשילוב בין הנטייה הגנטית וגורמי האלרגיה מביאים בסופו של דבר למחלת עיניים אלרגיות.

  תמונה 5. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  תמונה 5. פפילות גדולות בלחמית הטרסלית העליונה על רקע שימוש ממושך בעדשות מגע.

  דלקות אלרגיות של הלחמית מאופיינות במהלך ממושך, בתלונות של גרד בעיניים, באודם קל, ובהפרשה רירית מהעיניים המופיעה בעיקר בבקרים. בבדיקת העיניים ניתן לפעמים למצוא גבשושיות קטנות בעלות שטח פנים גס, בחלק הפנימי של העפעף העליון, הנקראות פפילות (תמונה 5). הפפילות יכולות להיו קטנות ורבות, במצבים הקלים יותר, או גדולות וגסות, במצבים הקשים והכרוניים.

  קיימות מספר סוגים של דלקות אלרגיות: דלקת אלרגית עונתית או כל-שנתית, דלקת של פפילות גדולות (GPC), דלקת אביבית (VKC) ודלקת אטופית של הקרנית והלחמית (AKCׂׂ). לכל אחת מהדלקות הללו מאפיינים שונים, שנסקרו בהרחבה בדף אחר באתר זה. הטיפול במחלות אלרגיות של הלחמית כולל מספר דרגות, החל מהטיפול בתכשירים אנטי-היסטמיניים במצבים הקלים, ודרך טיפול בסטרואידים ובתכשירים אימונו-מודולאטוריים (כגון טאקרולימוס) במצבים היותר קשים.

  לקריאה נוספת על דלקות אלרגיות של הלחמית באתר זה – לחץ כאן.

  תסמונת העין היבשה

  תסמונת העין היבשה גורמת גם היא לדלקת כרונית בעצימות נמוכה בעיניים. מדובר באיד המצבים השכיחים ביותר באדם. תסמונת זו במתטאת גם כן בתחושת גיורי מתמדת בעיניים, תחושת גוף זר, אי נוחות, דקירות או צריבה. לעיתים יש אודם קל בעיניים, אך בד”כ העיניים שקטות ולבנות. בד”כ אין הפרשה במצבים אלו. תיתכן אי נוחות רבה בקריאה ממושכת או בעבודה ממושכת מול מסך מחשב, או בשהייה באיזור עם מיזוג אויר. לעיתים יתכנו תלונות של תנודתיות בחדות הראייה, הגוברות לקראת הערב או לקראת סוף יום העבודה.

  אבחון תסמונת העין היבשה נעשה ע”י מספר בדיקות:

  תמונה 6. מבחן שירמר לאבחנת עין יבשה.

  תמונה 6. מבחן שירמר לאבחנת עין יבשה.

  1. בדיקת שירמר (רצועת נייר לכמוס המונחת בין העפעף התחתון והעין ומודדת את כמות הדמעות, תמונה 6).

  2. בדיקת משך שבירת דוק הדמעות בעיניים פתוחות (ע”י הזלפת חומר צבע הנקרא פלואורסצאין לעיניים, פתיחת העיניים, וצפייה בפרק הזמן העובר עד ליצירת פתחים בשכבת הדמעות המודגמת ע”י הפלואורסצאין).

  3. בדיקת גובה שכבת הדמעות המצטברת בין קצה העפעף התחתון והלחמית  (מניסקוב הדמעות).

  4. בדיקת שלמות שכבת תאי האפיתל של הקרנית (הופעת חוסרים נקודתיים של תאי אפיתל מלמדת על יובש ניכר בעיניים).

  הטיפול בתסמונת העין היבשה כולל מספר דרגות. בשלב ראשון ניתנים תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים. כאשר היובש בעיניים ניכר וכרוך בדלקת משמעותית, ניתן לטפל בתכשירים מקומיים נוגדי דלקת, כגון סטרואידים (אותם ניתן לתת לפרקי זמן קצרים) או ציקלוספורין A (הידוע גם כ- Restasis, אותו ניתן לתת במשך חודשים ושנים). ביובש קשה מאוד לעיניים ניתן לטפל ע”י חסימת דרכי הדמעות. זוהי פעולה מרפאתית קצרה ופשוטה, בה מוחדרים אטמי סיליקון זעירים לפתחי תעלות הניקוז של הדמעות הנמצאות בקצות העפעפיים.

  אחד הסוגים שלתסמונת העין היבשה הוא תסמונת ע”ש Sjogren. זוהי מחלה אוטואימונית, שבה מופיעים נוגדנים עצמיים הפועלים כנגד בלוטות הדמעות, בלוטות הרוק והפרקים. כתוצאה סובלים אנשים אלו מיובש בעיניים, יובש בפה ודלקת פרקים. הטיפול במצב זה הוא רב-תחומי, וכולל רופא עיניים המומחה למחלות קרנית, רופא שיניים המומחה ברפואת הפה ובמחלות בלוטות הרוק, וראומטולוג. הטיפול בתסמונת זו בעיניים כולל מתן קבוע של טיפות Restasis המכילות ציקלוספורין A, חסימת דרכי הדמעות (Punctal Occlusion), ומתן תכוף של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים.

  לקריאה נוספת על תסמונת העין היבשה באתר זה – לחץ כאן.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  15/02/2018 דלקת בעיניים

  התחילה אצלי דלקת וירלית, לפי טענת שלושה רופאים, לפני כחודש וחצי. נתו לי טיפות סטראואידיות ולאחר כמה ימים נתן לי רופא אחר לוטמקס. התרופה עזרה והדלקת עברה. הייתי אצל רופא עיניים בבית חולים והוא אמר לי שהעיניים מאה אחוז ולהפסיק את הסטרואידים כי הם מזיקים ומאריכים את תקופת המחלה. הורדתי את המינון מ3 לפעמיים והפסקתי כפי שהוא אמר. לאחר שבוע הדלקת חזרה והיא בעיקר בעין שמאל. אני לוקח רק סימטומיצין פעמיים ביום כבר שבוע וחצי ודמעות מלאכותיות אך המצב לא משתפר. מה עושים?

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  למעשה לא היית צריכה לקחת את הסטרואידים בכלל. הסטרואידים גורמים להקלה מידית, אך כשמנסים להפסיק אותם הדלקת חוזרת. הטיפול הנכון ביותר בדלקת ויראלית הנגרמת בגלל אדנו-וירוס הוא לא לעשות דבר, לסבול, ולהמתין שהדלקת תחלוף מעצה. הדלקת נמשכת 2-4 שבועות, ומומלץ לא להתחיל בכלל טיפול בסטרואידים, ולתת למערכת החיסונית של הגוף להילחם בוירוס.

  אבל לרב האנשים אין סבלנות, והם מקבלים בשלב כזה או אחר את הסטרואידים. הסטרואידים גורמים להקלה מידית בכך שהם בולמים את הפעילות של המערכת החיסונית. אמנם סימני הדלקת נעלמים, אך לאחר הפסקת הסטרואידים, הפעילות הדלקתית מתחדשת, מכיוון שבקרנית נשארו אנטיגנים ויראליים הגורמים להגעה מחודשת של תאי הדלקת. לכן - ברגע שמתחילים טיפול בסטרואידים, צריך להמשיך בהם לתקופה ממושכת, ולרדת איתם באיטיות, ולא בבת אחת. מדובר בטיפול שנמשך שבועות ולפעמים חודשים, תוך מעקב של רופא העיניים, והתאמת המינון בהתאם למצב הדלקת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/02/2018 נפיחות בעפעף בלי כאבים ובלי אודם/הפרשה

  שלום ד”ר. קמתי הבוקר עם נפיחות רצינית בעפעף העליון בעין אחת בלבד. אין כאבים / אודם / הפרשות כלל, רק נפוח באופן שמכסה חצי מהעין. מה הגורם? צריך למהר לרופא או שזה יעבור לבד? האם יכול להיות קשר שאתמול ביקרתי במכון מציאות מדומה והרכבתי משקפי מציאות מדומה למשך שעה (אבל על המשקפיים שלי) ? אציין שמדי פעם (לעיתים רחוקות) אני סובל מהתקף אנגיואדמה בשפתיים – נפיחות בלבד כנראה על רקע אלרגי לא ידוע למה, נוטל כדור טלפסט בודד וזה עוזר. האם יעזור גם כעת טלפסט? תודה רבה מראש!

  images01IF6MFD
  שלום רב,

  הנפיחות שאתה מתאר בעפעף בהחלט יכולה להתפתח על רקע אלרגי. בכל מקרה מומלץ לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/02/2018 דלקת עיניים מתמשכת מעל 3 שבועות

  נבדקתי על ידי שני רופאים בהפרש של 10 ימים, שניהם קבעו שיש לי דלקת עיניים וקיבלתי טיפות אנטיביוטות.
  המצב אינו משתפר.
  מה עלי לעשות?
  תודה

  eye_makeup_so_far_by_laurengibson-d4osuvu
  ללכת לרופא שלישי.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/01/2018 מענה

  ד”ר שלום, אני מודה מאד על תשובתך הבהירה והברורה. ממתינה להמשך בירור במרכז הרפואי והמשך טיפול.

  עינבל

  untitled
  עינבל שלום רב,

  רפואה שלמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/01/2018 דלקת עיניים מתמשכת

  ד”ר שלום, בני בן ה1.9 במשך חודשיים עם דלקת בעין שמאל שלפני שבוע החלה להופיע גם בעין ימין.
  הביטוי לכך הוא: 2 נקודות נפיחות בעפעף העליון מלאות במוגלה לבנה, לעיתים מתפוצץ ומעט דם יוצא וחוזר חלילה.ב אופן רצוף הפרשות המדביקות את העפעפיים.
  סימני גירוד מצד הילד, בשבוע האחרון הבחנתי ששק מתחת לעין מנופח לו מאד עם יקיצתו, דבר שלא הופיע עד כה.
  ביקרתי אצל מספר רופאי עיניים בתקופה החולפת, אמרו שזה שעורה, ומשלא עבר עם סינותומיצין ועוד ועוד ניסויים של משחות, טיפות וקומפרסים. ואין שיפור.

  עינבל

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  עינבל שלום רב,

  נקודות התמגלות בקצות העפעפיים הן תוצאה של דלקת בבלוטות השומן (בלוטות מייבומיאן) הנמצאות בעפעפיים. מדובר במצב מתמשך שמצריך טיפול ארוך טווח. אין תרופות קסם שמטפלות בצורה יעילה בדלקת עפעפיים כרונית. הטיפול הוא שילוב של הגיינה מקומית (ניקוי יום יומי של קצות העפעפיים), תכשירים אנטיביוטיים מקומיים, חימום מקומי של העפעפיים כאשר מופיע זיהום מקומי (שעורה או Hordeolum), ובמקרים מסויימים - לחיצה על קצות העפעפיים (expression) כדי לשחרר את הסתימה של פתחי הבלוטות ולאפשר ניקוז יעיל של תוכנן).

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/01/2018 דלקת עיניים עם חום גבוה

  פרופסור שלום רב, בתי בת ה3 יש הפרשה מוגלתית בצבע לבן מ2 העיניים כבר מעל שבוע וחצי, ביומיים האחרונים החל גם חום גבוה, שמלווה בצינון ושיעול. עד כה לא נתתי לה טיפול לעיניים. רופאת ילדים אחת (שלא ראתה אותה) טרם החום, אמרה לי שאין צורך באנטיביוטיקה לעין, רופא שני אמר שכן. אשמח בבקשה לדעת 1. מה יש לה? 2. האם יש צורך לטפל בעין? 3. האם הראייה עלולה חלילה להפגע? תודה רבה

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  עלייך לפנות בהקדם לרופא עיניים, שיבדוק את בתך וימליץ על טיפול מתאים. הפרשה מוגלתית מהעיניים שנמשכת זמן כה רב מחייבת לקיחת תרביות ומתן טיפול אנטיביוטי מקומי בטיפות או במשחה למספר ימים. במקביל יש לטפל במחלת החום שקשורה לדרכי הנשימה העליונות אצל רופא הילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 עיניים

  אני סובלת מדמעות מהעיניים
  ובנוסף לסירוגין יש לי בצקת מתחת לעיניים
  עשיתי כמה פעמים שטיפה לעיניים
  שהחומר יצא דרך הגרון
  אך אף רופא לא עוזר לי
  משחות עיניים, טיפות עיניים
  האיכות חיים שלי נעלמה.
  תעזרו לי למצוא את הבעיה!!!!

  דמעות1
  שלום רב,

  דמעת מהעיניים אינה תמיד תוצאה של חסימת ניקוז תעלות הדמעות. בד"כ זו תוצאה של תהליך דלקתי כרוני המתרחש במשטח העין החיצוני. מצבים כגון דלקת עיניים אלרגית, דלקת עפעפיים כרונית, ותסמונת העין היבשה גורמים לגירוי מתמיד של משטח העין ולדמעת, כחלק מהסימפטומים. לכל אחד ממצבים אלו יש טיפול מתאים.

  מומלץ להיבדק ע"י מומחה לקרנית ולהתאים את הטיפול בהתאם לאבחנה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/01/2018 וירוס עיניים אצל בן 5

  שלום,
  בני בן ה-5 נדבק מבעלי בוירוס עיניים. בהתחלה קיבל מרופאת vמשפחה טיפות עיניים רגילות ואת משחת הסינטומיצין,נתתי לו מס’ ימים גם FML, לאחר שהיה נראה שמחריף הלכנו לרופא עיניים שאמר שאין צורך בטיפול מיוחד ולחכות שיעבור, אבל זה החריף והעין בקושי הצליחה להיפתח, נפוחה,אדומה ועם רגישות לאור(הוירוס כרגע רק בעין ימין), היינו במיון עיניים שם הרופא אמר שזה אדנו וירוס ונתן טיפות דתאמיצין שבהם הוא מטופל תכף שבוע. יש לציין כי רמת הנפיחות והאודם ירדו, אך העין עדיין די עצומה ועדיין קצת נפוחה, ועדיין סובל קלות מהאור.
  איך כדאי להמשיך מכאן מבחינת טיפול?
  הילד שבועיים כבר לא בגן מחשש שידביק את הילדים האחרים, כמה זמן המחלה מדבקת? מתי יוכל לחזור לגן?
  המון תודה מראש

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  השלב המדביק של המחלה נמשך 2-4 שבועות, ולאחר מכן מתחיל שלב כרוני הנמשך שבועות עד חודשים. מומלץ להישאר בבית עד שהעיניים לא יהיו יותר אדומות, דומעות ומפרישות.

  הטיפול בסטרואידים לא חייב להינתן, אולם מרגע שהוחל בו, יש לתת אותו לתקופה של מספר שבועות תוך ירידה איטית והדרגתית במינון עד להפסקתו. אסור להפסיק את הסטרואידים לאחר שבוע ובבת אחת. יש להיבדק אחת לשבוע אצל רופא העיניים, ולבצע בדיקת לחץ תוך עיני.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/01/2018 עפעפיים נפוחות כל הזמן

  היי, בשנים האחרונות אני סובלת מנפיחות קבועה בעיניים. העפעפיים העליונות נפוחות כל הזמן, לפעמים נהיות מאד אדומות. עיניים כואבות. רופאים אומרים כל הזמן יובש בעיניים, אבל טיפות לט עוזרות ואם כן לטווח קצר.
  גם יש חיספסוס כזה בעפעפיים. היו בעיות בבלוטת התריס אבל אין עדות לגרייס. עכשיו התאזן ועדיין עיניים נפוכות וכואבות. אשמח לקבל חוות דעת.

  שירל

  picasso109
  שלום שירלי,

  עפעפיים נפוחות הן תוצאה של דלקת עפעפיים כרונית או של דלקת אלרגית כרונית של העפעפיים והלחמית. למצבים הללו יש סימנים וסימפטומים אופייניים אותם ניתן לאבחן בבדיקה שגרתית אצל כל רופא עיניים. בהתאם לאבחנה יתאים לך הרופא את הטיפול. הטיפול בדלקת עפעפיים כולל הגיינת עפעפיים יום יומית, תחליפי דמעות ונוגדי דלקת מקומיים וסיסטמיים. הטיפול בדלקות אלרגיות כולל טיפול מקומי באנטי היסטמינים, סטרואידים ונוגדי דלקת אחרים. כ"כ מומלץ לפנות למומחה לאלרגיה כדי לנסות למצוא גורמים אלרגיים שעלולים לגרום לדלקת שלך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2018 עין נפוחה ואדומה

  שלום פרופסור,
  מזה כשבוע אני סובלת מעין ימין שלי, בהתחלה היא מגרדת, אח”כ נהיית אדומה, מתנפחת, וגם מבפנים נראה כאילו יש שכבה פנימית נפוחה ואדמדמה, התחושה בעין היא שהיא כבדה, נפיחות ואי נעימות וקושי במצמוץ.
  ידוע לי מבעבר שיש לי דלקת אלרגית בעיניים, אך לא זכור לי מצב שכזה שמתקיים לאורך שבוע שלם ולא מראה סימני סיום.
  1.מה זה יכול להיות?
  2.האם חייב לקבל טיפול תרופתי או שזה יעבור מעצמו?
  3. האם יש חשש לבצע ניתוח בלייזר במצב כזה/ דלקת אלרגית כרונית?

  תודה מראש.

  קארין

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום קארין,

  דלקת אלרגית בעיניים עלולה להתמשך לתקופה ארוכה. יתכן שיש גורם אלרגיה בסביבתך הקרובה שאחראי על הופעת הדלקת לאחרונה. הטיפול התרופתי מגוון וכולל נוגדי דלקת מקומיים (הניתנים בטיפות) כגון אנטי-היסטמינים ומייצבי תאי mast, סטרואידים וטקרולימוס. מומלץ לפנות לרופא עיניים שירשום לך את הטיפול המתאים.

  כעיקרון מומלץ לבצע ניתוח לייזר כשהעיניים שקטות וללא סימני תהליך דלקתי כלשהוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/12/2017 תסנינים בקרנית

  שלום פרופסור,

  לפני שבעה חודשים עברתי ניתוח להסרת משקפיים. חודשיים אחרי הניתוח חליתי באדנו וירוס, מאז אני מטופלת ב FML כחמישה חודשים. לאחר בדיקת מומחה קרנית הוחלט להפסיק להשתמש בטיפות (בירידה הדרגתית). כמה שבועות לאחר מכן שוב חשתי בחזרה של הטשטוש והרופא נתן טיפול בסטרודקס במשך כחודש ואז שוב לרדת בהדרגה. הוסבר לי שהטיפול ארוך וכרוך בחזרות של העכירויות.
  שאלתי היא איך ניתן לדעת אם אין הצטלקות של הקרנית כי בעין שמאל אני מרגישה עדיין טשטוש למרות הסטרואידים.

  תודה.

  images6092CGRF
  שלום רב,

  רק רופא העיניים שבודק אותך יכול להגיד לך אם יש תסנינים ו צלקות. מרבית האנשים לא מפתחים צלקות, ובסופו של דבר, לאחר טיפול מתמשך עם הסטרואידים - התסנינים נעלמים והראייה חוזרת לקדמותה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/12/2017 נפיחות העין שהפכה לנפיחות בלימפה

  פרופסור, שלום רב,
  אצל הבת שלי התנפח עפעף בעין הימין ללא הפרשות או כאבים או גירוד בו, סתם התנפח. אחרי שבוע של שימוש במשחה האנטיביאוטית ללא תועלת פניתי לרופא עיניים אשר איבחן כי זו אלרגיה ונתן טיפות כנגד האלרגיה בכיסוי אנטיביאוטי (משחה). כעבור מספר ימים התנפחה אצל בתי בלוטת למפה באותו הצד, הרגשתי 2 מקומות ההתנפחות : אחד – בלסת התחתונה והשני – ליד תנוך האוזן. נפיחות העין עברה אחרי 6 ימים של הטיפול ועם התפתחות הלימפה נאלצנו לפנות לרופא ילדים ומשטיפול אנטיביאוטי לא עזר הופנתה לבית החולים.

  בתי כבר שבועיים נמצאת בבית החולים ללא אבחנה סופית של המחלה, כל הבדיקות מראות כי זו מחלה זהומית אולם שום אנטיביאוטיקה כולל אוגמנטין, לא עוזרת.

  בתי נבדקה ע”י מומחים שונים כולל פה ולסת, אף אוזן גרון ואימונולוג, כל הבדיקות המעבדה שליליות (מחלת שריטת החתול, חזרת וכו’)…

  האם יש קשר כלשהו בין נפיחות בעין לבין נפיחות הלמפה אשר יכול לעזור באבחנת המחלה קביעת טיפול בה.
  אודה לתשובתך אשר חיונית לבתי.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  שלום רב,

  לא ניתן לדעת על פי הגדלת בלוטות הלימפה מהו הגורם המזהם. בלוטת הלימפה שלפני תנוך האוזן מנקזת את דרכי הלימפה המגיעות מהעין, וזיהומים ויראליים של הלחמית והקרנית בד"כ גורמים להגדלתה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/11/2017 דלקת ויראלית חודשיים

  שלום,
  אובחנתי על ידי רופאת המשפחה שיש לי דלקת ויראלית בעין. ההפרשות שקופות בזוית הין ויוצרות בעור גירוי. קיבלתי טיפות מקסיטרול ל10 ימים. כל פעם סיימתי את הטיפול, היתה הפוגה לשבוע וזה חזר שוב מן ההתחלה. מה זה יכול להיות? לפנות לרופא עיניים?
  תודה

  large
  שלום רב,

  אם מתחילים טיפול בסטרואידים בדלקת ויראלית של הקרנית והלחמית, אין להפסיק אותם לאחר תקופה קצרה, אלא להמשיך אותם לתקופה של מספר שבועות, ולעיתים אף מספר חודשים. כל זאת תחת מעקב רופא עיניים, והנחיות שלו על אופי הירידה האיטית במינון היומי לאורך הזמן.

  לקיחת סטרואידים לתקופה של כמה ימים, הפסקתם הפתאומית, חזרת סימני הדלקת, וחזרה שוב לטיפול בסטרואידים לתקופה קצרה והפסקתם שוב וחוזר חלילה - הם המתכון הבדוק להפיכת המחלה לכרונית, ולכשלון הטיפול. מרבית המטופלים, וגם חלק מהרופאים, נכשלים שוב ושוב בצורת הטיפול הזאת, בעיקר כתוצאה מחוסר מודעות או חוסר סבלנות לקחת טיפול לאורך זמן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/11/2017 דלקת חוזרת

  שלום יש לי דלקת בעין שלא עברה כבר ארבעה חודשים בערך
  הלכתי כמה פעמים לרופא עיניים הביאו לי טיפול הדלקת קצת עברה ועכשיו שוב חזרה
  אני עם טיפות ומשחה כבר ארבעה חודשים
  מה זה יכול להיות ומה אפשר לעשות?
  תודה

  חן

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום חן,

  יש מספר רב מאוד של גורמים לדלקת כרונית בעיניים. אלו כוללים דלקות עך רקע אלרגי, יובש בעיניים, דלקת עפעפיים כרונית, וגורמים מזהמים שונים (כגון כלמידיה, הרפס ועוד). כדי לדעת את הסיבה אצלך עליך לבוא ולהיבדק.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2017 האם אפשר להגיע אלייך להתייעצות בבית גיבור במנחם בגין ולא בירושלים?

  היי

  1. האם אפשר להגיע אלייך להתייעצות פה ברמת גן ולא ירושלים?
  2. האם זה בסדר שבכל התהליך לא נלקחה תרבית?
  3. תחליפי דמעות (היה לי עין יבשה עוד לפני הוירוס), חייב בשביל להבריא מהוירוס? או שאם זה לא עושה לי טוב תחליפי דמעות אין בזה משהו הכרחי למהלך ההחלמה?
  ***אני עושה קומפרסים עם מים קרים במהלך היום כמה פעמים
  4 אני מחדדת אני עם טשטוש בעין שמאל (הוירוס אצלי 3 וחצי שבועות), תחילה נתנו זייליט והופסק והלכתי עם הדעה של הרופא שאמר לא לעבור לFML
  5. האם הדלקת בקרנית לא יכולה חס וחלילה להתפשט למרכיביםחלקים עמוקים אחרים בעין? רשתית וכו’
  6 אשמח למענה לכל התשובות ואני מודה לך מקרב ליבי

  בר

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום בר,

  1 - לא. ברמת גן יש רק מכון להסרת משקפיים בלייזר.

  2 - לא מקובל לקחת תרביות במצב זה. האבחנה ברורה.

  3 - תחליפי הדמעות לא עוזרים "להבריא מהוירוס" אלא לתת הקלה לעין הגרוייה והמודלקת.

  4 - התחלה והפסקה מהירים של סטרואידים (כגון זיילט) זו הטעות הכי גדולה שעושים בטיפול במחלה זו.

  5 - לא.

  6 - אין על מה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 עכירויות בקרנית לאחר דלקת

  שלום פרופ’ סולומון,
  כחודשיים לאחר שנדבקתי בדלקת בעין כנראה על ידי רופא מטפל, הדלקת עברה מזמן יחסית אך עדיין הנני רואה מטושטש בעין, מפריע במיוחד בשעת לילה בנהיגה.
  אחד הרופאים אמר שיש צלקת ואין מה לעשות, אך נגשתי לרופא עיניים נוסף שמתמחה בקרנית והוא אמר שכרגע הוא לא רואה צלקת ואלה עכירויות בקרנית (“post ekc esi’s”) שאמורות להיעלם תוך 6 או אפילו 12 חודשים , ושהוא הוא לא ממליץ לטפל כרגע בסטרואידים כי הדבר עלול לחזור.
  האם לפי דעתך המקצועית תסנינים אלה באמת בד”כ נעלמים מעצמם ובאמת זה בד”כ פרק הזמן הדרוש לחזרה לראיה טרם הדלקת.
  תודה רבה

  דניאל

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום דניאל,

  כל מה שאמר לך הרופא המומחה לקרנית  - נכון.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  25/11/2017 תודה פרופסור

  אתה יכול להגדיר בבקשה “אם עבר זמן רב מהתהליך”?
  אני 3 שבועות עם הדלקת מתחילת התהליך ועד הגעתה לאחרונה לקרנית.
  כמה לדעתך היית נותן “צאנ’ס” לחלוף לבד? מה נחשב אצלך עבר זמן מהדלקתתהליך?
  וכן אני בלי פניקול (כי גם לזה יש דעות. ורופא אחד אמר שלא צריך ואחד אמר שכן )
  תודה.

  crazyeyeartcover_Slide
  שוב שלום,

  השלב האקוטי, שבו יש וירוס פעיל בקרנית נמשך 2-4 שבועות, ומתבטא באודם, צריבה, אי נוחות, הפרשות רבות, ולעיתים כאב. בקרנית ניתן לראות תסנינים קטנים בתוך שכבת האפיתל (שכבת התאים החיצונית המצפה את הקרנית). זהו השלב המדביק, בו כל מגע של הידיים בדמעות ובהפרשות של העיניים עלול להעביר את הוירוס לאנשים אחרים ע"י מגע של ידיים עם אנשים אחרים, מגע בבגדים, מגבות וכלי מיטה, ומגע בריהוט ועצמים בחדר (כגון ידיות של דלתות, כפתורים במעלית וכו').

  לאחר החודש הראשון מתחיל תהליך הנמשך שבועות, ולעיתים אפילו חודשים, בו מופיעים תסנינים תת-אפיתליאליים בקרנית. התסנינים הם מצבורים של כדוריות לבנות, שמגיעות אל הקרנית. בשלב זה הוירוס הפעיל לא נמצא יותר בקרנית, ואין יותר חשש להדבקה. התסנינים מגיעים ונעלמים. לפעמים הם מפריעים לראייה ולפעמים לא. ההחלטה על צורך בטיפול נעשית ע"י רופא העיניים.

  הטיפול בסטרואידים שנוי במחלוקת, ותלוי במידת ההפרעה שהתסנינים גורמים. מקובל לחשוב שמתן סטרואידים בשלב האקוטי עשוי להביא להקלה בסימנים ובסימפטומים, אך מצד שני מאריך את משך המחלה, ותורם לכך שמשך הופעת התסנינים יהיה ארוך יותר. אחת הטעויות הנפוצות היא מתן סטרואידים לתקופה קצרה, והפסקתם באופן פתאומי. הדרך הנכונה לטפל עם סטרואידים הניתים בטיפות לעיניים היא לתת אותם לתקופה של שבועות רבים, תוך ירידה מאוד איטית והדרגתית, על פי מצב הקרנית. למרבה הצער לרוב האנשים אין סבלנות או משמעת עצמית לקחת טיפול לתקופה ארוכה, ולכן התסנינים נשארים זמן רב יותר בקרנית. בתקופה שבה אין לאנשים סבלנות לקרוא טקסט שיש בו יותר משני משפטים קצרים, או לראות סרטון שנמשך יותר מ-15 שניות, קשה מאוד להבין שיש מחלות שנמשכות זמן רב ומצריכות טיפול מתמשך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/11/2017 האם טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות?

  היי,

  שוב תודה על התשובה המעמיקה.

  הבנתי שבוירוס הזה צריך להמתין בסבלנות. האם טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות?
  הפחד הוא שהתסנינים עם הזמן חס וחלילה לא יצטלקו ללא הטיפול.
  בכל מקרה טיפות פניקול יכולות למנוע הצטלקויות הקרנית? או שאין קשר?

  תודה מראש

  imagesAK0SIJ0H
  שלום רב,

  טיפות פניקול הן אנטיביוטיקה (כלורמפניקול) שתפקידה למנוע זיהום משני בקרנית. אין להן השפעה כלשהיא על מניעת הצטלקות. הטיפול היעיל ביותר למניעת הצטלקות הוא טיפות המכילות סטירואידים.

  במרבית האנשים התסנינים לא יצטלקו, אלא יעלמו עם הזמן. אם עבר זמן רב מתחילת התהליך, ויש תסנינים לא רבים שאינם פוגעים בראייה, הרי שאין צורך בהכרח לטפל בהם. בכל אופן ההחלטה על הטיפול צריכה להיות של רופא עיניים, ורצוי רופא אחד, שעוקב אחריך לאורך זמן.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2017 שאלה בקשר לצילינדר ועכירויות

  שלום, השאלה היא קצת למדנית.
  יש לי עכירויות מרובות בקרנית לאחר דלקת שאני לא מטפל בהם (לאחר שלושה חודשים התייאשתי והפסקתי )
  לפני העכירויות היה לי צילינדר 0.5-, עשיתי בדיקת ראייה ונמצא ש”אין” לי צילינדר.
  האם אני אמור להזמין משקפיים בלי צילינדר או עם צילינדר (כי לכאורה זה שאי אפשר למדוד אותו בגלל העכירויות לא אומר שהוא לא קיים.

  שאלה 2) האם עכירויות מרובות יכולות לגרום לפטוזיס בינוני? בלי קשר לסנוור, אני לא מסנוור מהעכירויות ועדיין יש פטוזיס בינוני, כבר עברה חצי שנה מהופעת הדלקת

  דן

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום דן,

  העכירויות בקרנית גורמות לפעמים לשינוי בקמירות הקרנית, בעיקר לירידה מסויימת בקמירות. התוצאה היא ירידה בכח התשבורת של הקרנית וירידה בקוצר הראייה. העלמות הצילינדר היא חלק מתופעה זו. למעשה אין לך יותר צילינדר, כך שלפחות הרווחת משהו מהדלקת בקרנית. את המשקפיים החדשות צריך לעשות על פי המצב בפועל, ואם לא נמצא צילינדר בבדיקה, אז גם במשקפיים אין צורך לשים את הצילינדר.

  צניחת העפעף היא תוצאה של דלקת כרונית בעין. בד"כ לאחר נסיגת הדלקת העפעף יחזור למקומו הקודם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  23/11/2017 תסנינים בקרנית על רקע אדנו וירוס

  פרופסור שלום,
  אני בן 23 לפני כחצי שנה עברתי ניתוח להסרת משקפיים בשיטת ה PRK ממספרים גבוהים יחסית (-8). כחודש לאחר מכן תקף אותי אדנו וירוס שהתחיל בנפיחות, אודם וכאבים עזים בעין שמאל וכמובן שגם אח״כ עבר לעין ימין, משך השלב האקוטי של המחלה נמשך כשלושה או ארבעה שבועות. מאז אני נמצא במעקבים בלתי פוסקים אצל הרופא המנתח תוך מעקב אחר לחץ תוך עיני. בבדיקה נמצאו תסנינים רבים ומפושטים בעיקר במרכז ציר הראייה דבר שגורם לירידה ניכרת בראייה (יותר בעין שמאל) 6/8.5 בעין שמאל ו6/6.5 בעין ימין. טופלתי בטיפות סטרואידים מסוג FML במשך כ5 חודשים תוך ניסיון לרדת במינון בצורה איטית. באמצע אוקטובר התבהרו התסנינים בצורה משמעותית וסיימתי את הטיפול בסטרואידים בהוראת הרופא ובמקום נתן לי טיפות Restasis להקלה. לדאבוני הרב התסנינים חזרו שוב לאחר כחודש וחצי והרופא אמר לי לחזור לסטרואידים 3 טיפות ביום לשבוע בלבד נוסף לרסטזיס 3 פעמים ביום.
  הרופא ציין כי ישנה אופציה של ניתוח מסוג PTK על מנת לשייף את האזורים שבהם העכירות נמצאת אך ציין כי זהו חזון למועד מכיוון שזה עלול להשאיר לי מספר פלוס במשקפיים.
  אני די מתוסכל מהמצב. די מתחרט שביצעתי את הניתוח. אני אמור לטוס ללמוד בקרוב בחו״ל וכבר אובד עצות.
  האם המצב בלתי הפיך?
  אודה מאוד להמלצתך…

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום חיים,

  אין שום קשר בין הניתוח שעברת ובין העובדה שנדבקת באדנו-וירוס. בכל חודש נדבקים בוירוס הזה מאות ואולי אלפי אנשים ברחבי המדינה, ללא קשר כלשהוא לניתוח. אתה נדבקת בוירוס בגלל שנגעת באדם אחר שנדבק בוירוס, ואח"כ נגעת עם הידיים בעיניך ושיפשפת אותן - וכך נדבקת בוירוס. זו אשמתך ולא אשמת הניתוח או הרופא המנתח. אולי בזכות זה שעברת ניתוח - אתה זוכה למעקב הדוק מצד הרופא המנתח, שלא היית זוכה בו בכלל אם לא היית עכשיו אחרי ניתוח.

  מהלך ההחלמה אופייני מאוד, והוא ארוך וממושך. התסנינים הם תוצאה של הפעילות של המערכת החיסונית שלך, שפועלת כנגד הוירוס או שרידי הוירוס בקרנית. הטיפול בעזרת סטרואידים או רסטאזיס נמשך חודשים ארוכים, עד להעלמות התסנינים. אבל לא תמיד יש צורך לקחת סטרואידים, אם התסנינים לא פוגעים בצורה משמעותית בראייה. הראייה שלך כיום היא מצויינת, וניתן לשקול ירידה איטית והדרגתית בסטרואידים על פני מספר שבועות עד חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/11/2017 תודה אתה תותח!

  תודה על ההסבר המעמיק.

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  בשמחה.

  בברכת רפואה שלמה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  16/11/2017 טיפול בFML לאחר וירוס אדנו עם תסנינים בקרנית?

  שלום רב,
  לפני שבועיים חליתי בוירוס אדנו בעין שמאל .
  במהלך השבועיים טופלתי באופלוקס לאחר מכן 5 ימים בזלייט ובכל זאת ירדו תסנינים לקרנית.
  והתחיל טשטוש קל על העין שמאל מרחוק
  עין ימין קיבלה בצורה קלה.
  למרות הטיפול בזלייט ושכן התתחו תסנינים..הרופא הוציא היום מרשם לFML.
  בשלב הזה הלכתי היום לרופא מומחה בקרנית,אשר בדק ומצא:
  בשמאל SEI’s מרובים פזורים בקרנית,בחלקם עם SPK’s עליהם. לחמיות היפרמיות מעט בשתי העיניים.
  בימן ללא צביעה בקרנית,רמז להסננה עדינה ב12.
  בתוכנית טיפול רשם מומלץ להימנע מטיפול סטרואידים כעת.
  כלומר בדעה הפוכה מהרופא שהוציא את הFML.
  1. איך הסתבכה הדלקת לקרנית אם טיפלתי בזיילט?
  2. מה אני אמורה לעשות שאחד אמר בטח שכן יש תסנינים, והשני אומר חד משמעית בשלב הזה לא לטפל בסטרואידים על פי הממצאים שציינתי למעלה.
  מה דעתך פרופסור נכבד?

  confused
  שלום רב,

  תסנינים בקרנית הם תגובה דלקתית של המערכת החיסונית לנוכחות הוירוס בקרנית. הם מופיעים בעקבות זיהום של הקרנית באדנו-וירוס, ועלולים להישאר בקרנית לתקופה של שבועות רבים, ולעיתים גם חודשים. בד"כ הם נעלמים לבד תוך שבועות עד חודשים, גם ללא טיפול בסטרואידים. אם התסנינים לא גורמים להפרעה משמעותית בראייה, מומלץ שלא להתחיל כלל כל טיפול בסטרואידים, להמתין בסבלנות (דבר שכנראה חסר לרב האנשים), ולאחר מספר שבועות הם יעלמו לבד.

  אבל במקרים מסויימים, בהם התסנינים מרובים מאוד וגורמים לירידה משמעותית בראייה, ניתן להתחיל בטיפול מקומי בסטרואידים. התכשירים המקובלים הם FML, לוטמקס או זיילט. אולם ברגע שמתחילים בטיפול בסטרואידים, חייבים להמשיך את הטיפול לתקופה ממושכת של מספר שבועות, תוך ירידה איטית והדרגתית בתדירות היומית. מתן הסטרואידים למספר ימים והפסקתם כשהתסנינים נעלמים היא טעות, מכיוון שהתסנינים יחזרו ואף יתגברו מיד לאחר הפסקת הסטרואידים, ובמיוחד כשמפסיקים את הסטרואידים בבת אחד ולא באופן הדרגתי. מרבית האנשים לוקחים את הטיפול ל 2-3 ימים, מרגישים הטבה, מפסיקים, התסנינים חוזרים, מחדשים את הטיפול לכמה ימים, שוב מפסיקים, שוב יש החמרה, ואז הולכים לרופא אחר שנותן עצות אחרות - וכך ללא סוף.

  הטיפול הנכון בסטרואידים (אם כבר הוחלט להתחיל בטיפול כזה) בדלקת ויראלית של אדנו וירוס הוא להתחיל עם מינון יומי של 3-4 פעמים ביום למשך שבוע עד שבועיים, ואז לרדת כל שבוע-שבועיים במינון בהדרגה לפעמיים ביום, ואז לפעם ביום ואז ליום כן / יום לא לסירוגין. תוך כדי הטיפול יש להיות במעקב של אותו רופא עיניים, שיחליט על קצב הירידה, ולעיתים יחליט על העלאה של המינון אם התסנינים חוזרים. בנוסף יש לבדוק לחץ תוך עיני במהלך כל תקופת הטיפול. משך הטיפול יכול לקחת חודשיים ואף יותר, ומצריך סבלנות ומשמעת.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/11/2017 טיפול ברסטזיס לעכירויות בקרנית

  שלום, קראתי מחקרים שבוחנים את ההשפעה של רסטזיס על sei after akc.
  אל מי אני אמור לפנות כדי לקבל את הטיפול? (אני לא מעוניין בטיפול בסטירואידים בשל תופעות הלוואי).
  רופאת העיניים אומרת לי שאינה מכירה והפנתה אותי לרופא קרנית, אך אני חושש שגם הוא לא יכיר וכן שהקופה לא תוכל להנפיק לי מרשם גם אם הרופא ירצה.
  מה אני אמור לעשות? אם הינך מכיר את הטיפול אני יכול לבוא באופן פרטי אך רק למפגש אחד (אין לי את האמצעים לבוא פעם בחודש), האם תוכל לרשום הוראות לאחר הביקור אצלך לרופאת העיניים וכך לעזור לי?
  Cyclosporine a 0.05% eye drops for the treatment of subepithelial infiltrates after epidemic keratoconjunctivitis
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3504

  Dan

  picasso
  דן שלום רב,

  כל רופא עיניים וכל רופא משפחה יכול לרשום לך כל תרופה, כולל Restasis, אם הוא רוצה. יחד עם זאת יש להבין שרסטאזיס היא תרופה נוגדת דלקת חלשה, שיעילה לטיפול בדלקת קלה משנית ליובש בעיניים. תרופה זו אינה כ"כ יעילה בטיפול בתסנינים תת אפיתליאליים (SEIs) הנוצרים בעקבות דלקת ויראלית של אדנו וירוס (EKC). הטיפול היעיל ביותר הוא טיפות סטרואידים, בד"כ FML או לוטמקס, אותן לוקחים במינון התחלתי  של 3-4 פעמים ביום, תוך ירידה איטית על פני מספר שבועות, ותוך מעקב של רופא עיניים באיזור מגוריך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/10/2017 מה בין עכירות לבין צלקת

  שלום, האם רופאי עיניים יכולים להבדיל בין צלקת בקרנית לבין עכירויות (sei) בקרנית?
  יש לי את העכירויות הנל לאחר אדנו וירוס והרופאים אומרים לי שזה צלקות בקרנית ואז שאני שואל אותם אם זה צלקות או עכירויות הם עונים עכירויות.
  מה שמביא אותי לשאלה לעיל? האם בבדיקת slit lamp אפשר לדעת בבירור האם זו עכירות או צלקת?
  2)האם יש הבדל בין בעכירות עם תהליך דלקתי פעיל לבין עכירות ללא תהליך דלקתי פעיל?

  choas-web-med
  שלום רב,

  בבדיקת הקרנית ב- slit lamp (מנורת סדק) ניתן להבחין בין צלקת ובין תסנין תת- אפיתליאלי (SEI). תסנין תת-אפיתליאלי הוא מצבור של תאי דלקת, שהגיעו לקרנית בעקבות שרידי וירוס (אנטיגנים) שנשארו שם. הם נראים כמו נקודה לבנה עם שוליים לא חדים, והם מפוזרים על פני הקרנית במקומו שונים. הן משנים את מיקומם מיום ליום, ויכולים להיעלם או לבוא מחדש בעקבות טיפול בסטרואידים. התסנינים הם ביטוי לדלקת פעילה, שהיא תגובה לזיהום הויראלי.

  צלקות לעומתם הם איזורי עכירות בקרנית הנראים בצבע לבן-אפור, עם גבולות חדים, הם בעלי שטח רחב יותר מהתסנינים, הם בד"כ יציבים ולא נעלמים. הם מבטאים את הסיום של תהליך הריפוי של הדלקת, והם אינם ביטוי לדלקת עילה.

  רופא עיניים מומחה לקרנית יכול להבדיל בין תסנינים לצלקות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2017 דלקת ויראלית של לחמית העין

  שלום לך ד”ר סלומון,
  אובחנתי בדלקת ויראלית של לחמית העין לפני שבוע. הבנתי שזה עניין של 2-3 שבועות ושזה עובר לבד ללא טיפול. אני שומרת על הגיינה גבוהה, החלפת מצעים, מגבות ושימוש במגבוני eye care. שאלתי היא האם לאחר פרק זמן זה אוכל לחזור לשימוש בעדשות מגע יומיות. ממש סובלת משימוש במשקפיים ובמספרים שלי זה הבדל של ממש. (12- במשקפיים, 10- בעדשות)
  האם דלקת זו היא מסוג הדלקות שנוהגות לחזור לעיתים תכופות? מה הגורמים לדלקת זו?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  תוכלי לחזור לעדשות רק לאחר שרופא עיניים יבדוק אותך שוב ויאשר לך שבטוח לחזור לעדשות.

  דלקת ויראלית נגרמת מהדבקה בוירוס מאדם אחר שיש לו את הדלקת. הוירוס עובר במגע עם הפרשות מזוהמות, הנמצאות בידיים או בחפצים שונים בסביבה (ריהוט, ידיות דלת, מעקות, מצעי מיטה, מגבות וכו'), ומגע של הידיים בעיניים שלנו. רובינו מדביקים את עצמנו לאחר מגע או שפשוף של הידיים בעיניים, לאחר שהידיים נחשפו להפרשות המזוהמות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/10/2017 חשש מלחץ תוך עיני מוגבר בתינוק בגין טיפול ממושך בסטרואידים

  שלום פרופ’ סלומון,
  בני תינוק בן 4 חודשים סבל במשך כחודש ימים מאדנו וירוס שהתמקד בעין ימין, גרם לבצקת ענקית ובהמשך לארוזיה באותה העין (עקב חיכוך העפעף הנפוח). כתוצאה מכך אושפז וטופל במשך כחודש במגוון טיפות ומשחות
  אנטיביוטיות-סטרואידיות (כרגע עדיין מטופל ע”י לוטומקס בלבד בגין שאריות בצקת בקרנית).
  האם לדעתך ישנה הצדקה לבדיקת לחץ תוך עיני בעין זו?
  כיצד לדעתך מומלץ לבצע את הבדיקה במידה וכן ?
  אבקש לציין כי בדיקה ראשונית תחת טשטוש של הילד לא הצליחה כפי הנראה (שכן התוצאה 37mmHg ~).

  אודה לעזרתך שכן אנו חוששים מהרדמה כללית ראשונית וכן מהרדמה כללית בגין המעקב במידת הצורך.

  sunset-eyeball
  שלום רב,

  מומלץ לנסות לבצע את הבדיקה ללא הרדמה, בעזרת מד לחץ דיגיטלי או מכשירים חדשניים אחרים הקיימים כיום למדידת לחץ תוך עיני, שניתן להשתמש בהם בתינוקות מכיוון שהם ניידים. אם לא ניתן  לעשות זאת, הרי שאין ברירה וצריך לבצע בדיקה תחת הרדמה. מומלץ להתייעץ עם רופא עיניים מומחה למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2017 דלקת אלרגית כרונית

  שלום, כבר שנתיים סובלת מדלקת אלרגית כך נבדק ע״י כמה וכמה רופאי עיניים שהייתי אצלהם
  הדלקת מאופיינת בדמעות בלבד ולעיתים תחושת צריבה קלה בקצה העין, כמעט ואין הפרשות
  בכל פעם שחוזרות לי הדמעות נותנים לי טיפות פלרקס והדמעות עוברות מיד באותו היום כבר, ממשיכה את הטיפול עד סופו ויש שקט מופתי לכמה חודשים עד שמתחלפת לה עונה כנראה,וזה שוב חוזר
  בפעם האחרונה הרגשתי שחוזרות לי הדמעות רק בעין שמאל, הפעם עם הפרשה צהובה ומתגברת בעיקר בבקרים
  עין ימין לא נדבקה כלל (עברו כבר 3 וחצי שבועות) לאחר שבוע מתחילת הסימפטומים רופא עיניים טען שיש לי דלקת מאוד קלה ונתן לי טיפות לוטומקס עם סטורןאידים ואמר שאלו טיפות עדינות ויש לשים אותן עד שבוע ולא יותר.
  הדמעת לא עוברת לי כלל, גם לא ההפרשות
  תמיד הטיפות עזרו לי ופעם ראשונה שזה לא עוזר כלל.
  מה זה יכול להיות ? חייבת לציין שישנה גם ירידה בראייה בעין של הדלקת.
  תודה

  עדי

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום עדי,

  ככל הנראה את סובלת עכשיו מדלקת ויראלית בעין אחת, כשברקע יש לך דלקת אלרגית של הלחמית. אם נדבקת באדנו-וירוס, הרי שמדובר במהלך ממושך, עם שלב אקוטי הנמשך 2-4 שבועות, ולאחר מכן מהלך כרוני המתבטא בתסנינים בקרנית שעלול להימשך מספר חדשים. הטיפול בסטרואידים אינו הכרי, אך אם מתחילים אותם - אסןר חהפסיק אחרי שבוע, ויש להמשיך אותם לתקופה ארוכה, תוך ירידה הדרגתית ואיטית מאוד במינון היומי. במקביל יש להיבדק ע"י רופא עיניים אחת לכמה שבועות, לבדיקת הלחץ התוך עיני, ולהתאמת המינון של הסטרואידים בהתאם למצב הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2017 דלקת בעין שמאל שחוזרת כל הזמן

  שלום פרופ׳ אבי,
  לפני חודש לערך החלה אדמומיות שמלווה בצריבה בעין שמאל ( יש לציין שזה היה לאחר כאבי ראש חזקים שחוויתי יום לפני) הייתי אצל רופאת המשפחה לא ידעה ממש למה לשייך זאת, אמרה אולי תחילתה של דלקת ויראלית, אולי גירוי שנגרם לעין כתוצאה ממשהו שנכנס לתוכה ואמרה לי להיות במעקב, יום למחרת האדמומיות הילה לעבור ושיערתי שזה אולי בגלל שנכנס לי סבון לעין, העניין הוא שזה חוזר כל הזמן, ממש אחת לשבוע אני מתעוררת עם עין אדומה וצורבת ללא הפרשות כלל וזה עובר לאחר יומיים, תמיד זה בעין שמאל. ממה זה יכול להיגרם? אציין שאני לוקחת באופן קבוע קונצרטה.

  הדר

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום הדר,

  אם את מתעוררת עם עין אדומה וכואבת - יתכן שמדובר בתסמונת הארוזיות החוזרות בקרנית - Recurrent corneal erosions. הטיפול הוא ע"י שימוש במשחה לפני השינה או בטיפות המכילות מלח מרוכז - NaCl 5%. במקרים בהם יש התקפים חוזרים כל יום - ניתן להשתש בעדשת מגע טיפולית לשבועיים ברציפות, כדי למנוע את הארוזיות החוזרות.

  לחצי כאן למידע נוסף באתר זה על תסמונת הארוזיות החוזרות.

  בכל מקרה צריך לבדוק אותך כדי לוודא שזו אכן הסיבה ל תלונותיך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/09/2017 פצעון שומני בעפעף

  שלום לך פרופ אבי.
  לפעמים יוצא בעפעף אצלי פצע קטנטן בין הריסים…והפעם יצא לי כזה שהוא שומני קטן ולבנבן בעפעף למעלה…ולא מוגלתי אלא נראה שומני…מה צריך לעשות ?
  בתודה יצחק.

  angelfish_blueface_eye
  שלום יצחק,

  מדובר בשומן המופרש ע"י בלוטות מייבומיאן הנמצאות בעפעפיים ופתחן נמצא בקצה העפעף, מאחורי קו הריסים. לעיתים נוצרים שומנים לא מסיסים בבלוטות, היוצרים פקקים הסותמים את הבלוטות, ואז זה נראה כמו נקודה לבנה בקצה העפעף. ניתן לנסות להסיר אותה ע"י חימום מקומי של העפעפיים מספר פעמים ביום למשך מספר ימים. אם זה לא עוזר יש לפנות לרופא עיניים, שיבצע לחיצה של קצה העפעף ויגרום לפתיחת החסימה בבלוטות השומן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/09/2017 צריבה בעינים

  שלום .
  אני סובלת מדלקת עיניים חריפה מאוד כנראה על רקע ויראלי, כבר קרוב לשבועיים.
  מטפלת באנטיביוטיקה ,העניים נראות כבר ממש בסדר יחסית למצב הקודם בתחילת הדלקת.
  שאלתי היא: בשלושה ימים האחרונים נעלמו ההפרשות אבל העיניים צורבות לי בצורה ממש קשה! כאילו מישהו שם לי בצל בתוך העניים.עד כדי כך שממש קשה לי לפתוח את העיניים ולראות אור. שמעת על תופעה כזו? האם זה מאפיין את סוף הדלקת ???
  מודה לך מראש הדס זיו

  sunset-eyeball
  שלום הדס,

  יתכן שיש לך תסנינים בקרנית או ארוזיות בקרנית, שהן חלק מדלקת ויראלית הנגרמת ע"י אדנו-וירוס. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים בהקדם, שימליץ על טיפול מתאים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/09/2017 עיניים אדומות ובעיקר עין ימין

  שלום,
  מאז שאני זוכר את עצמי, אני סובל מעיניים אדומות, אחת אדומה קצת והשניה ממש אדומה, זה בולט במיוחד כשאני עייף אחרי ים או בריכה או סתם מקום עם אבק, ביקרתי אצל כמה רופאים בשנה האחרונה קיבלתי טיפול בססטיין ועוד כמה טיפות שאני לא זוכר, הרופאים גם טענו שהעיניים שלי גם יבשות מאוד. היתי רוצה לשמוע ממך דוקטור מה עלי לעשות זה מאוד לא נוח כל הזמן אומרים לי איך העיניים שלך אדומות. האם אפשר לקבל אבחנה ממך בפרטי או דרך הקופה. תודה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אתה מוזמן לבדיקה במרפאתי במרכז הרפואי הדסה עין כרם. לחץ כאן לפרטים ליצירת קשר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/09/2017 Eck דלקת עיניים ויראלית

  ששלום רב פרופסור מכובד !
  אני תום , בן 35
  אני לאחר דלקת עיניים מסוג eck שהתחילה לפני שלושה וחצי שבועות בעין שמאל בעיקר ובעין ימין בצורה קלה יחסית לעין השניה
  ב25/8 הייתי באיכילוב והרופא עיניים נתן לי טיפות זיילט למשך שבוע ימים

  בבדיקה של העיניים הרופא רשם בצד שמאל :
  Spks,sei מופשטים ובנוסף ארוזיה עליונה 1*.2 מ״מ
  ח״ר 6/8.5 בשמאל
  ח״ר 6/6.5 בימין
  בעין ימין ללא sei

  לאחר שבוע של שימוש התסמינים עברו (אודם בעין ,כאבים והפרשות צהובות על העין בבוקר )

  כיום נשארו לי הפרשות מדי פעם צלולות ודביקות כאשר אני טופח עם נייר מטבח חד פעמי על העיניים

  לצערי הראיה בעין שמאל מטושטשת ,פחות בבוקר ויותר לאחר שאני קורא בטלפון הנייד וכל שהיום ממשיך לקראת הלילה

  שמתי לב שלאחר שאני מטפטף הרבה ססטין אולטרא ושוטף את העיניים בתמיסת סלין הראיה מתחדדת ואני רואה לכמה רגעים ממש טוב יחסית

  שאלתי היא האם יכול להיות שהראיה המטושטשת היא בגלל שהעין ממשיכה לייצר הפרשות כל הזמן ?
  או שיש הטבה זמנית לכמה דקות ב sei בגלל השטיפה שאני עושה בעין ?
  או שיש סיכוי שלמרות האבחנה על sei מופשט התסנינים כבר עברו ?

  ועוד שאלה בבקשה :
  האם יש אפשרות במידה ויש עדיין תסנינים בקרנית ,להתחיל טיפול ישירות עם ציקלוספירין ולא עם סטרואידים ?
  קראתי בכמה מחקרים שנעשו בגוגל לפני כמה שנים שיש אחוזי הצלחה לא רעים בכלל ל טיפות רסטיז 0.5% ו1% במיוחד בשלבים המוקדמים של התסנינים ואפילו בשלב החריף שהיה כשמטופל נמצא עם תסנינים בעיניים בשלב החריף וטופל עם ציקלוספירין ולאחר כשבוע התסנינים עברו

  תודה רבה מראש פרופסור סולומון !!!
  וסליחה על ריבוי השאלות

  תום .

  דרך אגב יש לי תור אליך ביום חמישי הבא 14/9
  פשוט אני מאוד סקרן לדעת עד אז

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  הראייה שלך מטושטשת כי יש לך ככל הנראה עדיין תסנינים תת אפיתליאליים. אלו יכולים להישאר חודשים רבים בקרנית, ומחייבים טיפול בטיפות סטרואידים לתקופה ממושכת, תוך ירידה האיטית והדרגתית על פני מספר חודשים.

  כדי לדעת אם יש או אין תסנינים בקרנית עליך להיבדק אצל רופא עיניים (ולא ע"י ד"ר גוגל), שיתאים לך את הטיפול בהתאם למצבך. כל רופא עיניים בקופת חולים יודע לטפל במצב זה, ואין צורך לבוא אלי.

  ציקלוספורין A לא באמת עוזר. רסטאזיס זה שם מסחרי של תכשיר המכיל ציקלוספורין A בריכוז אחד של 0.05%, ריכוז מאוד נמוך המתאים לטיפול בדלקת עיניים קלה המלווה את העין היבשה, ולא למצב שלך. אין ציקלוספורין A בריכוזים של 0.5% ו-1% להשגה בבתי המרקחת כתכשיר המיוצר באופן מסחרי. ניתן לרכוש אותו על פי מרשם בהכנה רוקחית מיוחדת בבתי מרקחת מסוימים, ומחירו גבוה מאוד. הוא גם לא כ"כ יעיל.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/09/2017 עפעף נפול

  שלום, יש לי עכירויות מרובות בקרנית כולל במרכז לאחר דלקת עיניים,עברו שלושה חודשים מאז, הראייה שלי היא אמנם 6/6 אבל 20/25. אני הפסקתי עם הסטרואידים באישור רופאת עיניים כללית.

  הבעיה היא שיש לי נפילת עפעף ואמרו לי ש “לעיתים פני שטח קרנית לא סדירים עלולים לגרום להפרעה בעפעף”
  אני הרי לא יודע אם העכירויות יחלפו ובמידה יצטלקו אז פני שטח הקרנית יהיו לא סדירים ואני לא רוצה להתקע עם עפעף נפול
  אני כבר מעדיף לחזור לסטרואידים

  יש לציין שאני רק בן 25

  דן

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום דן,

  קשה להבין מהניסוח המבולבל של שאלתך מה בדיוק קרה, אך אני מניח שחלית בדלקת ויראלית של הקרנית בגלל אדנו-וירוס (EKC), והופיעו תסנינים או צלקות בקרנית, ובהמשך התפתחה צניחת עפעף.

  צניחת העפעף העליון היא לעיתים תוצאה של דלקת כרונית של משטח העין. לעיתים העפעף חוזר לקדמותו מספר חודשים לאחר נסיגת הדלקת, ולעיתים הוא נשאר כך. מטרת הטיפול בסטרואידים אינה להחזיר את מנח העפעף לקדמותו אלא למנוע את התסנינים והצלקות המופיעים בדלקת ויראלית על רקע אדנו-וירוס.

  מומלץ להמתין מספר חודשים לאחר נסיגת הדלקת. אם העפעף לא יחזור לנח הרגיל שלו, מומלץ לפנות למומחה בניתוחי עפעפיים (אוקולו-פלסטיקאי).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/08/2017 וירוס אדנו שעבר לקרנית העין

  שלום פרופסור סלומון,
  לפניי חודש נדבקנו אני ובעלי בוירוס אדנו שהתחיל בלחמית העין עם נפיחות מאד גבוה.
  שנינו מטופלים בטיפות MAXITROL והעיניים שלי באמת נפתחו וחזרו כמעט למצב תקין מבחינה חיצונית אך קצת לאחר שהתחלתי את הטיפול בטיפות התחיל לי טשטוש ראיה שנמשך כבר כשבועיים לסירוגין.
  יש ימים שאני יכולה לראות היטב ויש ימים שאני בקושי מצליחה לקרוא כיתוב ממרחק קטן.
  רציתי לשאול האם היית ממליץ להמשיך בטיפות MAXITROL ולהתאזר בסבלנות או שלדעתך כדאי לבחון אפשרות לסוג אחר של טיפול?

  תודה רבה

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום רב,

  ככל הנראה יש לך בקרנית תסנינים תת אפיתליאליים, המאפיינים את השלב הכרוני של המחלה. את צריכה להיות במעקב רופא העיניים באיזור מגורייך, והוא יחליט על אופן הטיפול בהתאם למצב הקרנית. כעיקרון - תסנינים בקרנית הגורמים לירידה בראייה מחייבים טיפול מקומי בטיפות סטרואידים לתקופה ארוכה, תוך ירידה איטית מאוד במינון היומי, ותוך מעקב צמוד של רופא העיניים שלך (ולא של ד"ר גוגל...).

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/08/2017 דלקת עיניים או אלרגיה?

  היי, כבר 5 ימים אני עם עיניים אדומות, צורבות ומגרדות, יש רגישות גבוהה לאור וכאבים. בנוסף יש לי גירוד ופריחה בכל מיני נקודות בגוף. רופאת העיניים לא ידעה מה יש לי בעיניים ואמרה שהתסמינים לא קשורים אחד לשני. רשמה לי מקסיטרול 3 פעמים ביום אך לאחר טיפול של 3 ימים אני לא מרגישה כלל הקלה. הייתי אצל רופאת עיניים והיא רשמה לי טיפות אחרות אך גם לא ידעה להגיד מה יש לי. אני אמורה לטוס בסוף החודש, ואני סובלת מכאבים, גירודים וצריבה נוראית. אין לי הפרשות מוגלתיות, אולי רק דימוע מועט.

  imagesDFCS4JZ8
  שלום רב,

  גרד בעיניים מצביע בד"כ על דלקת אלרגית בעיניים. קיים טיפול ספיציפי לדלקות אלרגיות בעיניים. מומלץ לגשת בהקדם לרופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/08/2017 דלקת עיניים אלרגית אצל תינוקת בת שנה וחמישה חודשים

  שלום רב, בת שנה וחמישה חןדשים מעל שבוע עם דלקת.עיניים טופלה תחילה בפנימיקסין שלא עזר לאחר מכן הבחנתי שהעפעפיים התנפחו ויש דמעת ואין הפרשות ורופא ילדים רשם מקסיטרול, כבר ארבעה ימים מטופלת ובמקביל גם בטיפות פניסטיל, יש הטבה אבל עדיין לחמיות אדומות מאוד ויש גרד האם יש טיפול חליפי שאפשר לתת בגיל הזה? לא מצליחה להשיג מומחה ילדים שיראה אותה תודה

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  עליך לקחת אותה לבדיקה אצל רופא עיניים, ולא להסתפק בבדיקה של רופא הילדים. מרבית דלקות העיניים בילדים הן על רקע ויראלי, וחולפות מעצמן ללא טיפול תרופתי. קיימים סוגים של דלקות לחמית ויראליות, הנגרמות ע"י אדנו-וירוס, שעלולות להימשך מספר שבועות. רק רופא עיניים יכול לעשות אבחנה מדוייקת (האם על רקע אלרגי - שזו אבחנה פחות סבירה, או על רקע ויראלי / חידקי), להעריך כמה זמן הדלקת תימשך, ולתת לך טיפול הולם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2017 דלקת בעין

  שלום, לפני שבועיים התחילה לי דלקת בעין שמאל שהתאפיינה בצבע אדום בצן הימיני של העין ובגירוד. הייתי אצל רופא עיניים שנתן לי את הטיפות לוטמקס ורלסטט לתקופה של 10 ימים 3 פעמים ביום. לקחתי את התרופה 10 ימים וראיתי שיפור גדול אך עדיין העין אדומה (אמנם בצורה הרבה פחות גרועה מההתחלה).האם להמשיך עם הטיפות?
  תודה מראש.

  ענבר

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום ענבר,

  את התשובה לשאלתך יתן לך הרופא שהחל בטיפול. אנא פני אליו, הוא יבדוק אותך, ויחליט אם להמשיך בטיפול, ואם לרדת בהדרגה במינון היומי של הסטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/08/2017 הפרשה בעיניים

  המון שנים יש לי כל בוקר הפרשה שעם טיפות עיניים אני מצליח להוציא כמו חוט
  של ההפרשה. גם במשך היום קורה דבר זה

  זה מאוד מפריע לי האם יש טיפות עיניים שיכולים לרפא את התופעה?

  eye poking
  שלום רב,

  ההפרשה היא תוצאה של המגע שלך בעיניים, והוצאת "חוטים" מהעיניים. מדובר בתופעה ידועה, בה אנשים נוגעים לעצמם בעין, ובכך גורמים לתגובה דלקתית, המתבטאת בהפרשה רירית (אותם "חוטים" שתיארת). המגע בעין ומשיכת החוטים גורמת למעגל אינסופי של גירוי ותגובה דלקתית. כדי להפסיק את התופעה - פשוט תפסיק לגעת בעיניים. בנוסף מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים, שיחליט אם לתת לך טיפות נוגדות דלקת המכילות סטרואידים או ציקלוספורין A לתקופה קצרה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/08/2017 Ekc with sei

  שלום, סובל מעכירויות בקרנית(sei) לאחר דלקת(ekc). הפסקתי עם הטיפות fml, עדיין יש עכירויות אבל לא משפיעות בצורה משמעותית על הראיה.
  לא סובל מפוטופוביה, ראיית צללים וכו’. אך העפעף קצת נפוח, האם יכול להיות ‘זה קשור אל העכירויות? איך אדע שהדלקת עברה כליל? האם עצם קיום העכירויות מצביע שעדיין יש דלקת או שעצם אי ההחמרה בראייה מצביע על כך שאין דלקת?
  הדאגה היחידה שלי כעת היא שהנפיחות בעפעף לא תעבור בגלל העכירויות, האם יש בכלל מקום לסבור כך?

  יוסי

  TAM_ParrotFishEye_big
  שלום יוסי,

  התסנינים התת-אפיתליאליים (מה שאתה מכנה "עכירויות") הם בעצם צברים של תאי דלקת (כדוריות לבנות) הנמצאים בקרנית. לעיתים הם יכולים להישאר לתקופה ארוכה בקרנית. אם הם רבים ופוגעים בראייה, יש להמשיך בטיפול בטיפות הסטרואידים. על כך יחליט רופא העיניים שמטפל בך. אסור להפסיק את הסטרואידים על דעת עצמך, ויש להיבדק אצל רופא העיניים שיחליט מתי ואיך לרדת עם הסטרואידים. בד"כ יש לרדת מאוד לאט ובהדרגה עם הסטרואידים, על פני מספר שבועות, כדי לא לגרום להופעה מחודשת של התסנינים.

  נפיחות העפעף היא תוצאה משנית של הדלקת, וגם היא תעבור במשך הזמן. נפיחות העפעף אינה סימן חשוב, ואינה קשורה כלל להחלטה על המשך הטיפול בעיניים. מה שחשוב הוא מתב התסנינים בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/08/2017 טיפול במחלה ווירלית בעיניים

  נדבקתי ב ADEVIRAL בעין שמאל שגרם ל SUBEPITHELIAL INFILTRATES וכרגע הראייה שלי מתדרדרת מיום ליום למרות הטיפות שאני משתמש , השאלה אם יש טיפול אחר יותר לעניין ?

  אמון

  swimming-eyes-margie-byrne
  שלום אמון,

  הטיפול בתסנינים תת אפיתליאליים המתפתחיל לאחר דלקת בקרנית ובלחמית של Adenovirus הוא ע"י טיפות סטרואידים, הניתנות לתקופה ממושכת, תוך ירידה איטית והדרגתית במינון היומי, ותחת מעקב הדוק של רופא עיניים. אין לצערנו טיפול אחר במחלה זו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  02/08/2017 כאב ראש לתינוק ה שנתיים

  שלום. בן שלי בן שנתיים עבר דלקת בעין(קם בבוקר עם הפרשות רבות בעיניים(.רופא אמר להמתין,כנראה וירלי. רק לשטוף. בערך אחרי שבוע עברו הפרשות אך לקראת סוף השבוע הזה ילד התחיל להתלונן לכאב ראש ומצביע על צד ימין,ארה ימנית. זה בא פתאום.(לא מלווה בחום או כאבי בטן). היום אחרי כמעט שבועיים מיום שקם עם הפרשות התעורר בלילה עם תלונה לכאב ראש באותו מקום.
  מה מומלץ? תודה מראש!!

  eye-art13
  שלום רב,

  אנא פני לרופא ילדים באיזור מגורייך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/07/2017 תסנינים בקרנית

  שלום רב,
  לפני כארבעה חודשים נדבקתי באדנו וירוס ומאז אובחן כי יש לי תסנינים בקרנית . עד לפני כשבועיים טופלתי בטיפות עיניים זיילט והדבר הקל על הסימפטומים . מאז אינני לוקחת בהוראת רופא עיניים ואני לוקחת במקום תחליפי דמעות ודיקלופטיל אך לצערי לא עוזר ואני מרגישה כאבים חזקים בעיניים כמו כן רגישות גדולה לאור , אינני יכולה לנהוג והדבר פוגע אף בעבודתי .מה ניתן לעשות ? יש ניתוחים שמטפלים בזה ?
  תודה רבה

  אורטל

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום אורטל,

  ככל הנראה התסנינים חזרו לאחר הפסקת הטיפול בסטרואידים. תסנינים בקרנית שנמצאים מספר חודשים לאחר ההדבקה הראשונית מעידים על תגובה דלקתית כרונית, שעלולה להישאר עוד זמן רב. הטיפול במקרים אלו הוא מתן סטרואידים בטיפות לתקופה ממושכת, תוך מעקב אחר לחץ תוך עיני, ותוך ניסיון לרדת במינון בהדרגה ובאיטיות. הרופא המטפל צריך לבצע מעקב הדוק, ולהחליט על ירידה או עלייה במינון על פי מצב התסנינים בקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  19/07/2017 דלקת ויראלית של הלחמית

  הילדה שלי בת 13 אובחנה כסובלת מדלקת ויראלית בלחמית מזה עשרה ימים. עד כה היו כאבים אדמומיות נפיחות ותחושת צריבה. היום היא מתלוננת על טישטוש בראייה סינוור קשה מאד ויש שטף דם בחלק התחתון של העין. האם זה מצב של החמרה? מטופלת בלאקרומיצין ולוטמקס כבר עשרה ימים. יש צורך לפנות למומחה לקרנית?

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  ככל הנראה מדובר בדלקת של הקרנית והלחמית הנגרמת מוירוס הנקרא Adeno-virus. זו דלקת הנמשך כחודש בשלב האקוטי, ומתבטאת בתסנינים דלקתיים בקרנית, אודם של הלחמית, ולעיתים גם ארוזיות של אפיתל הקרנית, וממברנות בחלק הפנימי של העפעפיים. בהחלט מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים בקהילה (לא חייב להיות מומחה לקרנית). לעיתים יש צורך במתן טיפול מקומי עם סטרואידים כדי להקל על התהליך הדלקתי. אם יש ממברנות בחלק הפנימי של העפעף - יש להסיר אותן.

  לאחר החודש הראשון יתכן מעבר למצב כרוני בו מופיעים תסניני דלקת בשכבה הקדמית של הקרנית, מתחת לתאי האפיתל. מצב זה עלול להימשך שבועות ואף חודשים, ומצריך לעיתים טיפול ומעקב מתמשכים, כשהטיפול העיקרי הוא סטרואידים בטיפות הניתנים לתקופה ארוכה, תוך ירידה איטית והדרגתית על פי מצב התסנינים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/07/2017 שעורה שלא עוברת

  היי,
  כבר במשך חצי שנה יש לי שעורה שלא עוברת בעין ימין. הרופא עשה לי חודש שעבר ניתוח להסרת השעורה בעפעף העליון אך עדיין בעפעפף תחתון נשארה לי שעורה. ביום שלישי היה לי בשעורה מוגלה שביום רביעי הצלחתי להוציא את המוגלה. ביום חמישי גרדתי את העין ואז בשישי האחרון קמתי עם עין אדומה, חצי סגורה, עם הפרשות, כל העין נפוחה ואני מרגישה כאילו יש לי משהו שמציק לי בעין. הרופא נתן לי משחה וטיפות, אני עושה קומפרסים ומנקה את העין פעמיים ביום, אבל עדיין אין שיפור בכלל חוץ מזה שעכשיו רק חצי מהעין אדומה ולא כולה. (הרופא טוען שיש לי אלרגיה לכלבה שלי למרות שיש לי אותה כבר שלוש שנים ובשבוע האחרון התרחקתי ממנה). הוא טוען שזה שעורה ולא דלקת. מה ניתן לעשות? למה זה לא עובר?

  458188-10-oh-brad
  שלום רב,

  "שעורה" במקרה שלך הוא Chalazion - תהליך דלקתי כרוני סביב לשומן שיצא מבלוטות השומן בעפעף אל הרקמה שסביב הבלוטות, וגם להצטברות תאי דלקת סביבו. ברב המקרים התהליך חולף לבד. לעיתים יש להסירו בניתוח. לא מומלץ להוציא את זה לבד, כפי שאת ניסית, מכיון שזה עלול לגרום לזיהום משני, ולהחמרת המצב.

  כדי למנוע זאת בעתיד יש לטפל בדלקת עפעפיים כרונית, הגורמת למצב זה. הטיפול כולל הגיינת עפעפיים, תחליפי דמעות, ולעיתים טיפול תרופתי נוגד דלקת הניתן מקומית או דרך הפה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/07/2017 עזרה דחוףףף

  הייי

  לפני כחודש התחילה לי דלקת בעין
  יש לציין שעין לא היתה אדומה אך צורבת מאד וכאילו גוף זר בעין … הרופא איבחן דלקת ונתן לי לוטימקס 10 ימים איך שסימתי את הטיפול חזר לי שוב אותה תחושה של שרפה משהו מציק חזרתי אליו אחרי בדיקה יסודית אמר שיש לי דלקת והביא לי אנטיביוטיקה אופלוקס לעשרה ימים אתמול סימתי את הטיפול ושוב חוזרת לי התחושה בעין שמאל בעיקר בערב. היום קמתי בבוקר עם הפרשות צהובות ופניתי שוב לרופא ו הוא נתן לי ויגהמוקס למשך 30 יום … השאלה שלי אם זהה יעשה לי נזק לקחת שוב אנטיביוטיקה אחרי אנטביטיקה ?

  חן

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום חן,

  דלקת כרונית של הלחמית רק בעין אחת עלולה להיגרם ממספר סיבות, בהן: וירוס ההרפס, חיידק הכלמידיה, ולעיתים גם תוצאה של חסימה באותו צד של מערכת ניקוז הדמעות עם זיהום חיידקי של התעלות הללו.

  ניתן לקחת בדיקות מתאי האפיתל של הלחמית או הקרנית לאבחון של הגורמים הנ"ל, ועל פי האבחנה להתאים טיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/07/2017 דלקת עיניים נמשכת חצי שנה- בכל יום בבוקר אני מוריד נקודות מוגלה בזוית העיין בלחיצה קטנה .האם אני מזיק לעצמי

  ד”ר שלום,
  יש לי דלקת עיניים כחצי שנה.הרופא אמר לי שהכי חשוב לשמור על היגיינת העיניים.קיבלתי מספר סוגי טיפות-אך לא עזרו.
  בכל יום אני עושה:
  1.פעמיים ביום קומפרסים
  2.שלוש פעמים מקלחת ביום לנקות את העיניים.
  3.פעמיים ביום משתמש בטיפות סיסטם בלנס.

  בזמן האחרון אני רואה בבוקר נקודות מוגלה בזוית העיין ואני מוריד אותם בלחיצה קטנה בזוית העיין.

  האם אני מזיק לעצמי.
  האם קיים טיפול נוסף.

  אודה לתשובתך. שלום כהן

  63004a57b6a6aca87277dc227fff50e5
  שלום רב,

  אתה מטפל בעצמך בצורה מעולה, ואין כל נזק במה שאתה עושה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/06/2017 טיפול בדלקת ויראלית בילדים

  שלום רב,

  אצל הבן שלי (בן 4) יש דלקת בעין שמאל כבר כ-5 שבועות. לפני כשבוע היינו אצל רופא העיניים שבדק ואמר שכנראה שמדובר בדלקת ויראלית. הביט עם מכשיר בעין ואמר שיש נקודות על הקרנית, כנראה שאריות של התגובה האלרגית. הוא נתן טיפות סטרואידים לטיפול בזה.

  מכיוון שהילד לא משתף פעולה בטיפול בטיפות, ומכיוון שישנן תופעות לוואי בשימוש בטיפות סטרואידים, ואין לי איך לתשאל את הילד (שינוי בהרגשה או ראייה בעקבות הטיפול) – האם טיפול כזה חובה לקיימו בסמוך לאירוע?
  האם אפשר שלא לטפל בזה, ומה ההשלכות קצרות וארוכות הטווח?
  האם הדלקת עצמה תחלוף ללא טיפול תרופתי?
  כיצד ניתן לסייע לה לחלוף ללא טיפול סטרואידי?

  תודה רבה,
  נתן.

  sketched_eye_edit_by_atm_artwork-d2zio3c
  שלום רב,

  אם יש תסנינים תת אפיתליאליים בקרנית בעקבות דלקת ויראלית, שגורמים לירידה בראייה - יש לתת טיפול בסטרואידים. כל התירוצים שהזכרת (קשה לשאול את הילד איך הוא רואה, קשה לשים לו טיפות, תופעות לואי של סטרואידים) - הם לא סיבה מדוע לא תבוצע בדיקה יסודית של הילד, הכוללת בדיקה של חדות הראייה שלו, והחלטה והתעקשות על הטיפול המתאים. אם תהיה פגיעה בראייה בעתיד, כל הטיעונים שאתה מעלה לא יעילו...

  מומלץ לפנות לרופאי עיניים מומחים במחלות עיניים בילדים, שיבצעו בדיקה יסודית של הילד, וידריכו אותך איך לשים טיפות נכון גם בהיעדר שיתוף פעולה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/06/2017 דלקת עיניים שלא עוברת

  שלום ד”ר אבי, שמי נעמה ואני חיילת.
  לפני שמונה ימים (יום ראשון הקודם) התעוררתי עם עין אדומה, נפוחה ועם הפרשות. הלכתי לביקור רופא וקיבלתי טיפות ומשחה אנטיביוטיות. כעבור יומיים המצב השתפר מאוד,ולמחרת (רביעי) נראה כי החלמתי. בחמישי בבוקר הפסקתי לשים את התרופות. בשישי בבוקר התעוררתי וגיליתי שהדלקת חזרה במלוא עוצמתה. חזרתי לשים את הטיפות והמשחה אך מאז עברו כבר ארבעה ימים והמצב לא משתפר כלל. אתמול הלכתי שוב לביקור רופא והרופא אמר לי להמשיך לשים את התרופות באותו מינון במשך חמישה ימים. אני דואגת, כי המצב לא משתפר כלל. מה היית ממליץ לי לעשות? ואיך היית מסביר את התופעה שקורת לי?
  תודה רבה מראש.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום נעמה,

  האם נבדקת בצבא ע"י רופא עיניים, או ע"י רופא כללי? קיימות סיבות רבות לדלקת עיניים מתמשכת, ועליך לעבור בירור. סיבות אפשריות בגילך הן דלקת הנגרמת ע"י אדנו-וירוס, דלקת הנגרמת ע"י כלמידיה, וסיבות נוספות. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לאבחנה וטיפול.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/06/2017 נימים

  אבי שלום שמי ירדן ב.
  אני סובלת למעלה משנה וחצי מנימים בעיניים שזה גורם לאודם תמידי בעיני בכל מהלך שעות היום העיניים שלי אדומות
  לפעמיים העין מפרישה הפרשה לבנה קצת מקצה העיניים שקרוב לאף.
  אני סובלת ככה כמעט שנתיים מעיניים אדומות
  כל רופא שהלכתי אמר לי שזה רגישות ואין מה לעשות עם זה
  אני לא נולדתי עם זה ככה שאני מאוד רוצה למצוא לזה פתרון ואני אשמח לתשובה ממך תודה רבה

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום ירדן,

  יש לתוםעה הזו סיבות רבות, ולמעשה כל מחלה דלקתית כרונית יכולה לגרום לגודש כלי דם בלחמית. המחלות העיקריות הן יובש בעיניים, דלקת אלרגית של הלחמית, ודלקת עפעפיים. לכל אחת מאלו הסתמנות ייחודית, ולכל אחת טיפול מתאים. מומלץ לפנות לבדיקה וטיפול אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/06/2017 הפרשה קלה מאוד בבקרים

  שלום רב ד”ר אבי. בעין ימין אצלי כל בוקר אחרי קימה יש מעט הפרשה צהובה הרגילה יותר מעין שמאל שלאחר שטיפה זה יורד.אני מרכיב עדשות מגע,בעין ימין אחרי ההרכבה של העדשה יש טיפה יותר הפרשה מוגברת. מה שמוזר שגם לאחר הסרת העדשות ושימוש קבוע במשקפים עדין יש טיפה הפרשות רק בעין ימין. יש לציין שהעין לא אדומה האופטמטריסט בדק אותי ואמר שאין שום דלקת ופשוט לתת לעין לנוח כמה ימים. הבעיה שזה עדין קיים ולא משתנה מה שגורם לי אי אפשרות להרכיב את העדשה וכמובן תחושה שהעין לא מנקה את עצמה כמו שצריך

  ינון

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום ינון,

  מומלץ להפסיק כליל את הרכבת העדשות למספר שבועות, לגשת לרופא עיניים שיבדוק אותך ויחליט על טיפול מקומי מתאים. האופטומטריסט לא יכול (ולמעשה אסור לו) לתת לך אבחנות בסגנון של "אין שום דלקת" וכו'. הוא לא רופא עיניים והוא לא יודע!!! אנא פנה בהקדם לבדיקת רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/06/2017 הפרשות בלתי פוסקות מהעיניים -יתכן סוג של בלפאריטיס

  בני בן ה-19 סובל מהפרשות בשתי העיניים כבר שנה וחצי ,אובחן כסוג של בלפריטיס ,לא מצליחים לפתור את הבעיה ,בתקופה האחרונה יש החמרה, נוגע בעיניים אחת לדקה עם מטפחת לספוג את הדמעות /הפרשה לבנה
  ביקרנו כבר אצל יותר מ 5 רופאי עיניים ,תעלת הדמעות נבדקה ונמצאה נקיה ,בבדיקת אלרגיה לא נמצאו ממצאים שליליים יוצאי דופן .
  קיבל לאחרונה פרוטופיק אך הנ”ל לא עוזר ,ראיתי אותך בטלוויזיה הבוקר ומעונין לדעת אם יש באפשרותך לסייע גם אם זה אומר להביא תרופה מיפן -הילד מאד סובל והנ”ל מקשה על כל תחומי החיים .

  חיים

  imagesDFCS4JZ8
  שלום חיים,

  קיימות סיבות שונות לדלקת לחמית ועפעפיים כרונית. על פי התיאור זה לא מתאים לדלקת אלרגית, ולכן הפרוטופיק לא יעזור. מומלץ לבדוק אפשרות של Chlamydia - גורם זיהומי נפוץ בצעירים הסובלים בדלקת כרונית של הלחמית. האבחנה נעשית ע"י לקיחת משטח תאים מהלחמית. הטיפול הוא אנטיביוטיקה כגון אזיתרומיצין או דוקסילין.

  אפשרות אחרת היא Demodex (סוג של כינה) של הריסים. האבחנה נעשית ע"י תלישת מספר ריסים והתבוננות בהם תחת מיקרוסקופ. הטיפול הוא ע"י משחה או ג'ל המכילים Tea tree oil (ניתן להשיגה בבית מרקחת הנקרא Concept המכין הכנות רוקחיות מיוחדות על פי דרישה של תרופות שאינן מיוצרות בצורה סדירה).

  את כל הבדיקות הנ"ל ניתן לעשות אצל כל מומחה קרנית בכל מרפאות עיניים במרכז הרפואי הסמוך למקום מגוריכם, ואין צורך להרחיק עד יפן...

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2017 עין אדומה מזה תקופה ארוכה

  שלום. בת 34. לפני 3 חודשים הצטננתי נורא ולאחר כמה ימים נהייתה דלקת עיניים חזקה. נתנו לי טיפות ומשחה ולאחר מס’ ימים עבר. אחרי שבוע שוב חזרה הדלקת בעצמה נמוכה יותר ושוב נתנו לי טיפות ומשחה. הכל עבר. אחרי שבוע שוב התחילה אדמומיות ומאז מידי שבועיים מופיעה אדמומיות, מעט הפרשה בעיקר בבוקר בעיקר התופעה בעין שמאל. הייתי אצל שלושה רופאים שונים! בדקו ולא מצאו את הגורם.
  אני ממש מתוסכלת, כל שבוע שבועיים האדמומיות מופיעה למשך כמה ימים ועוברת וככה 3 חודשים. אני לא שמה כלום. לפעמים יש עקצוצים בשתי העיניים, מעט גרד.
  אני כבר לא יודעת למי לפנות ואף אחד לא משער מה הבעייה. אנא עזרתכם

  טלי

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  טלי שלום רב,

  ככל הנראה את סובלת מדלקת של הלחמית והקרנית הנגרמת מ Adenovirus. במחלה זו יתכן מצב כרוני הנמשך חודשים, שבו מופיעים תסנינים בקרנית, מגיבים לטיפול עם סטרואידים, וחוזרים לאחר הפסקת הטיפול. הטיפול במצב זה הוא מתן מקומי של סטרואידים לתקופה ארוכ, תוך מדידת הלחץ התוך עיני, וירידה איטית והדרגתית מאוד בתדירות הטיפות במהלך מספר חודשים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/05/2017 דלקת בן חודשיים

  שלום
  יש לי דלקת בעין אחת בלבד כבר מספר ימים.העין אדומה עם הפרשות מימיות בלבד בני בן החודשים נדבק לצערי ואצלו זה מתבטא בהפרשות צהובות דביקות ללא אודם בעיניים עם נזלת וחום בין 38-38.6
  אני שמה לי בלבד טיפות אנטיביוטיות שהרופא המליץ אך אין שיפור..לילד רק מנקה ונןתנת נובימול להורדת חום
  השאלה היא האם הדלקת שלו חיידקית או ןיראלית לפי סוג ההפרשות כלומר האם ישנלנומאותה דלקת? איך מומלץ לטפל והאם חום ונזלת זה תסמינים לדלקת עיניים?

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  רב דלקות הלחמית בילדים הן על רקע ויראלי, בד"כ הדבקה עצמית מוירוס הנמצא בדרכי הנשימה העליונות. לכן אם מתפתחת דלקת בעיניים בילד קטן, כשבמקביל יש לו חום ונזלת - קרוב לודאי שמדובר באותו גורם ויראלי.

  הטיפול הוא בד"כ ניקוי של ההפרשות עם צמר גפן רטוב סחוט עם מים פושרים מספר פעמים ביום. ניתן גם להזליף דמעות מלאכותיות על העין בין העפעפיים כדי לסלק בצורה יעילה יותר את ההפרשות. במרבית המקרים הדלקת תחלוף תוך מספר ימים.

  אם הדלקת לא עוברת תוך מספר ימים - מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2017 אודם בעניים

  לתינוק שלי בן השנה וחצי יש אודם בעניים
  ממש בתוך העניים ומסביב מעט
  בלי הפרשות כלל
  נורא מגרד לו

  breastfeeding
  שלום רב,

  אוקיי. אז מדוע שלא תקחי אותו לבדיקת רופא עיניים?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/05/2017 דלקות עיניים

  שלום ד״ר, לקחתי במשך 4 ראקוטן 20 מ״ג וכתוצאה מכך נגרמו לי דלקות בעיניים, אני סובלת במיוחד מדלקת עפעפיים שמובילה גם לשעורה. אני אשמח לדעת אם אחרי שמפסיקים את הכדורים גם התופעות האלה יעברו, או שאני הולכת להישאר עם זה כל החיים? תודה מראש

  נוי

  h
  שלום נוי,

  ראקוטן גורם לפגיעה בהפרשת השומן מבלוטות השומן הנמצאות בעפעפיים, וכתוצאה ליובש קשה בעיניים. היובש עלול להימשך זמן רב לאחר הפסקת הטיפול. בד"כ התופעה חולפת תוך כ-6 חודשים מהפסקת הטיפול, ולעיתם אף יותר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/05/2017 דלקת בשתי העיניים

  היי ד”ר
  לפני 4 ימים נדבקתי מהתינוק שלי(בן חצי שנה) מדלקת בעיניים. (לא הולך למעון)
  נדבקתי בשתי העיניים והשתמשתי בטיפות עיניים שקיבלתי עבורו לקרומיצין של ד”ר פישר.
  למחרת פניתי לרופא משפחה מכיוון ששנינו הינו כמה ימים חולים (כאבי גרון שיעול צינון וחום ומהרופאים שלנו נאמר שחלינו בוירוס שיחלוף). הרופא הוסיף לי משחת סינטומיצין
  לאחר שימוש של יום וחצי במשחה שמתי לב שזה מחמיר העיניים אדומות מגרדות מאוד צורבות העפעפיים נפוחים מאוד ומסביב לעיניים כאילו המשחה גרמה לכוויה. (מבידקה עם אמא שלי גיליתי שהיא אלרגית למשחה הזאת אז מיד הפסקתי את השימוש עשיתי ניקויים עם תה/ קומפרסים קרים וקרח)
  האם עלי לפנות לרופא עיניים לקבל טיפול אחר? להמשיך טיפול בטיפות? האם הסימנים האדומים בשקיות של העיניים יעלמו או ישארו כצלקת?
  *שנינו ללא חום ברוך השם,ולתינוק עברה מהר הדלקת ולא נראתה חמורה
  *חייבת לציין ששישי בערב ועלי להמתין לראשון
  תודה רבה לך אשמח לתשובות

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  הטיפול במשחת סינטומיצין או באנטיביוטיקה כלשהיא לדלקת בעיניים הניתן ע"י רופא המשפחה הוא טעות יסודית. מרבית הדלקות בעיניים נגרמות מזיהום ויראלי, במיוחד במקרה שאת מתארת בו נדבקת מהתינוק. לכן אין מקום לטיפול אנטיביוטי, שלעיתים רק מזיק (ואכן משחת סינטומיצין גרמה לך לתגובה אלרגית, תופעה שכיחה ביותר).

  מרבית הדלקות הויראליות חולפות מעצמן ללא טיפול. יש וירוס מסויים הגורם לדלקת הנמשכת מספר שבועות. אם הדלקת לא עוברת תוך מספר ימים מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים. עד אז ניתן לנקות את ההפרשות עם צמר גפן רטוב סחוט אותו יש להעביר בעדינות על העפעפיים. בנוסף ניתן להשתמש בדמעות מלאכותיות (טיפות לחות) ללא חומרים משמרים, אותן ניתן להשיג בכל בתי המרקחת ללא מרשם רופא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  11/05/2017 עין דומעת מגרדת עם הפרשות ורגישות לאור

  שלום,
  החל מאוגוסט 2016 אני סובלת מעין ימין דומעת דביקית מגרדת עם הפרשות, ב3 חודשים האחרונים התחלתי לשים לב שיש רגישות רבה לאור שמש. יש לציין שהייתי לובשת עדשות מגע חד פעמיות ביום יום.
  הרופא עיניים אמר שרואה לי GPC החליף לעדשות מגע אחרות, ונתן טיפות סטרואידים בטיפול העין יחסית חוזרת לעצמה אך לאחר הטיפול כל התופעות חוזרות. ניסיתי את הטיפול מספר פעמים כל פעם אותה התוצאה מסתדר בטיפול ולאחריו חוזר הכל.
  אני כבר 3 חודשים ללא עדשות מגע, מנגבת את העין בטישו חד פעמי כל הזמן וגם היה ניסיון שלא להתאפר למשך חודש ועדיין לא מתרפא.
  לפי מה שאני קוראת באתר זה לא אמור להימשך כך יותר ממספר שבועות.
  מה לעשות? התור הפנוי הבא לרופא רק בעוד חודש. והעין מציקה מאוד.

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות מספר סיבות לדלקת עיניים כרונית חד עינית. חלקן זיהומיות (כגון הרפס, כלמידיה), וחלקן קשורות בהפרעה בניקוז הדמעות (הצרות תעלת ניוקז הדמעות). בנוסף המגע התכוף בעין (את מציינת שאת נוגעת כל הזמן בעין) מחמיר את הדלקת ויוצר מעגל אינסופי של גירוי לעין ויצירת דלקת שמוחמרת כל הזמן ע"י הנגיעה בעין.

  מומלץ להתייעץ עם מומחה לקרנית,

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/05/2017 דלקת עיניים שלא עוברת לילדה בת 5

  שלום, ביתי נדבקה בדלקת עיניים כנראה מקרוב משפחה שהדלקת שלו לא עברה במשך יותר משבועיים. הרופא עיניים נתן לנו טובקס ואנחנו שמים 3 פעמים ביום. עברו 4 ימים ואין שום שיפור- העפעפיים נפוחות, יש הפרשות ואודם בעיניים. מה מומלץ לעשות?

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום רב,

  דלקות ויראליות הנגרמות ע"י נגיף ה- Adeno נמשכות 2-4 שבועות, עם או בלי טיפול. מומלץ לנקות את ההפרשות עם צמר גפן רטוב סחוט, להשתמש בתחליפי דמעות לשטיפת העיניים, להזהר מהדבקת שאר בני הבית, ולהצטייד בסבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/05/2017 טיפול ממושך בלוטמקס

  היי, יש לי אדמימות בעין כבר כ3 שבועות. מלבד לאדמומיות בעיניים אין לי ממש תופעות נוספות, רק יובש כרוני, שלרוב לא מפריע לי.
  הרופא אמר שיש לי דלקת אפיסקלריטיס, אני כבר שבועיים משתמשת בלוטמקס- 4 פעמים ביום טיפה כל פעם. בשבוע הראשון הייתה הקלה מיידית באודם בעין ועכשיו העין עדיין אדומה אבל הרבה פחות, השינוי ממותן.
  היום (לאחר חודש) הרופאה אמרה לי להמשיך בטיפול למשך שבועיים נוספים עם הפחתה בכמות.
  השאלה שלי היא כזו- האם הטיפול מסוכן, מאחר וזה סטרואידים, או שבגלל שהם מינון נמוך זה פחות מזיק? והאם יש צורך להמשיך בטיפול בלוטמקס במידה ואין לי תופעות לוואי מלבד לאודם בעיניים?
  תודה רבה מראש!!

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום יסמין,

  אני מניח שיש לך דלקת ויראלית הנגרמת מוירוס אדנו (Adeno virus). במחלה זו יש תסנינים בקרנית (צברים של כדוריות לבנות), וזו הסיבה לטיפול הממושך בסטרואידים. הירידה האיטית במינון נועדה למנוע חזרה של התסנינים בקרנית. הטיפול בלוטמקס אינו מסוכן אם הוא נעשה תחת מעקב הדוק של רופא עיניים, שמודד את הלחץ התוך עיני, ומדריך אותך לגבי קצב הירידה בסטרואידים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 דלקת

  שלום אני בת 19 כשקמתי בבוקר התחיל לי גרד בעיניים שרף לי והעור מתחת לעין ממש התנפח לי והעין הייתה אדומה. הרגשתי שמשהו מציק ולא היה לי כלום בעין אחרי כמה זמן שמתי לב שיש לי כמו שכיבה שקופה בצד שמגיעה כמעט עד האישון של העין שמתי טיפות עיניים ותמצית תה עם צמר גפן אחרי כמה שעות השכיבה השקופה נעלמה אבל עדיין מגרד לי העין. לקראת הערב התחילה לגרד גם העין השניה וגם התנפח לי העור מתחת לעין וגם שמתי טיפות ועדיין זה לא עובר הגדר בעיניים והנפיחות. יש לי גם צינון וקוצר נשימה אף פעם לא סבלתי מהעיניים. מה אפשר לעשות שהנפיחות והגרד יעבורו?
  תודה

  plastic-bottle-cap-art-mary-ellen-croteau-2
  שלום רב,

  מדובר בתגובה אלרגית אקוטית לגורם כלשהוא שנחשפת אליו. הטיפול הוא טיפות סטרואידים למספר ימים, אותן י לקבל במרשם מרופא עיניים. בנוסף ניתן להשתמש בתחליפי דמעות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 דלקת בעין שמאל

  שלום רב
  יש לי דלקת בעין שמאל. רופאת משפחה נתנה לי טובקרס פעמיים ביום. אחרי כאבים ניגשתי לרופא עיניים שנתן לי זיילט וסיסטיין.
  אחרי יומיים נוספים של כאבים חזרים, עין אדומה, דומעת עם טישטש בראייה ניגשתי למיון בבית חולים מאיר.
  שם איבחנו לי conjunctivitis unspecified , עשו לי טיפול ניקוי מימברנות, קיבלתי טיפות אופלוקס וסיסטיין.
  נאמר לי ללכת כל יום לרופא עיניים לנקות ממברנות.
  אני תוהה מתי זה אמור לעבור והאם זה הטיפול הנכון אחרי שיש לי כבר שלושה סוגים של טיפות.
  הדלקת היא בעין שמאל ואני כבר מרגישה עקצוצים בעין ימין גם. האם לשים את אותו טיפול גם בעין ימים על מהת למנוע החמרה גם בעין זו.
  אודה לתשובתך. אני מאד לחוצה .

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אם בוצע אצלך ניקוי של ממברנות, הרי שי לך דלקת קשה של הלחמית שנגרמה בגלל Adenovirus. מדובר בדלקת קשה וממושכה, שנמשכת בשלב החריף עד כ-4 שבועות. המחלה עלולה לעבור לעין השניה ע"י הדבקה עצמית עם הידיים. בנוסף - אתה עלול להדביק את בני הבית, חברים לעבודה ואנשים בסביבתך המידית. לכן מומלץ להזהר בכל הקשור למגע בעיניך ואח"כ מגע בידיהם של אנשים אחרים. מומלץ להחליף מצעים ומגבות כל יום ולהקפיד שאחרים לא ישתמשו בהם.

  הטיפול המקומי מתבסס בעיקר על מתן סטרואידים בטיפות לתקופה ממושכת, תוך מעקב רופא עיניים וירידה הדרגתית מאוד. בנוסף יש לתת טיפות אנטיביוטיות למניעת זיהום חידקי משני, ודמעות מלאכותיות להקלה על הכאב והדקירות. אם הממברנות חוזרות יש לשוב ולהסיר אותן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/04/2017 דלקת עיניים וחום

  שלום, לבני בן ה- 8 יש דלקת עיניים, הוא קיבל טיפות אנטיביוטיקה וסטרואידים, אך נראה כי הדלקת לא פוחתת ויש חום (עברו 3 ימים) איך אפשר לעזור לו?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  יתכן שבנך סובל מ Pharyngo-conjunctival fever. מדובר בוירוס הנקרא Adenovirus, שמדביק את דרכי הנשימה העליונות והעין וגורם לדלקת גרון ודלקת בעיניים בילדים. מצב זה נמשך לפחות כשבועיים, ולכן יש להתאזר בסבלנת, להמשיך את הטיפול הנוכחי, ולפנות לרופא העיניים לבדיקת מעקב בעוד כשבוע.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/04/2017 דלקת ויראלית בעין

  שלום,
  כבר 4 ימים אני עם דלקת בעין לפי מה שהרופאת עיניים אמרה היא כנראה ויראלית כי ההפרשות מימיות. קיבלתי למרוח 3 פעמים ביום מקסיטרול כיוון שהעין ממש נפוחה וכיוון שטוברקס לא עזר. כבר יומיים שאני מורחת מקסיטרול ומלבד ירידה קלה באדמומיות אני לא רואה שיפור. צריכה להמתין עוד? העין עדיין נפוחה.
  אודה לתשובה

  מירב

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום מירב,

  משך הדלקת הויראלית תלוי בוירוס שגרם לה. מרבית הוירוסים גורמים לדלקת הנמשכת מספר ימים, וחולפת ללא טיפול. דלקת הנגרמת ע"י אדנו-וירוס (Adenovirus) נמשכת זמן רב יותר: בשלב החריף היא עלולה להימשך 2-4 שבועות, ולהתבטא בדמעת, אודם, הפרשות, ירידה בראייה וכאבים בעיניים. בהמשך עלול להתפתח שלב כרוני שבו יש תסנינים דלקתיים בקרנית. הטיפול בדלקת זו הוא בעזרת תחליפי דמעות וסבלנות. לעיתים יש צורך בטיפול בסטרואידים בטיפות או במשחה, על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל. בכל מקרה יש להתכונן למהלך ממושך של מספר שבועות, ולהיזהר מהדבקה של האנשים הנמצאים בסביבתך הקרובה.

  בברכה,

   

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  05/04/2017 הפרשה מוגלתית מהעיניים

  אמא שלי בת 91 סובלת מדמע כרוני במשך היום והלילה בבוקר תמיד עיניה מכוסות במוגלה לאחרונה יש לה הפרשות מוגלתיות גם לאורך כל היום וצריבה בעפעפיים.

  אתי

  Pop_Art_Eyes_by_Dark_Soul_13
  שלום אתי,

  אנא קחי את אמך לבדיקת רופא עיניים. קרוב לודאי שהיא סובלת מדלקת של העפעפיים והלחמית. היא זקוק לניקוי יום-יומי של קצות העפעפיים והריסים עם צמר גפן רטוב סחוט ומעט שמפו לתינוקות עליו, לתחליפי דמעות, ולטיפות אנטיביוטיות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  30/03/2017 עיניים אדומות אצל תינוקת בת 8 חודשים

  בוקר טוב. הבת שלי כבר כחצי שנה סובלת מעיניים אדומות כשמתעוררת משימה וכן מהפרשות מהעיניים שמיד מקשות לצבע ירוק. אני משתמשת בכל פעם לנקות לה את העיניים עם המגבונים של דר. פישר.
  יש לציין שהיא עשנה עם עפעפייםשאינן סגורות עד הסוף. איך אפשר לטפל בזה? תודה

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום רב,

  אחת הסיבות להפרשות מרובות בגיל הזה היא היצרות של דרכי הדמעות. אפשרות נוספת היא דלקת חיידקית של קצות העפעפיים. בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה למחלות עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2017 הרפס בשפתיים וזיילט

  לפני כחודשיים התפרץ לי הרפס בשפתיים לראשונה,מאז לא הייתה עוד התפרצות.
  היום הייתי אצל רופא עיניים שאבחן לי דלקת בעין ונתן לי זיילט לאחר קריאה של העלון לצרכן ראיתי שרשום שאין להשתמש בתרופה לפני התייעצות עם רופא אם יש היסטוריה של הרפס סימפלקס.
  שאלתי האם אפשר להשתמש בתרופה? למרות שהיה לי הרפס פעם אחת בחיי? (כרגע ההרפס רדום ולא פעיל) או לוותר?
  נתנו לי עוד טיפות לקרימול ומשחה דורהטירה.

  rembrantd eye 1
  שלום רב,

  הכוונה היא להרפס בקרנית. אין להשתמש בסטרואידים (בזיילט יש סטרואידים) אם יש זיהום פעיל של הרפס בשכבת תאי האפיתל של הקרנית. אני מניח שרופא העיניים שבדק אותך לא מצא זיהום של הרפס בקרנית, אחרת לא היה רושם לך תרופה זו.

  אין קשר בין הרפס של השפתיים והרפס של הקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/03/2017 conjuncfivochalasis בלחמית

  שלום ד”ר סלומון,
  לאחרונה יש לי בעיה בעין ימין .העין לא מקבלת את טיפות העיניים השונות נגד יובש. כל הטיפות מתנקזות לצידי העין ותקועות שם וזה לא נעים. ניסיתי טיפות שונות ותמיד אותה בעיה.
  הרופא שלי אמר לי שהסיבה לבעיה היא שיש לי בעין תופעה של מעין קפלים בה (conjuncfivochalasis) והן גורמות לי את הבעיה.
  כדי לפתור את הבעיה הוא הציע לי לקחת סטירואידים בשם לוטומקס כל ערב טיפה אחת.
  אכן לקחתי את הטיפות חודש ימים ובאמת כשלקחתי את הטיפות העין היתה רגועה אבל ברגע שהפסקתי הבעיות התחילו שוב.
  אני קצת מפחדת מסטירואידים בשימוש ממושך.
  מה דעתך. העין מאוד סובלת והקיץ בפתח ואני חדלת אונים.
  אני כל הזמן מחליפה סוגים שונים של תחליפי דמעות ועד כה לא הצלחתי למצוא את התחלף העוזר.
  מעניין שעין שמאל בסדר.
  האם אתה יכול לעזור לי.
  תודה מראש
  מיכל כרמלי

  326824855_66786697f4
  שלום מיכל,

  הטיפול במצב זה כולל בעיקר תחליפי דמעות צמיגיים (כגון ויסקוטירס, הילו-ג'ל או סיסטיין ג'ל), המקטינים א החיכוך בין קפלי הלחמית ובין העפעפיים. טיפול נוגד דלקת בצורת סטרואידים יכול לעזור, אך יש לתת אותו לזמן קצר בלבד, ותחת מעקב רופא עיניים. ניתן לתת טיפול בנוגדי דלקת אחרים, כגון Restasis (המכיל ציקלוספורין A), שאינם גורמים לתופעות לואי. במקרים קשים יותר בהם קפלי הלחמית גדולים ומציקים - ניתן לבצע ניתוח, בו מסירים חלק מהלחמית, ומותחים את הלחמית כך שלא יהיו בה קפלים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/03/2017 אודם בעין אחת

  שלום אבי,
  מזה כשנה וחצי בערך אני סובל ובטיפול מתמשך בעקבות אודם שמתרכז בעיקר בעין אחת.
  עברתי סדרת בדיקות שונות בגלל חשד לאפיסקלריטיס ממושכת (EPISCLERITIS NOT SPECIFIED אפיון LE) ו- CONJUNCTIVITIS אפיון RE.
  US של העין שלל סימני פריסקלריטיס, בדיקת מעבדה בנושא קולגן יצאה תקינה, כך גם לחץ תוך עיני.
  בצעתי גם בדיקות לאלרגיה שהגיבו חיובי לכמה טסטים אך רופא האלרגיה לא קשר את האודם בעין דווקא לעניין אלרגי כי אין לי תופעות נלוות נוספות.
  באחד הביקורים אצל הרופא בזמן שהעין הייתה אדומה בבדיקה אז אחת האבחנות ללחמית העין האדומה הייתה: גודש כלי דם אפיסקלרלים במפחת העין שבולט יותר באספקט טמפורלי ונקודת צביעה בגובלת בשעה 4. עפעפיים ללא GCP.
  טופלתי במגוון של טיפות וכדורים: נבנק, כדורים אינדוביס + פמוטידין, סטרודקס, לוטמקס, FML, רלסטט, סיסטיין ג’ל.
  כרגע אני משתמש בלרסטט (תקופה ארוכה) וסיסטיין ג’ל.
  אני כבר די מיואש ולא יודע מה הפתרון לבעיה הזאת. יש תקופה קצרה שהעין יותר רגועה ופתאום היא שוב נתקפת באודם שמפריע לי אסתטית.
  בביקורת האחרונה העין הייתה רגועה ושקטה ולאחרונה שוב מאדימה.
  אני אצטרך להמשיך לסבול עוד הרבה לצערי? ושאלה נוספת בבקשה- האודם בעין יכול להוות מכשול אם אחשוב לבצע ניתוח לייזר?

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  קיימות מספר סיבות לדלקת כרונית בעין אחת. אלו כוללות מזהמים כגון כלמידיה והרפס. לעיתים הסיבה לדלקת היא מחלה אוטו-אימונית סיסטמית. במקרים רבים לא ניתן למצוא את הגורם. מומלץ לגשת לרופא עיניים ולבצע בדיקות PCR מהלחמית כדי לשלול כלמידיה והרפס. בנוסף מומלץ לוודא שאין לסימה של דרכי הדמעות באותה עין ע"י שטיפת דרכי הדמעות.

  במצב של דלקת כרונית בעין אחת מסיבה לא ידועה - לא מומלץ לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  12/03/2017 תחושת חול לאחר ניתוח קטרקט

  בת 72.עברתי ניתוח קטרקט לפני כחודש וחצי ולאחרונה יש לי תחושת חול, גרגרים. הרופא המליץ
  בתחילה על אופלוקס מספר פעמים ביום,ואילו נכון להיום על טיפות לליחלוח העין. התחושה עדיין לא נעלמה.
  האם התחושה הזו תחלוף? כיוון שקבעתי כבר תור לעיין השניה. לדברי הרופא הניתוח הצליח בהחלט. אודה לתשובתך.

  eyes of van gogh
  שלום רב,

  תחושות אלו נפוצות ביותר לאחר ניתוחים בעיניים. למעשה מדובר בהתפתחות תסמונת העין היבשה. לא ברור מדוע זה מתרחש דוקא אחרי ניתוח. יתכן שברקע היה מצב מאוזן של משטח העין והדמעות, והניתוח עם התרופות המקומיות, הניתנות בשבועות שאחריו, המכילות חומרים משמרים, מוציאות את העין מאותו איזון, ונוצר מצב של יובש בעיניים. אין צורך בטיפול במצב זה. ניתן להשתמש בתחליפי דמעות כאשר יש תחושת אי נוחות או חול בעין. לאחר מספר חודשים בד"כ המצב חוזר לקדמותו.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  08/03/2017 דלקת אלרגית של הלחמית

  שלום רב,
  יש לי מספר גבוה [5 בערך] עם צילינדר. מעולם לא הרכבתי עדשות מגע. לקראת חתונתי המתקרבת הלכתי לרופאת עיניים לפני כ-4 חודשים כדי לבדוק האם אני יכולה להרכיב עדשות והיא אמרה שלא מומלץ וכי יש לי, למיטב הבנתי, אלרגיה בלחמית ושהיא אינה חלקה. היא רשמה לי זדיטן אך לא השתמשתי כי תופעות הלואי מרתיעות אותי וכי סיסטיין ליובש עוזר לי לתופעות, שהן בעיקר יובש וגרד, על בסיס של יום כן יום לא, בערך.

  אני די מבואסת מהעניין שלא אוכל להרכיב עדשות ביום החתונה ורציתי לקבל חוות דעת שנייה.. האם לדעתך אני אכן לא יכולה להרכיב עדשות או שליום אחד בלבד [אפילו רק לשעות הבוקר, כ-5 שעות ואחכ אחליף למשקפיים], גם אם יש אלרגיה זו בלחמית, זה יכול להזיק לי? מה דעתך?

  תודה רבה

  afghan_girl_eyes
  שלום רב,

  מדוע שלא תעברי ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/02/2017 חשד להרפס בעין אצל תינוקת

  בוקר טוב,שמי {     } ואני אמא לתינוק בת ארבעה חודשים. בתחילת השבוע חשתי עקצוצים בשפה וביום שלישי הופיע כבר שלפוחית. אני מטופלת בזווירקס. אני ממשיכה להניק בהמלצת רופא שהתייעצתי איתו והמטפלת העיקרית בתינוקת. אתמול בלילה היא התעוררה בבכי עם עין אחת אדומה נפוחה מעט שהמשיכה לדמוע מעצמה גם לאחר הבכי. הבוקר העין לא אדומה ולא דומעת אך ניכרת נפיחות מה העפעף תחתון. האם מדובר בהרפס? כיצד ניתן לשלול או לאמת בוודאות? אשמח אם ניתן יהיה להפנות אותי למומחה באזור באר שבע.תודה רבה

  breastfeeding
  שלום רב,

  אם היו לך שלפוחיות של הרפס בשפתיים, מגע של השפתיים עם עור הפנים של התינוקת עלולים לגרום להדבקתה בהרפס, אך לא בהכרח לדלקת בעיניים. למעשה כך רובינו נדבקים בהרפס, וכך גם את נדבקת בילדותך. לאחר ההדבקה הוירוס חודר דרך סיבי עצב תחושתיים אל הגנגליון של העצב החמישי, האחראי על העצבוב התחושתי של הפנים), ונשאר שם במצב רדום לשנים רבות. לעיתים הוא מתעורר, ונודד דרך סיבי העצב בחזרה אל הפנים, ויכול לגרום לפריחה שלפוחיתית בשפתיים, בעור הפנים, ולעיתים נדירות גם בעין.

  לא ברור אם יש קשר בין הדלקת בעין של התינוקת ובין ההרפס בשפתיים. ככל הנראה אין קשר. ישנן סיבות רבות אחרות לדלקות בעיניים בתינוקות. בכל אופן מומלץ להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים מומחה לקרנית באיזור מגורייך, ולא להסתפק בבדיקת רופא ילדים או רופא המשפחה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/02/2017 דלקת בעיניים אצל פעוט בן שנה

  שלום,
  שלשום בבוקר הבן שלנו התעורר עם הפרשות דביקות בעין שאליהן נוספה אדמומיות מסביב לעין, טיפלנו בניקוי ההפרשות עם מים בצמר-גפן. היום בבוקר התעורר כשגם העין השנייה סובלת מאותם הדברים והעין הראשונה הפכה להיות אדומה עוד יותר, הלכנו לרופאת ילדים שרשמה לנו טיפול בטיפות והדפיסה הפניות לרופא עיניים ״בדחיפות!״ לדבריה, ולמיון במקרה שעיניו יתנפחו מאוד.
  בצהריים התעורר ללא הפרשות אך עיניו אדומות מאוד.
  מאחר ומעולם לא נתקלנו בדלקת בעיניים, נותרנו לחוצים מדברי הרופאה.
  האם יש הצדקה כרגע למיון? ומתי כן?
  מה נחשב ״מצב חמור״ בדלקת עיניים?
  ואחרי כמה ימים אמור להיות שיפור והחלמה בטיפול בטיפות?

  אסף וקסניה.

  eye-symbol-pop-art-Blossom
  שלום רב,

  דלקות ויראליות של הלחמית נפוצות ביותר בתינוקות ובילדים. מדובר במחלה שבד"כ חולפת מעצמה, ללא טיפול. לעיתם מדובר בדלקת הנמשכת מספר ימים. לעיתים נדירות תיתכן דלקת ע"י וירוס הנקרא אדנו-וירוס, הגורם לדלקת הנמשכת 2-4 שבועות.

  בכל מקרה מומלץ להיבדק ע"י רופא העיניים באיזור מגוריכם.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2017 גוש בעפעף

  שלום, אני בת 19, כבר חודש שיש לי מעין גולה מעל עין ימין, ולפעמים זה גם קצת אדום. ללא הפרשות וגם ללא כאבים..
  הייתי לפני כחודש אצל רופאת עיניים בעניין אחר והיא אמרה שיש לי אלרגיה לעדשות מגע.. יש קשר בין שני הדברים ואם לא, מה יש לי בעין?

  watermark
  שלום רב,

  מדובר בנגע הנקרא כלזיון - Chalazion (או שעורה). זהו תהליך דלקתי לא זיהומי, הנוצר כתוצאה מסתימת בלוטות השומן בעפעפיים, ויציאת השומן מחלל הבלוטה אל רקמת העפעף, והתפתחות תגובה דלקתית משנית סביב השומן. תהליך זה נסוג מעצמו תוך מספר שבועות או חודשים. אם לא נעלם וגורם להפרעה ניתן להסירו בניתוח קטן.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  13/02/2017 עיניים אדומות כואבות

  לאחרונה עיניי אדומות וכואבות באופן שאינו סוער, כלומר ישנה אדמומיות שאינה כבידה אך ההרגשה היא כמו של דלקת בעין, כמו כן העיניים קטנות יותר (נפיחות?) כואבות ואני רואה מטושטש בנהיגה ולראיה מרחוק,בבקרים העיניים אדומות ממש,נפוחות עם מעט הפרשה שקופה,(עין אחת יותר מהשניה) הייתי אצל רופא משפחה שנתן לי טיפות אנטיביוטיות ואחרי 3 ימים זה חלף, לא עברו יומיים מהפסקת הטיפול והכל חזר, הייתי אצל רופא עיניים שאמר שאני זקוקה למשקפיים (תוצאות מחשב) ורשם לי סיסטיין וזהו…
  מעולם לא היו לי בעיות ראיה, הלכתי לאופטימטריסט שאמר כי אני זקוקה לצילנדרים בלבד ללא מספר, מה שמחזק לי את ההשערה שאולי מדובר בעצם בתופעה של הדלקת…האמנם?
  אודה לעצה מה ניתן לעשות בכדי להחזיר את עיניי למצב נורמלי? אני מתקשה בתפקוד יומיומי בשל כך
  נ”ב עשיתי איפור קבוע בעפעפיים העליונות והתחתונות לפני כחודש,משחת אילחוש נכנסה לעיניים, האם קשור?

  דורין

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום דורין,

  קשה להבין ממה את סובלת ללא בדיקה. לפי התיאור שלך את סובלת מדלקת כרונית בעיניים בעלת עצימות נמוכה. שלוש הסיבות העיקריות לכך הן יובש בעיניים, דלקת עפעפיים ודלקת אלרגית. שלושתם מאוד נפוצות, ולעיתים קיימות בו זמנית באותם האנשים.

  ניתן להשתמש במספר תכשירים מקומיים או סיסטמיים להקלה על דלקת בעיניים. את כל אלו יש לבקש מרופא עיניים מומחה לקרנית. אלו כוללים טיפות סטרואידים (אותם יש לתת לתקופה קצרה ותוך מעקב רופא עיניים), טיפות רסטאזיס (תרופה נוגדת דלקת חלשה ללא תופעות לואי שניתן לקחת אותה לתקופה ארוכה), וכן טבליות דוקסילין (אנטיביוטיקה הניתנת בטבליות, שיש לה גם השפעה נוגדת דלקת בנוסף לכך שזו אנטיביוטיקה).

  מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה לקרנית לקבלת אבחנה וטיפול מתאימים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/02/2017 דלקת חוזרת לאחר שעברה פעם אחת

  היי אני בן 27, בריא, מתאמן ואוכל בריא עם רקע של אלרגיה אסמטית לאבק ועוד אלרגנים אחרים. אני עובד המון, המון שעות מאומצות מול המחשב והפלאפון בפיתוח אפליקציות אשר דורש התפקססות רצינית במסכי המחשב ועבודה אינטנסיבית, לאחר בחינה של הנושא הסקתי כי הדלקת פרצה עקב עומס ועבודה מול מזגן חימום, תאורה לא אידאלית ועומס נפשי.

  לפני כחודש וחצי עברתי 4 ימים של חום וכאבי ראש שהסתכמו בסוף לכדי דלקת בעיניים. קיבלתי מרופא כללית טיפות מקסיטרול למשך 5ימים, בסיום ניגשתי בשנית לרופאה שאמרה כי עליי להמשיך עם הטיפות עוד 5 ימים. המשכתי בטיפול של יום אחד ולמחרת כבר ביקרתי אצל רופא פרטי אשר בדק אותי ורשם לי טיפות אנטיביוטיקה למשך 5 ימים ולאחר מכן להזליף אופטילסט למשך חודש שלם. לאחר כשבועיים מהטיפול של הרופא הפרטי נדמה שהדלקת חלפה לה וחזרתי לעבודה אינטנסיבית מלאה מול המסכים. בשבוע האחרון לקראת סיום הזלפת האופטילסט הרגשתי שחוזרת הרגישות לאור ועכשיו הינני מרגיש כי הדלקת חזרה לה. בבדיקה אצל הרופא הפרטי לפני כ3 ימים נאמר לי כי הוא אינו רואה סימנים של דלקת יותר אבל כן רואה תגובה אלרגית בעיניים ורשם לי וולטרן אופטה פעמיים ביום למשך חודש בטענה שזה אמור לעבור ואין שום דבר מעבר.

  כרגע צמצמתי כמעט לגמרי עבודה מול המסך למינימום ואני משתדל להניח קומפרוסים קל קמומיל איכותי לפחות 3 פעמים ביום. העיניים אדומות וישנה רגישות לאור. כאבי הראש פחתו.

  שאלתי היא האם רצוי שאגש לרופא נוסף לבחינה של המצב? נוכחתי לקרוא כי טיפות הוולטרן יכולות לגרום לסימנים של דלקת ורגישות לאור ומכאן אינני מבין את משמעותם?

  אשמח לחוות דעת לגבי השלב הבא ומה מומלץ לעשות?

  המון, המון תודה !

  halloween-makeup-art-kikki-thumb640
  שלום רב,

  אין כל קשר בין עבודתך ובין הדלקת בעיניים. ככל הנראה הרופאים שבדקו אותך חשבו בכיוון של דלקת אלרגית. הטיפול היעיל ביותר כיום לדלקת אלרגית בעיניים הוא טאקרולימוס, אותו ניתן להשיג בצורת משחת Protopic. וולטרן אינו טיפול מתאים לדלקת אלרגית בעיניים.

  אתה מוזמן לבוא לבדיקה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  31/01/2017 דלקת עניים

  אני סובל מעניים שורפות מגרדות ונפוחות בעיקר בבוקר ובערב.בדגש בקור וחום. ובעיקר בתקופות המעבר . רציתי לדעת איזה טיפול אוכל לקבל כדי לרפות את עניי . והאם יש קשר לכלבים הגדלים בבית הסובלים מאותה בעיה . האם יכול להיות שהבעלי חיים עצמם מעבירים לבני הבית את מחלות העניים .

  נועם

  getty_rf_photo_of_dog_licking_face
  שלום נועם,

  בעלי חיים מעבירים מחלות שונות. מגע תכוף עם בעלי חיים בידיים, ומגע בעיניים לאחר מכן עלול להדביק את העיניים בחיידקים שונים. בנוסף מגע מתמשך עם בעלי חיים יכול לגרום לדלקות אלרגיות בעיניים. הגרד שיש לך מכוון לדלקת אלרגית. מומלץ להיבדק בהקדם אצל רופא עיניים מומחה לקרנית.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/01/2017 הפרשות עם דמעות בעיניים

  שלום ד״ר הבת שלי בת שנתיים ושמונה ומרגע שנכנסה למעון שנה שעברה יש לה הפרשות מהעיניים מלווה בדמעות יש תקופות שזה נרגע ואז חוזר שוב ההפרשות בצבע צהוב , יש בקרים שזה ממש נורא שצריך ממש לשטוף ולנקות מסביב לעין , הרופא ילדים אומר שזה כלום ושזה יעבור אבל אני לא רגועה האם אני צריכה ללכת למומחה או להניח לזה חייבת לציין שאין חום או חולשה רק הפרשות עם דמעות .תודה מראש

  טליה

  060c366c4f211b4d62296abeeadaa1f3
  שלום טליה,

  ככל הנראה בתך סובלת מחסימה של דרכי הדמעות. עליך לפנות לאבחנה וטיפול למומחים ברפואת עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  06/01/2017 דלקת שלא עוברת

  שלום ד״ר.
  לפני כחודשיים הייתי בויאטנם וכידוע המים שם מזוהמים התחילה לי דלקת
  חריפה בעין אחת שעברה לעין השניה. המצב של העיניים שלי החמיר עד שהן כמעט לא נפתחו במשך 3-4 ימים. פניתי לרופא עיניים הוא נתן לי משחה ,שלא הפסקתי להשתמש בה, ועד היום חודשיים לאחר המקרה, הדלקת שלי לא עברה. ניסיתי למרוח שום, להניח תה לסחוט לימון וכלום לא עזר.. כיום הדלקת אמנם לא חמורה כמו פעם אבל העין שלי מגרדת וקשה לי עדיין לפתוח את העיניים בבוקר עם אדימות קלה. מה עליי לעשות עוד?

  EYE_MILAGRO_176173326_std
  שלום רב,

  ככל הנראה הדלקת הזיהומית ממנה סבלת חלפה, וכעת אתה סובל מדלקת אלרגית כרונית או מיובש בעיניים, או משניהם, שהתפתחו בעקבות שימוש ממושך בתכשירים אנטיביוטיים למיניהם, וגם מתכשירי סבתא למיניהם כגון שום, תה, לימון סחוט, וכל מה שאתה דוחף לעיניים המסכנות שלך.

  פשוט תעזוב את העיניים בשקט, תשים רק תחליפי דמעות ללא חומר משמר מידי פעם, וסבלנות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  24/12/2016 עין כואבת ורגישה לאור

  העין כואבת ואדומה ומעט נפוחה ורגישה לאור, אין לי הפרשות , ניקיתי את האזור במי תה , שעוזר לזמן קצר מה עושים?

  אורה

  eye-of-storm
  שלום אורה,

  הולכים לרופא עיניים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  10/12/2016 אפיסקלריטיס מעל חודש

  שלום ד”ר,
  בת 27, בריאה. כבר חודש ימים הופיע לי מוקד אדום בלחמית טמפורלית של עין שמאל. המוקד ורוד כהה עם ורידים ונימים בולטים מזה חודש ימים ללא שינוי. שבועיים אחרי הופעת הכתם הלכתי לרופאת עיניים שטענה לדלקת אוטואימונית ונתנה לוטמקס לשבוע אך ללא הועיל. אחרי שבוע חזרתי שוב ושקלו לתת לי FML אך המליצו לי לחכות שבוע בלי שום טיפול. היום אני שבוע ללא טיפול ואף ישנה החמרה- התפשטות האודם בלחמית מכיוון מטה למעלה. 2 רופאים, אותה אבחנה ושום דבר לא עוזר. אני ממש מיואשת ובעיקר פוחדת שאבחנו אותי לא נכון. מה זה יכול עוד להיות? לציין ששום סימפטום עיני/סיסטמי נלווה לסיפור מלבד יובש קל באותה העין. אני מודה לך מראש על כל כיוון או עזרה.

  eye-of-storm
  שלום רב,

  הטיפול באפיסקלריטיס נמשך מספר שבועות, וכולל טיפול מקומי בסטרואידים או בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAIDS) כגון וולטרן או נבנאק. לאחר מספר שבועות יש לרדת בהדרגה עם המינון היומי, על פי הנחיות הרופא המטפל. במקביל מומלץ לבצע בירור לסיבת המחלה. במרבית המקרים המצב חולף בסופו של דבר, והסיבה נשארת לא ברורה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  עמוד 1 מתוך 3123

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.