להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • רוחק ראיה

  רוחק ראייה (היפראופיה) הוא מצב שבו קרני האור מתמקדות אחרי הרשתית. זוהי הפרעת תשבורת ששכיחותה נמוכה יחסית בגיל צעיר, אך לקראת העשור ה-4 וה-5 לחיים שכיחותה עולה. ניתן לתקן רוחק ראייה ע”י שימוש בעדשה חיובית, המכנסת את קרני האור וגורמת להתקרבות המוקד ממקומו אחרי הרשתית אל הרשתית.

  רוחק ראייה (היפראופיה) הוא הפרעת תשבורת שבה אלומת קרני האור המקבילות המגיעות אל העין מאין סוף מתמקדות במישור הנמצא מאחורי הרשתית (תמונה 1). ברוחק ראייה קל (מספרים הקטנים מ 2+) מרבית העצמים הנמצאים קרוב לעין נראים באופן לא ברור, בעוד שעצמים רחוקים נראים היטב. אולם ברוחק ראייה בינוני וגבוה (מעל 2+), גם עצמים הנמצאים רחוק מהעין אינם נראים ברור.

  תכונת האקומודציה של העין, שבה בעזרת התכווצות שריר העטרה העדשה מקבלת תוספת של כח שבירה, מאפשרת לעין להתגבר על רוחק הראייה, ולהביא את המוקד אל הרשתית. היכולת להתגבר עם אקומודציה על רוחק הראייה תלוייה במידת רוחק הראייה, ובגיל. ככל שרוחק הראייה גדול יותר, וככל שהגיל מתקדם ומתקרב ל-45, כך יכולת האקומודציה פוחתת, ולא מאפשרת לעין לתקן לבד את רוחק הראייה.

  תמונה 1. ברוחק ראייה קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית.

  תמונה 1. ברוחק ראייה קרני האור מתמקדות מאחורי הרשתית.

  תמונה 2. עדשה מרכזת (מספרי +) עוזרת בתיקון רוחק ראייה.

  תמונה 2. עדשה מרכזת (מספרי +) עוזרת בתיקון רוחק ראייה.

   

  התיקון לרוחק ראייה נעשה ע”י משקפיים עם עדשות קמורות (שלהן מספרים חיוביים, למשל: 2+, 4+). עדשות אלו גורמות להתכנסות קרני האור, ובכך מגדילות את כוח השבירה של העין, ומקרבות את המוקד אל הרשתית (תמונות 2-3).

  הסיבות לרוחק ראייה נעוצות בשילוב של מבנה הקרנית והעדשה, ובאורך הצירי של העין: לקרנית יכולה להיות קמירות נמוכה מדי, לעדשה יכול להיות כח שבירה קטן מדי, או שהאורך הצירי של העין קטן מהרגיל. כל אחד מהגורמים הנ”ל, או שילוב שלהם, עשוי לגרום לנפילת המוקד מאחורי הרשתית.

  תמונה 3. עדשה מרכזת מתקנת רוחק ראייה ע"י קירוב המוקד והבאתו אל הרשתית.

  תמונה 3. עדשה מרכזת מתקנת רוחק ראייה ע”י קירוב המוקד והבאתו אל הרשתית.

  מכיוון שעיניים עם רוחק ראייה הן קטנות יותר, הלשכה הקדמית רדודה יותר, וגם הזווית (שבה מתנקז הנוזל של הלשכה) צרה יותר. לכן בעיניים עם רוחק ראייה יש סיכון רב יותר לפתח גלאוקומה של זוית סגורה, שבה יש עלייה בלחץ התוך עיני כתוצאה מהפרעה בניקוז נוזל הלשכה דרך הזווית הצרה. בנוסף, עצבי הראייה בעיניים אלו קטנים ודחוסים יותר.

   

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  08/06/2021 סוג הניתוח

  שלום פרופ׳ סלומון,
  אני בן 40, ״נהנה״ מהיפרופיה,
  אובייקטיבי – פלוס 5 בעין הפחות מוצלחת, עם צילינדר מינוס 1.25
  סוביקטיבי – פלוס 3.5
  עובי קרנית 517 מיקרון.
  בעין השניה הנתונים קצת טובים יותר.

  נבדקתי במס׳ מכונים והתרשמתי מאד מהדסה וכעת שוקל האם לעבור ניתוח או לרדת מהעניין.
  מס׳ שאלות:
  1. ברוב המכונים הומלץ לי דווקא על lasik ונאמר לי שבניתוח זה הסיכוי לרגרסיה בהמשך נמוכה יותר. האמנם? מה הסיכוי לרגרסיה משמעותית (נניח מעל 1D) בPRK?
  באופן כללי אני די השתכנעתי שאם אלך על ניתוח זה יהיה רק prk.
  2. חיפשתי קצת מאמרים בנושא ומצאתי תופעת לוואי שנקראת haze ring. מה הסבירות לפתח דבר כזה, מה המשמעות והאם זה עניין חולף?
  3. בהנחה שמקפידים באדיקות על התרופות והסטרואידים לאחר הניתוח, מה בכל זאת הסיכוי לפתח צלקת או כל סימן כלשהו או התפתחות לא תקינה/חלקה של תאי האפיתל וכו׳?
  4. שאלה פחות מדעית ויותר מעניינת… מנסיונך, מה הסיכוי שאצטער על ביצוע הניתוח?
  תודה!

  שלום רב,

  אכן להיפראופיה גבוהה מומלץ יותר לבצע את הניתוח בשיטת לאסיק (למעשה כיום בשיטת אינטרא-לאסיק).

  אם עושים את הניתוח בשיטת PRK, אכן קיים סיכון קטן לפתח צלקת באיזור השיוף בצורת טבעת (מכיוון שתבנית השיוף בהיפראופיה היא של טבעת סביב מרכז הקרנית). אם מקפידים על טיפול בסטרואידים למשך מספר חודשים הסיכון לפתח צלקת קטן אך קיים.

  בגיל 40צההירפאופיה גורמת לך לקושי ניכר בקריאה ועבודה מול מסכים. לכן קיים סיכוי טוב מאוד לכך שתהיה מרוצה מאוד לאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/11/2019 רוחק ראייה

  להפתעתי התברר כי צריך פחות חצי מספר במשקפיים לרחוק…איך ? ייתכן???

  פשוט מאוד - בפעם שעברה שרכשת משקפיים, נתנו לך חצי מספר יותר ממה שאת צריכה...

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/10/2019 יש לי קוצר ראייה עם מספר חיובי, הכיצד?

  הפכתי לרחק ראייה בגיל מבוגר ואחר כך גם לקצר ראיה. יש לי משקפי מולטיפוקל וגם משקפיים לצפייה מרחוק בלבד. האופטומטריסט אמר לי שהמספר של המשקפיים לראיה מרחוק שלי הוא חיובי ולא שלילי כמקובל ולכן לא אמצא תחליף על המדף. איך זה יכול להיות?
  והאם יש פתרון לזה בניתוח למקרה של ניתוח קטרקט?
  תודה

  אמיר

  שלום אמיר,

  התבלבלת קצת. יש לך רוחק ראייה (או היפראופיה, כלומר: צורך בהרכבת משקפיים עם עדשות פלוס למרחק) בשילוב של זוקן ראייה (או פרסביאופיה, כלומר: תוספת של פלוס נוסף לקרוב).

  לדוגמא: אם המספר שלך לרחוק הוא 2.00+ ואם אתה בן 48 למשל, אז יש לך תוספת של 1.50+ לקרוב, כלומר: 3.50+ לקרוב. במשקפיים המולטיפוקליות המספר במרכז העדשה יהיה 2.00+ ובחלק התחתון (לקריאה) 3.50+.

  בניתוחי קטרקט ניתן להשתיל עדשות מולטיפוקליות.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/05/2019 היפרמטרופיה

  יש לי היפרמטרופיה עם צילינדר מגיל 7 המספר +4, +5. איזה ניתוח מתאים למקרה כזה? האם אחרי מספר שנים, יש סיכוי שזה חוזר לאותו מצב?

  שלום רב,

  התייחסתי כבר לשאלה זו בעבר באתר זה, במספר הזדמנויות.

  צריך לדעת מהו גילך ומהו המספר בבדיקת משקפיים לאחר ציקלופלגיה כדי לענות לך. אנשים עם היפראופיה עוברים 2 בדיקות רפרקציה: בדיקה ראשונה (manifest refraction) המגלה מהו המספר הנוכחי שלהם, ובדיקה שניה (cycloplegic refraction) המגלה מהו המספר האמיתי שלהם, שהוא בד"כ יותר גבוה מהמספר הנוכחי.

  בעין יש שריר הנמצא סביב העדשה התוך עינית, הנקרא שריר העטרה (ciliary muscle). השריר הזה בד"כ עוזר להתגבר על חלק מההיפראופיה, וגורם לכך שהמספר הנוכחי שלך נמוך מהמספר האמיתי. אם למשל המפסר האמיתי הוא 7+, השריר מצבע תהליך הנקרא אקוצמודציה, "מתגבר" על חלק מההיפראופיה, וכך המספר שלך כיום הוא למשל רק 4+. במהלך השנים השריר נחלש בהדרגה, ואז המספר עולה בהדרגה לכיוון המספר האמיתי שזה 7+ (זו רק דוגמא להמחשה).

  אם ההבדל בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי (המתגלה בבדיקה עם הרחבה) הוא 2 ומעלה, הדבר מציב אתגר בהחלטה על ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר. התיקון יהיה בד"כ בין המספר הנוכחי והמספר האמיתי. אם לדוגמא המספר הנוכחי הוא 4+ והמספר האמיתי הוא 7+, אז התיקון יהיה באמצע: 5.5+. זה אומר שמיד לאחר הניתוח אתה נכנס למצב של 1.5-, כלומר: קוצר ראיה קטן. במהלך השנים המספר יעלה לכיוון ה-0, ובהמך יכול לעלות לכיוון ה 1.5+. זה להבין את השינויים האלה ואת המשמעות שלהם לפני שמחליטים על ניתוח במצב שלך.

  אם לעומת זאת ההבדל בין המספרים נמוך מ 2, המצב לאחר הניתוח יהיה יותר יציב עם פחות תנודות. טם המספר עכשיו הוא לדוגמא 5+ ובבדיקת המשקפיים לאחר הרחבה הוא 6+, אז הניתוח יהיה על 5.5+. לאחר הניתוח תיכנס למצב של 0.5- שזה סה"כ מצב טוב למדי, שמאפשר ראייה מעולה לקרוב וראיה טובה למדי לרחוק.

  על כל אלו מומלץ לדבר עם הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  15/03/2019 התאמה לניתוח לייזר

  בת 25 מספרים 5+ וצילינדר 2.5- במשך שנים רבות נאמר לי שאני מתאימה לניתוח אינטרלאקס ויש לי חששות האם היית ממליץ מה הסיכונים? תוכל לפרט מעט על מצבי ומה צפוי לי

  שלום רב,

  את צריכה לבוא אלינו לבדיקת התאמה כדי שנוכל לדעת לאיזו שיטה את מתאימה. איך אני יכול לפרט על מצבך בלי שבדקתי אותך?

  מידע רב על הניתוחים, השיטות, סיכויי הצצלחה ותופעות הלוואי נמצא בדפי האתר הזה, ואת מוזמנת לקרוא.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  17/02/2019 רוחק ראייה

  שלום, אני בת 52, לפני כשנה שאלתי אותך על ניתוח לקרוב ורחוק ענית לי שאני לא מתאימה…מעוניינת עכשיו לבדוק אפשרות לעשות ניתוח רק לרחוק..המספרים שלי לרחוק- 1+ בשתי העיניים כבר כשנה…לקרוב אני 2.5 בשתי העיניים…האם כדאי ונכון לעשות זאת כעת, אם בכלל??? תודה רבה

  שלום רב,

  את עדיין לא מתאימה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  14/02/2019 היפרמטרופיה בגיל 6

  הופנתי עם בני בן השש לבדיקה ראיה אחר בדיקת עיניים בבית ספר. התוצאה הייתה היפרמטרופיה גבוה ללא פזילה. ובתכנית הטיפולית נכתב תקון חלקי פלוס 2 בכל עין.
  האם זה אומר שכל חיו הוא יצטרך משקפים. וגם הרופא אמר לי לא ללחוץ על הילד אם הוא לא רוצה ללבוש את המשקפים.
  האם הרכבת המשקפיים תטפל בבעיה והוא לא יצטרך בעתיד.
  תודה מראש

  שלום רב,

  מקובל לתת תיקון מלא עם משקפיים בגיל כזה. המספר במשקפיים עתיד להשתנות במהלך השנים הבאות. מומלץ להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לרפואת עיניים בילדים בנושא זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  09/01/2019 מספר גבוה לילד

  שלום רב,
  עשיתי לבן שלי בדיקה שגרתית של גיל 3
  נאמר לי כי הילד צריך משקפיים והמספר 7.5+
  מה זה אומר +?
  הילד מעולם לא התלונן על בעיית ראיה
  הוא רואה טלוויזיה מרחוק וגם מזהה דמויות
  בבדיקות שיגרתיות שעשיתי לו שהיה קטן לא ראו זאת
  כדי ללכת ליעוץ נוסף?
  תודה

  שלום רב,

  ילדים יכולים להתגבר על היפראופיה (רוחק ראייה) גבוהה ע"י מאמץ של אקומודציה. יחד עם זאת מומלץ לתת להם תיקון מלא במשקפיים על פי הבדיקה, במיוחד אם מדובר במספר כ"כ גבוה.

  מומלץ לפנות לבדיקת רופא עיניים ילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/12/2018 הסרת משקפיים בלייזר.

  שלום. אני בת 28. מרכיבה משקפיים לרוחק ראייה. בעין אחת מספר פלוס 4.5 עם צילינדר 2-. בעין השניה המספר וגם הצילינדר קצת יותר נמוכים. רציתי לשאול: 1. האם ייתכן עוד שיפור בראייה בגילאים אלו (הקטנת המספר)? 2. האם ניתן לבצע בהצלחה הסרת משקפיים בלייזר במספרים אלו? תודה מראש

  שלום אריאל,

  כעיקרון ניתן לבצע הסרת משקפיים עם מספרים כאלו. ההצלחה לטווח הארוך תלויה בהבדל שבין המספר הנוכחי ובין המספר הסופי (אותו בודקים לאחר הזלפת טיפות המשתקות את השריר בעין שגורם לאקומודציה). אם המספר הסופי גדול משמעותית מהמספר הנוכחי, הרי שאת הניתוח יהיה צריך לבצע על מספר הנמצא בין 2 המספרים (הנוכחי והסופי). דבר זה גורם לחוסר יציבות ותנודתיות בשנים הראשונות שלאחר הניתוח. עליך לקבל הסבר מהרופא המנתח כדי להבין בדיוק למה לצפות בשנים שלאחר הניתוח.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  04/10/2018 מספרי פלוס בקריאה ובראייה לרחוק – אפשרות לניתוח לייזר

  פרופ’ סלומון שלום רב,

  אני בן 51 כיום, ומרכיב משקפי קריאה משך כ- 5 שנים, תחילה 1.25 + וכיום 1.5 + אם כי המספר צריך להיות ככל הנראה מעט גבוה יותר.

  בשנה האחרונה הרגשתי שאני רואה טוב יותר משמעותית גם מרחוק, באמצעות אותם משקפי קריאה, אפילו למרחק של כ- 100 מ’.

  נבדקתי אתמול אצל רופא עיניים אשר איבחן כי יש לי 1.25 + בעין אחת ו- 1.75 + בעין השנייה בראייה לרחוק, ולכן אותם משקפיים מסייעים לי בכל טווח הראייה.

  השאלה – האם בנסיבות אלה, ולאור גילי (51) מומלץ לבצע ניתוח לייזר? אשמח אם תסביר את תשובתך.

  תודה!

  שלום שלומי,

  אפשר לבצע אצלך ניתוח שיתקן את הראייה לרחוק. לקרוב עדיין תזדקק למשקפי קריאה.

  בגילך יש להוסיף 2.00+ על המספר לרחוק כדי לקבל ראייה ברורה לקרוב. במקרה שלך, המספר לרחוק הוא 1.25+ בעין ימין ו 1.75+ בעין שמאל. המספר לקרוב יהיה ככל הנראה 3.25+ בעין ימין ו 3.75+ בעין שמאל (תוספת של 2.00+ על המספר לרחוק). זה יהיה המספר במשקפיים אם תבחר לעשות משקפיים מולטי-פוקליות.

  אם תבחר לעשות ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, אחרי הניתוח המספר לרחוק יהיה 0 ולקרוב תזדקק למשקפי קריאה של 2.00+ בכל עין. המספר במשקפי הקריאה ימשיך לעלות בשנים הבאות ויגיע לבסוף ל 2.75+ עד 3.00+ בעוד כ-10 שנים. לא ניתן להסיר את משקפי הקריאה בניתוח לייזר.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  27/07/2017 בדיקת ראיה בילדים

  הופנתי עם ביתי בת ה 11 לאחר הרחבת אישונים לבדיקת ראיה אצל אופטומטריסט. הם טענו שלא נותנים אחראיות על הבדיקה ושקביעת המספר הינה ללא הרחבה. לא ברור לי מי צודק ומדוע הרופא הפנה לאופטמטריסט ולא ביצע את הבדיקה בעצמו? האם למספר למשקפיים עלי לבצע שוב בדיקה ללא הרחבה?

  שלום רב,

  מומלץ לפנות לרופא עיניים ילדים שעובד עם אופטומטריסט כחלק מהצוות שלו, או שמבצע בעצמו בדיקות משקפיים בילדים. בדיקות משקפיים בילדים כוללות גם בדיקת משקפיים עם ציקלופלגיה (טיפות המשתקות את האקומודציה ומרחיבות את האישונים). מכיוון שילדים מפעילים מידה רבה של אקומודציה, שמסתירה את המספר האמיתי שלהם, יש לבצע בילדים גם בדיקת משקפיים עם ציקלופלגיה. אופטומטריסט שעובד לבד לא רשאי לשים את הטיפות הללו. לכן מוטב שהבדיקה תבוצע בצוות שבו עובדים רופאי/ות עיניים לילדים עם אופטומטריסטים המנוסים בבדיקות עיניים לילדים. את אלו ניתן למצוא במחלקות העיניים של המרכזים הרפואיים הגדולים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  01/07/2017 קוצר ורוחק ראיה ניתוח

  מגיל 16 יש לי קוצר ראיה מספר מאוד קטן שלא השתנה 1-ושלוש רבעי צילינדר. אינני מרכיבה באופן קבוע משקפיים. אני בת 42 ולאחרונה התקשיתי בראיה מהמחשב וכנראה אצטרך משקפיים גם לקוצר ראיה. שאלתי האם ניתוח יוכל לפתור לי את שתי הבעיות?

  שלום רב,

  ניתן לבצע ניתוח ולהסיר את כל המספר, או לנתח עין אחת עם תיקון מלא (לראייה לרחוק) ולהשאיר עין אחת ללא תיקון - לטווח הקרוב. השילוב של עין מתוקנת לרחוק, ועין עם קוצר ראייה קל המאפשר קריאה נקרא Monovision. עניתי כבר באתר זה לשאלות רבות של הגולשים בנושא Monovision.

  את מוזמנת לבדיקת התאמה ונסביר לך בהרחבה על הנושא.

  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  20/05/2017 מספר עולה מהר וגיל צעיר

  שלום פרופסור
  אני בת 23 ורק לפני 3 חודשים גיליתי שאני צריכה משקפיים של+.
  בהתחלה הרופא אמר +1 לאחר שבועיים עם משקפיים של +1 שמתי לב שעדיין אני לא רואה מספיק טוב לקרוב וגם פתאום אני רואה עם המשקפיים את הכתוביות בטלוויזיה יותר טוב
  לאחר בדיקה אצל אופטימטריסט מסתבר שיש לי +2.25 עם צילינדר 25 בעין שמאל ו+1 לרחוק -המסכנה שאני צריכה מולטיפוקל.
  עברו מאז 3 חודשים והמספר לקרוב עלה לי ב0.75 מה שאומר שעכשיו אני עם +3 וכמובן הצילינדר בעין שמאל
  זה לא עליה מהירה מדיי? האם יש סיבה לדאגה במובן הגדילה של המספר והגיל הצעיר שלי?

  שלום רב,

  לא הגיוני. מומלץ להיבדק ע"י אופטומטריסט מיומן. עלייך לעבור שתי בדיקות: הראשונה בדיקת משקפיים רגילה (Subjective refraction) והשניה בדיקת משקפיים לאחר טיפות מיוחדות להרחבת האישון המנטרלות את האקומודציה (Cycloplegic refraction).


  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  26/04/2017 עין אחת פלוס 6 ושניה פלוס 3

  שלום פרופסור,
  הבן שלי בן שלוש וחצי ובבדיקת ראייה בטיפת חלב התקשה בעין ימין ולכן הופננו לרופא עיניים, בבדיקה אצל הרופא לא כל כך שיתף פעולה עם הבדיקה של הצורות הרופא רשם עין ימין 6/12 ושמאל 10/12
  ובבדיקה לאחר הטיפות להרחבת ראשון קבע כי עין ימין היא פלוס 6 ושמאל פלוס 3 פרט לזה לא מצא שום דבר לא תקין בעין. הרופא נתן מרשם למשקפיים פלוס 4 לימין ופלוס 1 לשמאל. מחיפוש באינטרנט ראיתי שלילדים פלוס 4 זה עדיין יכול להחשב תקין אז לא ברור לי למה הוא צריך עדשה פלוס אחד בעין ה”טובה”.
  1) האם זהו המרשם שהיית ממליץ?
  2) קראתי כי לפעמים ניתן לתקן אצל ילדים את הפלוס ללא משקפיים כיצד עושים זאת והאם אפשרי בגילו?
  3) קראתי כי ניתן לתרגל את העין הפחות טובה בכיסוי העין הטובה לכמה שעות, האם זה משהו שכדאי לנסות? 4) האם יש אפשרות שזה יעבור והוא לא יזדקק למשקפיים בעוד כמה שנים ואם כן איך אפשר לעזור לו להגיע למצב הזה?
  חשוב לציין שלא היו כל סימנים לבעיות ראייה לפני כן, הוא אף פעם לא התקשה לראות משהו מרחוק ואף פעם לא התלונן על כך שלא רואה טוב.

  תודה, מיכאל

  שלום רב,

  הגעת לאתר הלא נכון. אתר זה עוסק בעיקר במחלות קרנית ובהסרת משקפיים בלייזר. אתה זקוק למומחה לרפואת עיניים בילדים. אנא פנה לאתר העוסק בתחום זה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 מספר 7+ (המשך)

  פרופ’ סלומון, תודה על התשובה הכנה.
  אשמח אם תוכל להגיד לי אבל – מה המשמעות של הצלחהכשלון בניתוח מסוג זה (למספר של 7+)?
  האם בניתוח כושל המשמעות היא שפשוט אשאר עם מספר כלשהו אך נמוך יותר ממה שהיה לי (1+2+ לדוגמא)? אם זה המצב – הייתי ניגש לניתוח בכל זאת.
  או שמה שאתה מתאר זה סיכון כלשהו לעין, כאשר מתקנים מספר של 7+ באמצעות הקמרה גבוהה במיוחד? אם כן, מה הסיכון?

  מודה לך מאד.
  תומר

  שלום רב,

  אני לא הייתי מוכן לנתח אותך, גם אם היית נשבע לי בכל היקר לך שאם המספר יחזור באופן חלקי אתה תהיה מרוצה. אני פשוט יודע שלא, ושאתה תחפור לי שאתה לא מרוצה, ושאתה רוצה תיקון, ולמה שילמת כל כך הרבה ולא קיבלת את מה שרצית וכו'... המספר יכול לחזור ל 2+ וגם ל 3+, ואי אפשר לחזות מראש לכמה ומתי. כ"כ לא ניתן לבצע ניתוח תיקון אם יש חזרה של היפראופיה.

  בנוסף לחזרת המספר יש לקמירות יתרה השפעה על יציבות הקרנית, ועל שלמות שכבת הדמעות. בקרניות קמורות מאוד שכבת הדמעות לא יציבה ויש יובש יחסי בקרנית שעלול לגרום לפגיעה באיכות הראייה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  22/04/2017 מספר 7+

  פרופ’ סלומון שלום,
  אני מרכיב משקפיים ועדשות מגע במספר 7+ מאז שאני זוכר את עצמי.

  הבנתי שאתם לא מתקנים מספרים חיוביים שהם מעל 6+.
  האם אפשר לדעת מה הסיבה?
  1. מהם סיכויי ההצלחה בניתוח עם מספר כמו שלי?
  2.האם אתה יכול לספר לי על סיבוכים נוספים (מעבר לסיבוכים הפוטנציאלים הרגילים) במספר כמו שלי?

  תודה רבה!
  תומר

  שלום תומר,

  בניגוד למצב הקיים בקוצר ראייה (מצב המתוקן ע"י עדשות עם מספרי מינוס), בו ניתן לטפל בלייזר גם בקוצר ראייה גבוה מאוד (אפילו עד 12- לדוגמא), הרי שברוחק ראייה (מצב המתוקן ע"י עדשות עם מספרי פלוס) המצב שונה. במספרים מעל 6+ (רוחק ראייה גבוה מאוד) שיעורי ההצלחה נמוכים. לכן לא מומלץ לבצע הסרת משקפיים בלייזר ל 7+ שיש לך. זה מה שמקובל ברב מכוני הלייזר בעולם, ואלו הם גם המלצות הארגונים המקצועיים בעולם העוסקים בקביעת ההנחיות להסרת משקפיים בלייזר. הסיבות לכך נעוצות בהקמרה הגבוהה במרכז הקרנית אותה צריך ליצור כדי לתקן מספר כזה.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  03/04/2017 רוחק ראיה

  שלום לילדה בת 4.5 עם רוחק ראיה ללא פזילה . תוצאות הבדיקה re: 6/+7.5
  Le: 6/–7.7 skia cyclo : re +4.75
  Le +0.75*170 האם יש צורך המשקפיים?

  שלום רב,

  כעיקרון מומלץ לתת לילדים תיקון מלא במשקפיים, הנותן להם את הראייה המיטבית האפשרית. זאת כדי למנוע התפתחות אמבליופיה (עין עצלה). יחד עם זאת יש לשקול כל מקרה לגופו. עליך להתייעץ בנושא זה עם רופא/ת עיניים מומחה לרפואת עיניים בילדים.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  18/02/2017 ניתוח להיפרמטרופיה

  מגיל צעיר אני סובל מהיפרמטרופיה עם מספרים +4. כיום אני בן 35.
  מאוד הייתי רוצה לעשות ניתוח להסרת משקפיים אך באסותא לא מוכנים לעשות.
  איזה ניתוחים אפשריים ואיפה?

  נועם

  שלום נועם,

  אתה מוזמן אלינו לבדיקת התאמה. 1800-200-222.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  29/07/2015 יש לי רוחק ראיה

  האם יש ניתוח לרוחק ראיה ועד כמה הוא מתקן את הראיה?

  סוהיל

  שלום סוהיל,

  רוחק ראייה (היפראופיה) הוא הפרעת תשבורת המתוקנת ע"י עדשות עם מספר חיובי (עדשות +). ניתן לתקן רוחק ראייה בניתוח להסרת משקפיים בלייזר. הגבול העליון של רוחק ראייה הניתן לתיקון בניתוחי לייזר הוא 6+. 

  יש להבין שרוחק ראייה בצעירים הוא מצב דינמי, והמספר במשקפיים הוא בד"כ פחות מהמספר המקסימלי אליו האדם הסובל מרוחק ראייה יגיע בעתיד. כדי לדעת את המספר המקסימלי מבצעים בדיקת משקפיים רגילה (סובייקטיבית), ובדיקה נוספת לאחר מתן טיפות המרחיבות את האישון ומשתקות את שריר העטרה (תהליך הנקרא ציקלופלגיה). בדיקת המשקפיים בציקלופלגיה נותנת מידע על המספר המקסימלי של רוחק ראייה אליו יגיע הנבדק בעתיד. מכיוון שיש בד"כ פער ניכר בין בדיקת המשקפיים הסובייקטיבית ובין הבדיקה בציקלופלגיה, מבוצע הניתוח להסרת משקפיים בלייזר על מספר הנמצא בין 2 הבדיקות. אם לדוגמא הבדיקה הסוביקטיבית מצביעה על 2+, והבדיקה בציקלופלגיה מצביעה על 4+, יבוצע הניתוח לפי 3+. 

  מצב זה גורם לקוצר ראייה זמני מיד לאחר הניתוח. בדוגמא להלן הנבדק יהפוך ל 1- מיד לאחר הניתוח. מצב זה יתאזן תוך שנה עד שנתיים מהניתוח, ויש להבין זאת לפני שמבצעים ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לרוחק ראייה באנשים הנמצאים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  21/01/2015 אופציות לתיקון רוחק ראייה

  שלום רב ,
  שמי רומן ואני מעוניין ביעוץ לגבי תיקון רוחק ראייה
  המספרים אצלי מאוד גבוהים עין ימין 7.5 ועין שמאל 9.25 וזאת איבחנתי לאחרונה.
  אני מרכיב משקפיים עם מספרים ע.ימין 4.25 וע.שמאל 5.75 ,האם ניתן לתקן את הראיה ללא פעולה כירורגית

  רומן

  שלום רומן,

  ברוחק ראייה (היפראופיה) ניתן לתקן בניתוחי לייזר רק עד 6.00+. במקרה שלך לא ניתן לבצע ניתוח לייזר מכיוון שהמספרים גבוהים מאוד, ושיוף בלייזר להסרת כל המספר יגרום להקמרה גדולה מדי במרכז הקרנית.

  האפשרויות העומדות לרשותך הן שימוש בעדשות מגע, או ניתוח להשתלת עדשה תוך-עינית (Phakic IOL), או ניתוח להסרת העדשה והשתלת עדשה תוך-עינית במקומה (Clear lens extraction).

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית

  07/07/2013 ניתוח לייזר

  שלום
  אני רוצה להתעניין בניתוח לייזר לעיניים

  יש לי בעיה שהמספרים שלי עולים כל הזמן וכמובן שאני לא יודעת אם אני בכלל מתאימה לניתוח ..

  ובנוסף בלי משקפיים יש לי פזילה קטנה במידה והניתוח מתאים לאחר הניתוח הפזילה אמורה להשאר?

  תודה מראש
  אלכסנדרה

  שלום אלכסנדרה,
  אם המספרים שלך עולים כל הזמן - את אינך מתאימה לניתוח בשלב זה.
  תנאי הכרחי להתאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא יציבות של המספרים במשקפיים למשך לפחות שנה.
  יציבות מודרת כהבדל של לא יותר מ 0.25 דיופטר על פני השנה האחרונה.
  לגבי הפזילה - אם זו נעלמת תוך כדי שימוש במשקפיים, היא לא תהיה קיימת לאחר ניתוח להסרת משקפיים בלייזר.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.