להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • הסקלרה

  הסקלרה יוצרת את הדופן החיצונית של גלגל העין, והיא מהווה כ-80% מעובי הדופן. היא מקנה לגלגל העין את צורתו, ומגנה עליו מכוחות הפנימיים וחיצוניים שעלולים לשנות צורה זו. הסקלרה מהווה נקודת עיגון לשרירי העין האחראיים על תנועות העין, ועוברים דרכה עצב הראיה, כלי דם ועצבים רבים.

  תמונה 1. הסקלרה היא המעטפת החיצונית של גלגל העין.

  תמונה 1. הסקלרה היא המעטפת החיצונית של גלגל העין.

  הסקלרה היא רקמת חיבור עבה וצפופה, והיא המשכית לקרנית (תמונה 1). הגבול בין הסקלרה והקרנית נקרא גובלת (לימבוס). בניגוד לקרנית השקופה, סיבי הקולגן בסקלרה מאורגנים ברשת לא סדירה, הם בעלי עובי ומרחק משתנים ועם הסתעפויות רבות, מה שגורם לצבעה הלבן האטום. תכונות אלו מעניקות לסקלרה חוזק ביחד עם אלסטיות וגמישות מסויימים, החיוניים לעמידה בלחצים הפנימיים והחיצוניים המשתנים המופעלים על גלגל העין. החלק הפנימי של הסקלרה מחובר לכורואיד בשכבת הסופרה-כורואיד. עובי הסקלרה משתנה, והוא נע בין עובי מירבי של 1000 מיקרון בקוטב האחורי,  ועד עובי מינימלי של 300 מיקרון מאחורי חיבורי שרירי העין.

  בסקלרה אין כלי דם, ואספקת החמצן וגורמי התזונה באה מכלי דם אפיסקלרליים וכורואידליים. האפיסקלרה היא רקמת חיבור רפויה, המכילה כלי דם, והנמצאת חיצונית לסקלרה (תמונה 2). כלי הדם האפיסקלרליים גדולים מכלי הדם של הלחמית, ואם הם גדושים הם נראים דרך הלחמית.

  תמונה 2. כלי הדם מהאפיסקלרה מספקים דם לסקלרה.

  תמונה 2. כלי הדם מהאפיסקלרה מספקים דם לסקלרה.

  עצב הראיה נכנס לסקלרה דרך פתח אחורי בסקלרה, שיש בו רשת של רקמת חיבור הנקראת lamina cribrosa. רשת זו דומה למעין מסננת של סיבי רקמת חיבור הארוגים שתי וערב, שדרכם עוברים סיבי עצב הראיה. כמו כן עוברים דרך הסקלרה עורקים, ורידים ועצבים שונים. בנוסף, השרירים החיצוניים של העין, האחראיים על תנועות העין, מחוברים לסקלרה בנקודות שונות.

  צבע הסקלרה התקין הוא לבן. בילוד צבע הסקלרה כחלחל מכיוון שהיא דקה, וניתן לראות את גוון ה- Uvea דרכה. במחלות רקמת חיבור שונות בהן הסקלרה דקה, יתכן גם גוון כחלחל. הסקלרה יכולה להיות צהובה במחלות כבד שונות.

  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  25/05/2013 הראיה מטושטשת.

  3 ימים אחרי נתוח העפעפים כל שטח הסקלרה בצבע
  ורוד וכלל לא לבן. האם הטשטוש בא מהסיבה הזו.
  מודים מראש מקרב לב אם נקבל תשובה לשאלתנו.
  משפחת הרמן.

  שלום רב,
  אחרי כל ניתוח בעיניים יכולה להופיע אדמומיות קלה בעיניים.
  את הסיבה לירידה בראיה יש לבדוק.
  אנא פני בהקדם לרופא המנתח כדי שיבדוק את העיניים ויתייחס לתופעות שאת מתארת.
  בברכה,
  פרופ' אבי סלומון

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.