להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 25/11/2017 תודה פרופסור

  אתה יכול להגדיר בבקשה “אם עבר זמן רב מהתהליך”?
  אני 3 שבועות עם הדלקת מתחילת התהליך ועד הגעתה לאחרונה לקרנית.
  כמה לדעתך היית נותן “צאנ’ס” לחלוף לבד? מה נחשב אצלך עבר זמן מהדלקתתהליך?
  וכן אני בלי פניקול (כי גם לזה יש דעות. ורופא אחד אמר שלא צריך ואחד אמר שכן )
  תודה.

  crazyeyeartcover_Slide
  שוב שלום,

  השלב האקוטי, שבו יש וירוס פעיל בקרנית נמשך 2-4 שבועות, ומתבטא באודם, צריבה, אי נוחות, הפרשות רבות, ולעיתים כאב. בקרנית ניתן לראות תסנינים קטנים בתוך שכבת האפיתל (שכבת התאים החיצונית המצפה את הקרנית). זהו השלב המדביק, בו כל מגע של הידיים בדמעות ובהפרשות של העיניים עלול להעביר את הוירוס לאנשים אחרים ע"י מגע של ידיים עם אנשים אחרים, מגע בבגדים, מגבות וכלי מיטה, ומגע בריהוט ועצמים בחדר (כגון ידיות של דלתות, כפתורים במעלית וכו').

  לאחר החודש הראשון מתחיל תהליך הנמשך שבועות, ולעיתים אפילו חודשים, בו מופיעים תסנינים תת-אפיתליאליים בקרנית. התסנינים הם מצבורים של כדוריות לבנות, שמגיעות אל הקרנית. בשלב זה הוירוס הפעיל לא נמצא יותר בקרנית, ואין יותר חשש להדבקה. התסנינים מגיעים ונעלמים. לפעמים הם מפריעים לראייה ולפעמים לא. ההחלטה על צורך בטיפול נעשית ע"י רופא העיניים.

  הטיפול בסטרואידים שנוי במחלוקת, ותלוי במידת ההפרעה שהתסנינים גורמים. מקובל לחשוב שמתן סטרואידים בשלב האקוטי עשוי להביא להקלה בסימנים ובסימפטומים, אך מצד שני מאריך את משך המחלה, ותורם לכך שמשך הופעת התסנינים יהיה ארוך יותר. אחת הטעויות הנפוצות היא מתן סטרואידים לתקופה קצרה, והפסקתם באופן פתאומי. הדרך הנכונה לטפל עם סטרואידים הניתים בטיפות לעיניים היא לתת אותם לתקופה של שבועות רבים, תוך ירידה מאוד איטית והדרגתית, על פי מצב הקרנית. למרבה הצער לרוב האנשים אין סבלנות או משמעת עצמית לקחת טיפול לתקופה ארוכה, ולכן התסנינים נשארים זמן רב יותר בקרנית. בתקופה שבה אין לאנשים סבלנות לקרוא טקסט שיש בו יותר משני משפטים קצרים, או לראות סרטון שנמשך יותר מ-15 שניות, קשה מאוד להבין שיש מחלות שנמשכות זמן רב ומצריכות טיפול מתמשך.

  בברכה,

   
  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.