להתבונן, לשאול, לגלות

לראות את כל הצבעים שבעולם

לראות תמיד, בכל גיל

לראות רחוק, ללא גבולות

לראות את הגוונים והאורות

לראות ברור, להיות חופשי

 • 14/12/2014 פעולת המיצמוץ

  למה העפעפים נסגרים באופן אוטומטי וקבוע ? האם זה בגלל התעייפות השריר שמחזיק אותם, וכתוצאת הסגירה הוא ״מחדש כוחות״ ? לדוגמא כשיש צנחת עפעפיים זה כתוצאה לפגיעה בשריר..

  דוד

  שלום דוד,

  תנועת העפעפיים המתמדת, הנקראת מצמוץ, היא תוצאה של העצבוב התחושתי של הקרנית. המידע התחושתי, המגיע באופן קבוע מהקרנית, גורם להפעלת קשת רפלקס המתבטאת בהפעלת העצב ה-7. עצב זה נותן עצבוב מוטורי לשרירי הפנים, ובהם גם לשריר האחראי על סגירת העפעפיים - שריר האורביקולריס (Orbicularis). העפעפיים נפתחות ע"י שריר הלבאטור (Levator), המעוצבב ע"י העצב ה-3.

  העפעפיים נפתחות כאשר שריר הלבאטור מתכווץ, ובו זמנית שריר האורביקולריס נעשה רפוי. בזמן מצמוץ מתרחשות פעולות עוקבות זו לזו: לסגירת העפעפיים – פעילות הלבאטור מנוטרלת, והאורביקולריס מתכווץ באופו רגעי, ומיד לאחר מכן לפתיחת העפעפיים מחדש – האורביקולריס שוב נעשה רפוי והלבאטור מתכווץ. פעולה לא רצונית זו היא פעולה אוטומטית ומתמדת, שהבקרה העצבית שלה תלוייה במידע התחושתי המגיע דרך קבע מהקרנית.

  צניחת העפעף העליון (Ptosis) היא בד"כ תוצאה של שיתוק העצב ה-3, או חולשת שריר הלבאטור, או תוצאה של דלקת כרונית של משטח העין.

  בברכה,


  פרופ' אבי סלומון
  רופא עיניים ומומחה לקרנית
  שתפו ברשתות החברתיות:
  יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש
  שאלות גולשים:

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

  לקביעת תורים

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.